Liv Hospital Ankara

Robotik Cerrahi

Genel Bakış

Robotik Cerrahi; Genel Cerrahi, Üroloji, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi ve Kadın Hastalıkları Branşlarında kullanılan prostat ya da rektum kanseri gibi operasyonlarda, ulaşılması zor organları daha yakından ve 3 boyutlu olarak görmemize olanak sağlayarak özellikle kanser cerrahisinde; cerrahinin kalitesini artırmakta lenf bezlerinin temizlenmesine olanak sağlayarak, damarların ve sinirlerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, robotik cerrahi; fıtık onarımları ve obezite cerrahisi ile karın içerisinde laparoskopi yapılabilen tüm ameliyatlarda da kullanılabilmektedir.
Robotik cerrahi ile çok küçük kesiler ve çok az kanama ile ameliyatların yapılabilmesine olanak sağlaması, ameliyat sonrası hastaların hastanede yatış süresinin ve iyileşme sürelerinin kısalması ile komplikasyon risklerinde ciddi anlamda düşüşün gözlenmesi robotik cerrahinin sunmuş olduğu diğer avantajlardır.
Robotik cerrahi, küçük kesilerle yapılan bir işlem olduğu için bu kesilerin yara iyileşme süreci daha hızlı gelişebilmektedir. Hastaların, robotik cerrahi işlemi sonrası acı seviyesi düşerken, daha az kan kaybıyla karşı karşıya kalmakta ve komplikasyon oranları ile hastane yatış süresi kısalabilmektedir.
Diz Protezinde Robotik Cerrahi sayesinde de hastaya uygun protez yerleşimi tasarlanır ve ameliyat en hassas şekilde gerçekleşir. Ameliyat süresinin kısalması, kesi ve kanamaların en aza indirilmesi, hastanede kalış süresinin kısalması ve protez ömrünün uzaması diz protezinde robotik cerrahinin avantajlarındandır.

 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde