Epilepsi Cerrahisi

Epilepsi Nedir?

Yüzde 0.5-1 sıklıkta görülen, halk arasında “sara hastalığı” olarak bilenen epilepsi; beynin bir bölgesindeki hücrelerin anormal elektrik sinyalleri üretmesiyle oluşan sara nöbetlerinin kronikleşmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır.
 

Epilepsi Hastalığı Kimlerde Olur?

Epilepsi doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin hasarı yaşayan kişilerde gelişir. Ani bir şekilde ortaya çıkan epilepsi nöbetleri beynin tümüne ya da belirli bir bölümüne yayılır.
 

Epilepsi Nöbet Tipleri Nelerdir?

Beynin hangi bölgesinde başladığına göre epilepsi nöbeti tipleri farklılık gösterir. Bazı epilepsi nöbetinde bilinç kaybı, kontrolsüz vücut harekeleri olurken, bazı nöbetlerde belirtiler silik hissedilir. 30 saniye – 2 dakika arasında süren nöbetler 5 dakikadan uzun sürerse acil tıbbi yardım alınması gerekir. Bazı epilepsi nöbetleri; uyuşukluk, hantal davranışlar, garip tat ve kokular alma, bozulan zaman ve mekan duygusu, az konuşma ve çok yavaş hareket etme şeklinde de görülebilir. 


Epilepsi Nöbet Çeşitleri Nelerdir?

 

1) Basit Parsiyel Nöbet

Basit parsiyel nöbetlerde bilinç açık olur. Nöbetin kaynaklandığı beyin bölgesine göre nöbetin belirtileri değişir : 
Temporal lobdan kaynaklanan nöbetler; ani korku, daha önce olmuş bir olayı olmamış gibi hissetme veya olmamış bir olayı olmuş gibi hissetme, kötü koku ve tatlar alma ve içten gelen hoş olmayan bir hisle kendini gösterir. Frontal lobdan kaynaklanan nöbetlerde hareket ile ilgili sorunlar görülür. Parietal lobdan kaynaklanan nöbetlerde geçici uyuşukluk belirtileri, oksipital lobdan kaynaklanan nöbetlerde de görme alanının yarısını etkileyen flaş şeklinde ışıklar ve değişik renkler görme belirtileri gözlenir.


2) Kompleks Parsiyel Nöbet

Hastada basit parsiyel nöbete ek olarak bilinç etkilenmesi de meydana gelir. Çiğneme, yalanma, yutkunma ve bir şey arar gibi şaşkın bakınma hali olabilir. Bazen hasta elbiselerini çekiştirebilir ve etrafta dolaşabilir. Dakikalar sonra hatta bazen saatler sonra kendine geldiğinde hiçbir şey hatırlamayabilir.


3) Jeneralize Nöbet 

Tüm beyne yayılan jeneralize nöbetler halk arasında sara nöbeti olarak da bilinir. Kişi kaskatı kesilip yere düştükten sonra tüm vücut kaslarında kasılıp gevşemeler olur. Şiddetli hareketler kişinin kontrolü dışında gelişir. Bunun yanı sıra absans ya da “petit mal” adı verilen kimi jeneralize nöbetlerde vücutta her ne kadar hareket veya kasılma olmasa da kişi bilincini kaybeder.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir? 

Epilepsi beyindeki bir fonksiyon bozukluğu olduğundan, beynin etkilenen bölgesinin yürüttüğü işleve göre semptomlar farklılaşabilir. 

•Vücutta ani kasılmalar
•Kollarda ve bacaklarda kontrol edilemeyen hareketler
•Şuur kaybı
•Seri şekilde baş sallama hareketi
•Kısa bir süre seslere veya konuşmalara yanıt verememe
•Sabit bir noktaya bakmak
•Hızlı göz kırpmak
•Korku, anksiyete ya da dejavu (o anı önce yaşamış gibi hissetme) gibi psikolojik semptomlar.
 

Epilepsi Nöbet Öncesi Belirtileri Nedir?

Nöbet, beynin küçük bir bölgesinden başlıyorsa, kişi nöbetin başlangıcında bazı belirtiler yaşayabilir. Buna "aura" denir. Bu belirtiler, beynin hangi alanın anormal elektriksel aktiviteyle ilintili olduğunu gösterir.

•Uyuşma
•Görme veya duyma değişikliği
•Hoş olmayan kokular alma
•Mide bulantısı ya da midede baskı hissi
•Ani korku hissi
 

Epilepsi Hastalığı Neden Olur?

Epilepsi, birçok nedene sahip olabilen ve her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Çoğunlukla çocukluk döneminde başlar. Beyni etkileyen her türlü hastalık epilepsi nöbetlerine neden olabilir.

•Anne karnında geçirilen enfeksiyonlar
•Doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması
•Kafa travması
•Genetik ve metabolik hastalıklar
•Tümörler
•Gelişimsel beyin malformasyonları
•Menenjit gibi beyin enfeksiyonları epilepsiye yol açabilir.


Epilepsi Tanısı Nasıl Konulur?

Epilepsi hastalığı tanısı koymak için kişinin en az iki kez nöbet geçirmiş olması gerekir. Beyin travmaları, tümörler vb. beyinde hasara neden olacak durumlar bu hastalığa olabilir. Genetik etkenler de hastalıkta rol oynar.


Epilepsi İlaç Tedavisi ile Durdurulabilinir

Epilepsi hastalarının çoğu antiepileptik denilen epilepsi ilaçları yoluyla tedavi edilebilir. İlaçlarla nöbetlerin durdurulması amaçlanır. Bu nedenle ilaçların düzenli olarak kullanımı önemlidir. İlaç tedavisi, hastaların büyük bir bölümünde etkili olmasına rağmen, kimi hastalarda beklenen etkiyi sağlayamayabilir. Bu hastalarda epilepsiye sebep olan altta yatan duruma göre cerrahi tedaviler uygulanabilir.


Epilepsi Tedavisi Nasıl Olur?

Liv Hospital Ulus Epilepsi Kliniği her hasta için kişiye özel tedavi sunar. Liv Hospital Ulus Epilepsi Kliniği’nde konusunda uzmanlaşmış nörologlar (epileptologlar), görüntüleme uzmanları (radyologlar), nöropsikolog ve psikiyatristler, nükleer tıp uzmanı ve konuda uzmanlaşmış beyin cerrahları hastayı beraber değerlendirir. Sonuç olarak hasta için en uygun tedavi belirlenir. Tedaviye dirençli olgularda cerrahi tedavi ve ileri tedavi yöntemlerini değerlendirmek için bir ekip çalışması yapılır. 


Epilepsi Cerrahisi İki Tür Yöntem ile İlerler

  • Rezektif cerrahi: Beyindeki epilepsi odağı net olarak belirlenebilmişse bu odak ameliyat ile çıkartılır. Temporal lobektomi (amigdalohipokampektomi) bunların içinde en sık uygulanan ve en başarılı sonuçları veren yöntemdir. Uygun hastalarda epilepsiden kurtulma ihtimali %80’leri bulmaktadır ve buna karşılık komplikasyon ihtimali %1’ler civarındadır. 
  • Fonksiyonel cerrahi veya palyatif cerrahiler: Beyne ve beyne giden sinirlere uyarı verilmesi (pil yerleştirilmesi) veya nöbet yayılım yollarının kesilmesi yoluyla nöbetlerin yayılmasını, sıklık ve şiddetini azaltmaya yönelik olan cerrahi yöntemlerdir. Bunlardan biri “vagus sinir stimülatörü” yerleştirilmesi denilen yöntemdir. Göğüs altına yerleştirilen pil, vagus sinirini belli aralıklarla uyarır ve bu nöbetlerde azalma sağlayabilir. Bu tedavi yöntemiyle hastalarda belirgin düzelme sağlanabilir.
Epilepsi cerrahisinde hastanın nöbetlerini durdurmak veya olabildiğince azaltmak, bunu yaparken hastada ek nörolojik kayıp (herhangi bir sakatlık) oluşturmamak ve hastanın hayat kalitesini yükseltmek amaçlanır.  


Epilepsi Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Kontrolsüz nöbetler ve hayatınız üzerindeki etkileri zaman zaman bunaltıcı olabilir veya depresyona yol açabilir. Ayrıca, stresi yönetmek, alkollü içecekleri sınırlamak ve sigaradan kaçınmak gibi sağlıklı yaşam seçimleri yapmalısınız.

•İlaçlarınızı doğru şekilde alın.
•Yeterli uyku almak da önemlidir. Uyku eksikliği nöbeti tetikleyebilir.
•Egzersiz yapmak, fiziksel olarak sağlıklı kalmanıza ve depresyonun azalmasına yardımcı olabilir.
•Aşırı alkol tüketiminden kaçının.
•Nikotin kullanımından kaçının.
 

Epilepsi Nöbeti Geçiren Hastaya Ne Yapılır?

Epilepsi nöbeti geçiren kişinin, dilini ısırmasını önlemek için ağzına sert bir cisim yerleştirmek yanlıştır. Sert cisim hastanın dişlerini kırabilir ya da boğazını tıkayarak nefes almasını engelleyebilir. Bu nedenle epilepsi nöbeti sırasında hasta yan yatırılmalıdır. Bu sayede nöbet sırasında salya ya da kusma varsa hastanın boğazına kaçması önlenir. Başını çarpmaması için altına yastık/destek konulmalı, çevresindeki zarar verici eşyalar uzaklaştırılmalı ve gözlükleri çıkarılmalıdır. Ayrıca kişinin etrafı boş bırakılarak rahat nefes alması sağlanmalıdır.
 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde