Home Icon
Arrow
Eksozom Tedavisinde Kök Hücre Uygulamaları

Eksozom Tedavisinde Kök Hücre Uygulamaları

Eksozomlar tek başına yenileyici hücre tedavileri ile kullanıldıklarında hücrelerin beklenen etkilerini daha da artırırlar.
Eksozom Tedavisinde Kök Hücre Uygulamaları

Eksozom Tedavisinde Kök Hücre Uygulamaları Nedir?

Eksozomlar, hücreler tarafından salgılanan ve hücre dışında bulunan en küçük vezikül grubunu oluşturan önemli biyolojik yapılar arasında yer alır. Bu veziküller, vücuttaki çoğu hücre tarafından salgılanmakta olup içlerinde proteinler, lipitler, mRNA'lar, miRNA'lar, lncRNA'lar ve DNA fragmanları gibi çeşitli biyomolekülleri taşırlar. Eksozomlar, alıcı hücrede gen ifadelerini düzenleyerek immün regülasyon, hücre farklılaşması, hücreler arası iletişim, hücre göçü gibi birçok biyolojik fonksiyonda etkili olurlar. Bu sayede hücre biyolojisinde önemli bir rol oynayan eksozomlar, son 30 yılın en önemli buluşlarından biri olarak kabul edilir.

Eksozom tedavisinde kök hücre uygulamaları, kök hücrelerin ürettiği eksozomların terapötik amaçlarla kullanılmasını içerir. Kök hücreler, özellikle mezenkimal kök hücreler, eksozomları aracılığıyla çeşitli büyüme faktörleri, RNA ve proteinleri salgılarlar. Bu eksozomlar, hücreler arası iletişimi düzenleyerek rejeneratif etkiler sağlayabilir ve hastalıkların tedavisinde potansiyel bir terapötik strateji olarak değerlendirilebilir.

Liv Hospital'de Eksozom Tedavisi Kök Hücre Uygulamaları

Liv Hospital, eksozom tedavisi ve kök hücre uygulamaları alanında öncü bir sağlık kuruluşudur. Mezenkimal kök hücrelerin ürettiği eksozomlar aracılığıyla sağlanan büyüme faktörleri, RNA ve proteinler, hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek terapötik etkiler sunabilir. Liv Hospital, modern tıbbi teknoloji ve deneyimli uzmanlarıyla hastalara özel olarak uyarlanmış eksozom tedavisi ve kök hücre uygulamalarını sunarak sağlıklarını optimize etmeyi amaçlar.