Pedodonti

Genel Bakış

Pedodonti, 0-15 yaş grubu çocukların diş ve çevre dokusunun tedavileri ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Dişsiz dönem, süt dişlerinin sürmeye başladığı dönem, süt dişlerinin ağızda tamamlandığı dönem, sürekli dişlerin sürmeye başladığı karışık dişlenme dönemi ve sürekli dişlerin tamamlandığı dönem olmak üzere uzun bir süreci kapsar.

Çocuklara özel klinik

Çocuklar diş hekimine ilk diş sürmesinden sonra kontrol amaçlı götürülmelidir. Bundan sonra her 6 ayda bir kontrol amacıyla diş hekimi ziyareti tekrar edilmelidir. Unutulmamalıdır ki çocukların edindiği ilk diş hekimi ziyareti oldukça önemlidir. Çocuk hiç ağrı duymadan rutin kontrollerle dişleri henüz çürümeden veya çürüğü ilerlemeden hekim ile tanışırsa bu ziyaretleri ağrılı olarak düşünmeyecek ve dental fobisi gelişmeyecektir. Liv Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nde pedodonti hekimleri çocuğunuz için en uygun tedavi protokolünü belirleyerek başarıyla uygular.
 

Süt dişleri dikkatli çekilmeli

Kök hücreler, gelişim ve büyüme süresince tüm doku ve organ sistemini oluşturan ve aynı zamanda bu sistemin gelişim ve onarımından sorumlu olan ana hürelerdir. Diş kök hücrelerinin en önemli özelliklerinden biri sinir hücrelerine dönüşme yeteneklerinin diğer hücrelerinden fazla olmasıdır. Süt dişleri ve daimi dişler uygun koşullarda çekildiğinde ve saklandığında elde edilen hücreler kök hücre kaynağı olabilir. Süt dişleri, 20 yaş dişleri, ortodontik tedavi amacıyla çekilmesi gereken dişler birer kök hücre kaynağı olabilir. Dişler çekilirken, dişte çürük olmaması, süt dişlerinde kök rezorpsinyonun başlamamış olmasına dikkat edilmelidir. Dişlerden elde edilen kök hücreler; uygun koşullarda saklandığında ilerde karşılaşılabilecek birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.
 

Pedodonti hangi problemlerle ilgilenir?

• Çocuklara çürük önleyici ve koruyucu tedaviler
• Yer tutucular
• Diş travmalarında tedavi
• Dolgu ve kanal tedavisi işlemleri
• Çürük önleyici tedaviler
Bu uygulamalar tüm süt ve sürekli dişlere yapılır. Fissür örtücü ve florür uygulamaları ile çocuklarınözellikle erken yasta diş çürükleri ile karşılaşması önlenir. Hayat boyu kullanacakları sürekli dişleri de korunur.
 

Süt dişi çürükleri ve tedavileri

Liv Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nde çocuk yasta oluşmuş çürükler yetişkinlerde olduğu gibi dolgu ve kanal tedavileri ile tedavi edilir. Ayrıca süt dişlerine uygulanan bu tedaviler alttaki daimi diş germini (sürmemiş diş tomucuğu) enfeksiyondan korunmasını sağlayarak sağlıklı şekilde sürmesini sağlar.
 

Yer tutucu uygulamaları

Tedavi edilemeyecek kadar harap olmuş veya çeşitli nedenlerle erken çekilmesi gereken süt dişlerinin yerine yapılan uygulamalardır. Bu sayede alttan gelecek olan sürekli dişin sürme boşluğu korunur ve ileride olası çapraşıklıklar önlenir.
 

Diş travmalarında tedaviler

Liv Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nde özellikle çocuk yaslarda sıklıkla meydana gelen, düşme veya çarpmaya bağlı diş kırıkları, diş kayıpları ya da dişlerin aşırı sallanmaya başlaması gibi problemler tedavi edilir.
 

Gerektiğinde lokal ya da genel anestezi

Liv Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nde özellikle çocuk yaslarda sıklıkla meydana gelen düşme ve çarpmaya bağlı diş kırıkları, kayıpları veya diş sallantıları tedavi edilir. Aşırı diş hekimi korkusu olan ve/veya çeşitli nedenlerle klinik koşullarında iletişim kurulamayan çocukların tedavileri genel anestezi altında ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir. Yapılması gereken tüm dental işlemler tek seansta yapılır. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde