Çocuklarda Endoskopi ve KolonoskopiÇocuklarda endoskopi ve kolonoskopi hangi yaşlarda yapılır?

Çocuklarda aslında endoskopinin veya kolonskopinin yaşı yoktur. Yeni doğandan itibaren her yaş bebeğe ve çocuğa endoskopi yapılabilir. Erişkinlerden farklı olan tek şey endiskasyonlardır. 
 

Çocuklarda endoskopi ve kolonoskopi hangi durumlarda yapılır?

Yeni doğanda en sık endoskopi veya kolonoskopi nedeni ciddi hemoglobinde veya yaşamsal bulgularda değişiklik yapacak mide ve bağırsak kanamalarıdır. Yaşamsal fonksiyonlarda ve hemoglobinde değişikliğe neden olmayan kanamaların çoğunluğu bu yaş grubunda besin alerjileri ile olur. Tedavi olarak önce diyet uygulanır düzelmez ise endoskopik değerlendirme yapılır. 
Süt çocukluğunda kanamaların yanında kronik ishaller sıklıkla endoskopi nedenidir. Örneğin erişkinlerde reflü nedeniyle sıklıkla endoskopi yapılırken reflünün fizyolojik olarak da sık görüldüğü süt çocukluğu döneminde kusma hacmi çok değilse, kilo almada gerilik yoksa, aspirasyon tehlikesi yaratacak kusma yoksa veya beslenme reddi yoksa (ki beslenme reddi varlığında yemek borusunda iltihap akla gelir o zaman endoskopi yapmak gerekir) endoskopi gerekmez. Özetle mide bağırsak şikayeti olan her çocukta, yeni doğan dahil endoskopik işlem yapılabilir.
 

Çocuklarda obezitenin tedavi yöntemleri nelerdir? Endoskopik yöntemlerin yeri var mıdır?

Çocuklarda Obezite endojen veya egzojen olabilir. Öncelikle hromonal bozukluklar ve genetik nedenler ekarte edilmelidir. Obezitenin eksojen olduğuna karar verdikten sonra tedavi  erişkinlerde olduğu gibi öncelikle diyet ve egzersiz dir.  Obezite insülin direncini beraberinde geitir. Egzersiz ve diyet ile düzelmeyen durumlarda insülin direbncine yönelik  medikal tedaviler verilebilir. Buna rağemn komorbiditesi olan morbid obezlerde ( VKI >35 olup  ciddi komorbidite) veya VKI >40 olup hafif komosbidite durumunda ek tedavi modaliteleri denenebilir. Bariatrik cerrahiler ( sleev gastrektomi son zamnlarda uygulanan ) . ancak cerrahi yöntemler prepubertal dönemde önerilmez ( bu kızlar için 14 erekkler için genelde 15 yaş) . yaşı küçük morbid obezlerde veya ergen olup cerrahi riski alamk istemeyn obezlerde  endoskopik yöntemler uygulanabilir ( yutulabilen veya endoskopik yerleştrilebilen (baloon) gibi balonlar yerleştirilebilir. Yine dah non invasiv olması nedenyile tüm mide botilinium enjeksiyonları yapılabilir ancak botoks hem pahalı hem de tekrarlayan enjeksiyonlar gerektirmesi,  etkisinin kısa süreli olması  ve etkinliğinin balona göre daha  düşük olması nedeniyle eri,şkinlerde dahi  öncelikli tercih edilir bir yöntem dğildir. Özetle  yaşı tutmayan  komorbiditesi ağır morbid obezler çocuklarda endoskopik yöntemler hastaya spesifik uygulanabilir. Bu konularda bugüne kadar kontreednikasyon bildirilmemiştir. Ancak etkinliklerini karşılaştırmalı gösterir çalışmalar yoktur.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde