Floresan Kılavuz Yöntemi

Floresan rehberliğinde yapılan beyin tümörü cerrahisi bir tür nörokimyasal navigasyon olarak düşünülebilir. Normalde beyin dokusundan çıkan tümörler, bazı metastazlar ve lenfoma gibi tümörler ameliyat sırasında, beyin dokusundan tam olarak ayırt edilemeyebilir. Floresan Guided Yöntemi (Floresan Kılavuz Yöntemi) sayesinde ulaşılması zor tümörler rahatlıkla temizlenebiliyor.

Liv Hospital'de Floresan Kılavuz Yöntemi

Malign (kötü huylu) beyin tümörleri ve lenfoma tedavisinde kullanılan bu yöntem metastatik (yayılma) tümörlerde de kullanılıyor. Floresan guided cerrahi de ameliyat sırasında kafatası kemiği açılmadan önce bir ilaç veriliyor. Bu ilaç göz hekimlerinin 50 yıldır göz anjiyografisinde kullandığı bir ilaç. Tümör tarafından tutulan bu ilaç ile beyin dokusundan farklı olan sarı renkte tümör dokusunu görüyorsunuz. Normalde ikisi de beyazımsı olan bu dokular mikroskobumuza entegre sarı renkli bir filtre ile bakıldığında farklı renkte görünüyorlar. Beyin dokusu daha pembe ve tümör dokusu ise sarımsı bir hal alıyor.

Floresan Kılavuz Yöntemi İşlemleri

Floresan Guided yönteminin avantajına gelecek olursak; tümör ne kadar derinde olursa olsun rahat bir şekilde bulunabiliyor. Beynin içinde tümöre ulaşıldıktan sonra sarı renkli kısımlar çıkartılıyor. Bu kısımlar bittiği zaman etraftaki normal beyin dokusu görülüyor. Bu yöntem sayesinde tümörün tamamı çıkartılabiliyor ve beyin dokusuna verilen zarar da minimize edilmiş oluyor. Ayrıca aynı yöntemle ameliyat sırasında beyin anjiyografisi yapılarak beyin damarlarını görüntülemek tümör cerrahisinde bu çok değerli damarları zarar vermeden tümörden ayırmak damar cerrahisinde ise normal ve patolojik anatomiyi daha iyi değerlendirmek mümkün oluyor.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde