Böbrek Taşına Yerli Robotla Tedavi

1.06.2023
TÜBİTAK desteğiyle tamamen yerli olarak geliştirilen dünyanın ilk taş kırma robotu Liv Hospital Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Volkan Tuğcu ve ekibi tarafından iki hastanın ameliyatında kullanıldı.
 

2 Santimetrelik Taş Robotla Çıkarıldı

TÜBITAK desteğiyle yapılan dünyanın ilk "Fleksibl Üreteroskopi Robotu" böbrekte, üreterde ve idrar kanalında büyük taşların tek seansta temizlenmesini sağlıyor. Almanya, Fransa, Polonya dahil olmak Avrupa ve Ortadoğu'da kullanılan Türk yapımı robot Türkiye'de ilk kez Liv Hosqital’da Abdullah Koyuncu (75) ve Serkan Kabadayı'da (39) kullanıldı. Doğumsal anomalisi olan Kabadayı daha önce de 2-3 kez böbrek taşı ameliyatı geçirdi. Ancak taşlar tam olarak temizlenmediği için bu yönteme başvuruldu. Koyuncu'nun böbreğindeki 2 santimetrelik taş robotla kırıldı.
 

Şikayetleri Tekrar Edenlerde de Kullanılabilecek

Robot, kronik olan veya olmayan ayırt etmeksizin, daha önce taş ameliyatı geçirmiş fakat tam temizlenmediği için kısa sürede şikayetleri tekrar eden hastalar için de kullanılabilecek. Doktoru oturduğu yerden robotla taşı direkt kırabiliyor olması en önemli özelliği. Tüm rotasyon yapılabiliyor ve lazerle de taş kırılıyor. Normal şartlarda robotla çalışılmazsa hastanın böbrek içindeki basıncı görünmüyor. Bu basınç arttığında enfeksiyon riski çok artıyor. Ama bu robot doktoru uyarıyor. 45 dakikadan az bir sürede işlem tamamlanıyor.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi ve randevu almak için tıklayınız.