Sünnet ve Yenidoğan Sünneti

Sünnet İçin En Uygun Yaş Nedir?

18 ay öncesi ve 6 yaş sonrası en uygun dönemdir. 18 ay öncesinde çocuklar bilinçsiz dönemde oldukları için yapılan operasyonu hatırlamazlar. Dolayısıyla çocuk cerrahları ve çocuk ürologları ameliyat için en çok bu dönemi tercih ederler. Bu dönem de yenidoğan dönemi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır. 18 aydan önce sünnet düşünülüyorsa yenidoğan dönemi tercih edilmelidir. 6 yaş ve üzeri ise çocuğun bilinçli olduğu dönemdir. Çocuk kabul etse de etmese de, korksa da korkmasa da sünnetin ne olduğunu anlayabilir. Özellikle 2 buçuk- 4 buçuk yaş arasında sünnetten kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu yarı bilinçli dönemdir. Çocuk bazı şeyleri hatırlar ama neyin neden yapıldığını hatırlamaz. Ne olduğunu bilmediği ve paylaşmadığı için ileride birçok psikolojik kökenli cinsel probleme neden olabilir. Ayrıca sünnet tam teşekküllü, çocuğa her türlü acil müdahalenin yapılabildiği hastanelerde yapılmalıdır.
 


Sünnet Olacak Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Ön hazırlık döneminde aileye ve çevreye görevler düşer. Çocuğa sünnetten bahsedilmeli ve sünnetin ne olduğu anlatılmalıdır. Aileler günümüz çocuklarının TV, internet, gazete gibi iletişim araçları nedeniyle çok hızlı geliştiklerini unutmamalılar. Çocuğa operasyona dair hiçbir şekilde yalan söylenmemelidir; “doktor anlatacak sana” demeleri yeterli olur. Sünnet öncesi hazırlıkta, doktor görüşmesi mutlaka yapılmalıdır. Doktor da çocukla birebir görüşülmeli, göz ve gerekirse el teması kurmalıdır.

Lazer Kesim Sünnet Zararlı Mı?

Sünnet ameliyatında teknik, güvenli olan klasik cerrahi olmalıdır. Lazer kullanılarak yapılan sünnet, herhangi bir sorun çıktığında geri dönüşü olmadığı için önerilmez. Operasyonu bir çocuk cerrahı ya da çocuk üroloğu gerçekleştirmelidir.

Sünnet Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sünnet günübirlik bir cerrahi işlemdir. Çocuk sabah ameliyata girer ve öğleden sonra taburcu olur. Taburcu olurken de doktorun talimatlarını çok iyi dinlemek ve not etmek gerekir. Sünnet sonrasında en çok kanama ve mikrop kapma ile karşılaşılır. Çocuğun aşırı hareket etmesi, önceden tespit edilmemiş bir kan hastalığı veya o bölgeye direkt vurma gibi travmalarda kanama olabilir. Böyle durumlarda kanamaya bağlı şişliğin oluşmaması için hemen doktorla bağlantı kurulmalıdır. Doktorun söyledikleri uygulandığı sürece mikrop kapma olmaz.

Sünnet Sonrası Enfeksiyon Oluşma Riski Nedir?

Ameliyathane şartlarında, steril bir ortamda yapılan ve doğru pansumanın uygulandığı sünnet normal şartlarda enfeksiyon riski taşımaz. Koruma amaçlı antibiyotiğe bile gerek kalmaz. Evde de yapılması gereken özel bir şey kalmaz. Ancak şişme, ağrı ve ateş bir arada olursa doktora acilen başvurmak gerekir.

Sünnet Sonrasında Çocuğun Hareketlerinde Sınırlama Gerekir Mi?

Hayır. Özel anestezik uygulamalarla o bölge 8 saat uyuşturulur. 3 saatten sonra ağrı ortadan kalktığı için çocuklar gülerek hastaneden ayrılırlar. Bu yüzden özel bir kısıtlamaya gerek kalmaz. Sadece ilk gün biraz daha az hareket etmesi gerekir. Ayrıca kan ve kanama aynı şey değildir. Sünnet açık bir operasyondur. Ameliyat sonrasında birkaç gün kan, hafif bir pembelik ya da kanama görmek çok normaldir. Ailenin dikkat edeceği nokta, sünnet sonrası 8 saat geçmesine rağmen şıp şıp kanama olmasıdır.

Sünnet Sonrası Tam İyileşme Ne Kadar Süre Sonra Olur?

Tam iyilişme 4 gün sonradır. Çocuk 4’üncü günde pansumana gelir. Ertesi gün banyo yapabilir. Sünnet döneminde 3 şeye dikkat etmek gerekir; hijyenden dolayı çocuklar bir hafta havuza sokulmamalı, mikroplu denizlerden uzak tutulmalıdır. Ayrıca kontrolsüz teneffüs ortamından uzaklaştırmak için en az bir hafta okula gönderilmemelidir.

Sünnet Hangi Anestezi ile Yapılmalı?

İmkanı olanlar, yenidoğan sünneti haricinde, çocuklarını genel anestezi ile sünnet ettirmelidir. Anestezi konusunda doğru ekip ve ekipman önemlidir. Çocuk anestezisini bilen bir ekip olmalı ve hastanenin her türlü alt yapısı (yoğun bakım gibi) hazır olmalıdır. Çocuğunu uyutmadan sünnet ettirmek isteyen aileler geç dönem dediğimiz 6 yaş ve üstü sünneti beklemelidirler. Küçük çocuklar lokal anestezi ile sünnet ettirilmemelidir. En büyük komplikasyonlar bu dönemde yapılan sünnetlerde yaşanır. Çünkü 18 aylık bir çocuğa lokal anestezi için tek bir iğne vurulduğu andan itibaren o çocuğu bir daha yerinde tutmak mümkün değildir. Böyle bir sünnetin de sterilizasyonu olmaz. Kanama olmaması, doğru kesilmesi, doğru yerlere dikiş atılması mümkün değildir. Hem cerrah hem çocuk açısından büyük risktir.

Anestezi Öncesi Çocuğa Bir Şey Yapılıyor Mu?

Çocuklara henüz odalarındayken “mutluluk şurubu” olarak adlandırılan bir şurup içirilir. Çocuk kendini rahat ve iyi hisseder. En önemli özelliği unutkanlık yapmasıdır; ilaç etkiye başladıktan sonra çocuk olanları hatırlamaz. Kendine geldiğinde tekrar odasında olur. Eskiden çocuklar erişkin cihazlarında uyutulurdu; şimdi çocuklar için özel aletler var. Çocuklara uygulanan ilaçlarda çok önemli gelişmeler oldu. Hiç anestezi almamış gibi çok rahat uyanırlar.

Sünnet Olmazsa Ne Olur?

Sünneti zorunlu kılan en önemli sağlık sorunu sünnet derisine ait anomalilerdir. İkincisi sünnet derisinin normalden uzun olmasıdır. Bu hem idrar yapmayı hem de sperm atımını engeller. Bunların haricinde peygamber sünneti dediğimiz yarım sünnetliler olabiliyor. Alttan yapışıklık ya da eğrilik gibi durumlarda da sünnet zorunluluğu oluşuyor. Ayrıca bizim de sünnet önerdiğimiz durumlar olabiliyor. Bebeğin doğuştan böbrek, idrar yolu ya da mesane ile ilgili bir anomalisi varsa sünnet öneriyoruz.

Yenidoğan Sünneti Avantajları Nelerdir?

18 aylıktan önceki sünnetlerde ilk 30 günlük döneme yenidoğan dönemi denir. Yenidoğan sünnetinin üç önemli avantajı vardır:

  • Bebeğe anestezi verilmez.
  • Kesme-dikme olmaması için çan yöntemi ile yapıldığından yenidoğan bebekte yara iyileşmesi daha hızlı olur ve daha estetik görünür.
  • Bebek hiçbir şey hatırlamaz; hiçbir şekilde psikolojik probleme yol açmaz.
     

Yenidoğan Sünneti Ne Zaman Yapılır?

Bebeğin 5-21 günlük olduğu dönem sünnet için idealdir. Çünkü bebek ödemle doğar. Ödemi vücudundan atıp, derisinin normal haline dönmesi gerekir. İkincisi; bebek bir anomaliye sahip olabilir. Özellikle boşaltımla ilgili anomaliler doğumdan birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Bu yüzden tam sağlıklı olduğunun anlaşılması için 5 gün geçmesinde yarar vardır. Üçüncüsü ise; anne bebeğini tanımalı ve bebek, çevre ile uyumunu sağlamalıdır. Anne, bebeğinin ne zaman mutlu ya da mutsuz olduğunu az çok anlarsa ağlamasının sünnetten olup olmadığına karar verebilir.

Yenidoğan Sünneti Hangi Durumlarda Yapılamaz?

Üç durumda yenidoğan sünneti yapılmaz:

  • 2500 gramın altındaki bebeklerin biraz daha büyümesi beklenmelidir.
  • Doğuştan kan hastalığı olabilir. Kanama, pıhtılaşma zamanlarına baktırmak gerekir.
  • Bebek bir çocuk cerrahı ya da uzman çocuk doktoru tarafından muayene edilmelidir. Çünkü ileride sünnet derisini kullanmayı gerektirecek bir anomali varsa yenidoğan döneminde sünnet yapılmaması gerektiği bilinmiş olur.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde