liv haberler
Etkinlik

Galatasaray'lı Futbolcular Çocuklarla Birlikte Obeziteye Gol Attı

10.05.2022

Galatasaraylı Gomis ve Berkan Kutlu Liv Hospital’da Çocuklarla Birlikte Obeziteye Gol Attı

Liv Hospital’da çağımızın en büyük tehlikelerinden obeziteye dikkat çekmek için Galatasaraylı futbolcular Bafetimbi Gomis, Berkan Kutlu çocuklarla birlikte obeziteye gol attılar. Liv Hopital Ulus’ta festival tadında gerçekleşen “Her Yaşta Obeziteye Gol Atıyoruz” isimli etkinlikte sporcular çocuklarla birlikte kaleye şut çekerek obezitenin önlenmesinde sporun önemine değindiler.
“Her Yaşta Obeziteye Gol Atıyoruz” isimli etkinlikte Galatasaraylı futbolcular, toplum gönüllüleri, obezite hastaları, çocuklar, Liv Hospital hekimleri bir araya geldi. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte çocuklar eğlenceli zaman geçirdi. Galatasaray’ın Fransız Oyuncusu Bafetimbi Gomis ve Türk Milli Takım Oyuncusu Berkan Kutlu çocuklarla ve obezite hastaları ile kurulan futbol sahasında karşılıklı paslaştılar ve futbol oynadılar. Kaleye şut çekerek obezitenin önlenmesinde sporun, egzersizin ve sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çektiler.
 

Yaşam Tarzı Değişikliği Şart

Açılış konuşmasını Liv Hospital Grup Koordinatörü Meri İstiroti’nin yaptığı etkinlikte Liv Hospital Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ömer Avlanmış Türkiye’de obezitenin durumunu anlattı. Türkiye obezitede Avrupa'da 1'inci, dünyada 4'üncü sırada yer aldığını söyleyen Op. Dr. Ömer Avlanmış “Çağın en önemli hastalıklarından olan obezite, hem kronik hastalıklara hem de hem hayat konforunda kayıplara neden oluyor. Obez hastaların uzun süreli kilo kaybının sağlanmasında ve obeziteye bağlı yandaş hastalıkların giderilmesinde günümüzde en etkili tedavilerden” diye konuştu. Türkiye’de yapılan çalışmaların çocuk ve gençlerin yüzde 10-25’inin fazla kilolu veya obez olduğunu gösterdiğini söyleyen Liv Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Demet Yetkin, Çocuk Endokrinoloji Uzmanları Prof. Dr. Cengiz Kara ve Prof. Dr. Gönül Çatlı obezite tedavisinde yaşam boyu sürecek sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerinin sağlanmasının şart olduğunu belirttiler.