da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi

da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tedavisi imkansız gibi görünen birçok hastalığa da  çözümler sunulabilmektedir. Ulaşılabilecek en iyi sonuçlar ve hastalara en yüksek konforun sağlanabilmesi noktasında “Robotik Cerrahi” sahneye çıkıyor. Günümüzde cerrahi teknolojinin geldiği en sofistike nokta olarak kabul edilen robotik cerrahi 7 yıldır Liv Hospital Ankara’da birçok ameliyatta başarı ile uygulanıyor.


da Vinci Xi, X Cerrahi Robotu Nasıl Çalışıyor?

Bu yeni sistem, gelişmiş enstrümanları, aksesuarları ve 3D dijital optiklere sahiptir. Ses ve lazer kılavuzluğundan yararlanan hızlı kurulum teknolojisi, ameliyat hazırlığını basitleştiren örtü tasarımı ve hafif ve tam entegre ince bir kamera  sayesinde operasyonel verimliliği  ve başarıyı arttırmaktadır. Yeni da Vinci X Robotik Sistemi bir robotik kule ve operasyon alanının yüksek çözünürlüklü 3D görüntü sağlayan ve üç robotik kolun kontrol alanı olan cerrahın yönetimindeki konsoldan oluşur. Kısacası sistemde cerrah konsolda oturur ve 3D mükemmel bir görüntü ile robotun kollarına hükmederek ameliyatı yapar.
 

Hangi Branşlarda Kullanılıyor?

Yeni da Vinci X Sistemi; Genel Cerrahi alanında, başta kolon ve rektumun iyi huylu ve kötü huylu hastalıklarında kullanılabilmektedir. Buradaki en büyük avantajı rektum cerrahisinde ameliyat alanının yakınında bulunan sinirlerin korunmasıdır. Yemek borusu-mide ve ince barsakların iyi huylu hastalıkları (reflü cerrahisi dahil) ve kanserlerinde, karaciğer safra yolları, pankreas cerrahisinde ve hatta fıtık onarımların da kullanılabilmektedir. Üroloji’de prostat ve böbrek ameliyatlarında kullanılırken, Kadın Hastalıkları branşında rahim alınması ve rahim sarkması gibi prosedürleri içeren optimize edilmiş, odaklanmış kadran ameliyatı sağlar. Ayrıca Kalp Damar cerrahisinde de seçilmiş olgularda yaygın olarak kullanılmaktadır


Robotik Obezite Cerrahisi

Obezite sorunu olan hastalarda cilt altı yağlı dokunun fazla olması karın içerisindeki yağlanmanın fazla olması ameliyatları normalden daha zor hale getirir. Robotik cerrahi sistemi; morbid obez hastalarda pek çok farklı operasyon çeşitlerinin (tüp mide, gastrik bypass, duodenal switch ve revizyon cerrahileri) yapılabilmesini sağlıyor. Bu yöntemler midenin küçültülmesini veya  barsakların bir kısmının devre dışı bırakılarak  gıda emiliminin azaltılmasını amaçlıyor. 
 

da Vinci X Cerrahi Sisteminin Sağladığı Avantajlar

“da Vinci X” robotik cerrahi sistemi cerrahların işini kolaylaştırırken hastalara da daha hızlı normal hayata dönme şansı sunuyor. da Vinci X diğer sistemlere nazaran daha ince ve daha hafif kollarla cerrahi kabiliyeti arttırıyor ve titremenin kesinlikle robotun kollarına iletilmemesini sağlıyor. Üç boyutlu görüş imkanı sunarken, cerrahın çalışma alanını 20 kata kadar büyütebiliyor, da Vinci sistemlerinin 5. nesil ürünü olan da Vinci X ile cerrahlarımız son derece kompleks cerrahi uygulamalarda kolayca sonuç alabiliyorlar.Geleneksel açık cerrahi operasyonlarla karşılaştırıldığında hastalar için en önemli avantajları; artmış güvenlik, kısa sürede hızlı iyileşme, daha az acı, daha küçük kesilerle kozmetik rahatlık ve minimal kan kaybıdır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde