Proktoloji

Liv Hospital  Proktoloji Kliniği, bağırsak ve anal bölge sağlığında özelleşmiş hekimler ve son teknoloji tanı ve tedavi yöntemleriyle hizmet veriyor. Medikal tedavi seçenekleri ve klasik ameliyatların yanı sıra lazerle hemoroid/anal fistül tedavisi, anal çatlakta botoks uygulaması ve kıl dönmesinde ameliyatsız tedavi seçenekleri uygun hastalarda başarılı sonuçlarla uygulanıyor. 
 Hemoroit (Basur)

Bağırsağın son kısmı ve anüsteki genişlemiş toplardamarlar hemoroitleri oluşturur. Obezite, gebelik, uzun süre oturmak ya da ayakta kalmak ve karın içi basıncı artıran faktörler (kabızlık, ıkınmak, tuvalette uzun süre kalmak, kronik öksürük) hemoroit oluşumunu kolaylaştıran etkenler arasında sayılabilir. En sık yakınmalar kanama, tuvaletten sonra temizleyememe, kaşıntı ve ağrıdır. Hastalığın evresi ve neden olduğu yakınmalara göre çeşitli tedavi seçenekleri vardır.


Medikal tedavi: Erken (1 ve 2.) evre hemoroidal hastalıkta yakınmaları gidermeye ve hastalığın ilerlemesini önlemeye yönelik ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerini kapsar.
Cerrahi tedavi: Medikal tedaviyle giderilemeyen yakınmalar olması ve ileri (3 ve 4.) evre hemoroitlerde cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi tedavide klasik ameliyat yöntemlerinin yanı sıra lazer tedavisi de bölümde uygulanıyor.
 

Anal Fissür (Çatlak)

Anal fissür, anüs girişinden içeri doğru uzanan çatlaktır. En sık yakınma, ağrılı dışkılama ve kanamadır. Hastalığın nedeni anüs çevresinde tuvalet kontrolünü sağlayan kaslardaki spazmdır. Çatlak nedeniyle oluşan ağrı dışkılamaktan kaçınmayı ve bağırsak alışkanlığının değişmesini de beraberinde getirir. Kas spazmı medikal ya da cerrahi yollarla çözülmezse giderek derinleşecek ve kabızlığın da artmasına neden olacaktır. Hastanın yaşı, tuvalet alışkanlıkları ve çatlağın yapısına göre ilaç tedavisi, ameliyat ya da botoks uygulaması tercih edilebilir. Liv Hospital Proktoloji Kliniği'nde uygun hastalara botoks uygulaması yapılabiliyor.
 

Anal Fistül

Anüs cildi ve bağırsak arasında oluşan kronik iltihaplı yollarla karakterize bir hastalıktır. Akıntı, ağrı ve apseleşmeye neden olabilen bu yollar anüs çevresindeki tuvalet kontrolünü sağlayan kaslarla ilişkili olabilir. Bu durumda fistülün tamamen çıkarılması tuvalet kontrolünün azalmasına/kaybına neden olabilir. Fistülün yerleşimi ve kaslarla ilişkisine göre çok sayıda cerrahi ve cerrahi dışı seçenek uygulanabilir. Liv Hospital Proktoloji Kliniği'nde LİFT ameliyatı ve lazerle fistül kapatılması sağlanabiliyor.
 

Pilonidal Sinüs (Kıl dönmesi)

Pilonidal sinüs, kalçaların arasındaki olukta çıkan ya da bu bölgeye başka bölgelerden taşınan kılların cilt altına ilerlemesiyle yarattığı yabancı cisim reaksiyonuna bağlı gelişen kronik iltihabi bir hastalıktır. Geçmişte doğumsal bir hastalık olduğu düşünülen kıl dönmesinin günümüzde edinsel olduğu biliniyor.
 

Tedavi edilmediğinde kronikleşir

Pilonidal sinüs hastalığı için tanımlanan risk faktörleri arasında vücudun kıllı olması ve günlük dökülen kıl miktarının fazla olması, kalça arası oluğun dar ve derin olması, derinin uzun süre nemli kalması, uzun süre oturmaya bağlı bölgesel travma ve obezite vardır. Hastalık basit bir kist ya da birkaç küçük delikten şeklinde kalabileceği gibi apse ve kronik akıntılı sinüsler şeklinde karşımıza çıkabilir. Tedavi edilmeyen ilerlemiş olgularda iltihap derinleşerek kalçalara, bele, anüse ve kemik dokuya uzanan yollar oluşturabilir.
 

Ameliyatsız tedavi de var

Tedavide henüz üzerinde görüş birliğine varılmış bir yöntem yoktur. Bazı hastalarda yalnızca kılların çıkarılması ya da fenol uygulaması yeterli olabileceği gibi ilerlemiş hastalıkta ameliyat ve fleple onarım teknikleri gerekli olabilir. Liv Hospital Proktoloji Kliniği'nde ameliyatsız tedavi seçenekleri de uygulanabiliyor. Hastalık ilerledikçe tedavi seçenekleri de karmaşık hale gelebiliyor.

Lazer tedavisiyle hemoroid hastalığından kurtulun


Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid hastalığı anal kanalda mevcut damardan zengin yastıkçıkların sarkmaları, şişmeleri ve kanamaları ile meydana gelir. Yaşam kalitesini düşüren hemoroid kadınlar ve erkekler arasında sıkça görülüyor. Hemoroid günümüzde kısa sürede kolay ve hızlı bir şeklide tedavi edilebiliyor. Uygulanan tedavi hastalığın evresine göre değişiyor. Erken evrede diyet ve ilaç tedavisi yeterli olabiliyor.  İleri evrede kullanılan lazer teknolojisiyle yapılan ameliyat yöntemiyle hemoroid sorun olmaktan çıkıyor. Lazer tedavisi sonrası çok az ya da hiç ağrı olmaması, işlem sonrası hastanede yatış gerektirmemesi, kısa süre içinde sosyal hayata ya da işe dönüşe olanak sağlaması en önemli avantajlarındandır.

KIL DÖNMESİ TEDAVİSİNDE LAZER ZAMANI


Kıl dönmesi, tıp dilinde bilinen adı ile “Pilonidal Sinus” hastalığı küçük bir sorun gibi görünmesine rağmen, kişinin yaşam kalitesini düşüren kıl dönmesi, kuyruk sokumunda ağrılara, akıntı, şişlik, koku, kanama, iltihaplanma ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açıyor. Klasik ameliyatlarla tedavisi zor olan kıl dönmesinde lazer tedavisi hastalık bölgesindeki kılların lazerle yok edilmesini amaçlar. O bölgedeki kıl ve tüylere yönelik lazer uygulaması tekrarlama ihtimalini de azaltır. 

Vücutta neden kıl dönmesi olur?

Vücuttan kopan kılların, genellikle kuyruk sokumu bölgesinde cilt yüzeyinde bir delik açarak kendilerine bir yol oluşturarak deri altında toplanması ve sonrasında bir yuva (sinüs) oluşturması ile oluşur. Vücudun diğer bölgelerinde de görülebilen kıl dönmesi, aşırı terleme, kuyruk sokumu oluğunun dar ve derin olması, bölgede biriken tüylerin uzun süre kalması gibi nedenler de oluşabiliyor. Uzun süre oturarak çalışmak, şişmanlık ve bölge hijyeninin kötü olması da rahatsızlığa zemin hazırlıyor.

Belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi oluştuğu anda şikayete neden olmaz. Kendini belli etmeyebilir. Bu sebeple, hastalar uzun aylar ve hatta yıllar boyunca farkına varmadan bu hastalıkla yaşayabilir. Ancak kuyruk sokumu bölgesinde iltihaplanma (apse) olduğunda kıl dönmesi şikayeti olduğu anlaşılır. İltihapla birlikte, şiddetli ağrı, bol miktarda akıntı ve şişlik gibi şikayetler de görülebilir.

LAZERLE KIL DÖNMESİ

Kuyruk Sokumunu Kıllardan Arındırmak
Epilasyon yapılarak bölge kıllardan arındırılır, böylece enseden dökülen kıllar bu bölgeye takılamaz, dökülmüş olanlar da uzaklaştırılır. Kuyruk sokumuna yapılan epilasyon amaçlı lazer hastalığın iyileşmesini değil ama tekrarını engellemeyi amaçlar.

Lazerle Kesme

Neşter yerine yüksek yakma gücüne sahip ışıkla kesmektir. 
Kanalların Lazerle Yakılması
Kıl yumağı kesilerek çıkarılır, uzak yerlere açılmış kanal varsa o kanalların içi ışıkla yakılır. Bunun yerine kanalın çıkarılması geride ölü doku bırakmaması sebebiyle çok daha üstündür.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde