Çocuklarda KabızlıkYaşam şeklinin, beslenme içeriklerinin değişmesi ve daha sedanter hale gelmesi ile kabızlık  günümüz çocuklarımızın önemli ve sık görülen bir sorunu haline gelmiştir.  Uzun süren tedavi edilmeyen kabızlık çocuğun ve ebeveynin yaşam kalitesinde bozukluğun yanında bağırsakta geri dönüşü zor işlev bozukluğuna neden olacağından tedavisi önemlidir. Liv Hospital Ulus Çocuk Gastroenteroloji ve Hepatoloji Kliniği’nde kabızlık sorununda öncelikle altta yatan nedenler araştırılır ve ona göre tedavi şekli belirlenir.

Kabızlık neden olur?

Çocuklarda kabızlığın yüzde 60 nedeni yetersiz posa ve su alımı, tutma (vakit ayırmama) ve etkili ıkınmanın olmaması veya buna engel olacak uygunsuz pozisyonda defkasyondur.  Maalesef günümüzde kullanılan o alafranga tuvaletler ıkınma için fizyolojik pozisyonu sağlamaz.  
 

Altında yatan neden araştırılmalıdır

Uzun süren tedaviye cevapsız durumlarda diğer o geri kalan yüzde 40’lık nedenler de araştırılmalıdır. Geri kalan azınlıktaki grupta kabızlık nedeni bağırsağın itici kuvvetini sağlayan kas ve sinirsel uyarı bozuklukları ki bunlar Hirschsprung hastalığında olduğu gibi doğuştan olabileceği gibi çeşitli minerallerin fazlalığı veya eksikliğinde olduğu gibi sonradan da gelişebilir. Alerjik durumlar olabilir veya tiroid yani guatr hormon yetersizliği olabilir.
 

Tanı nasıl konulur?

Tanı için bazı durumlarda kolon grafisi, kolon transit süresi ölçümü ve bazı durumlarda anorektal manometre yapılabilir. Tedavisi için bol posa ve sulu beslenme, alaturka tuvalet pozisyonunu sağlama, tuvalet için vakit ayırma ve gün içinde en azından ana öğünlerden sonra  tuvalete gidip tuvalet için vakit ayrılması. Bunlarla düzelmez ise çeşitli ilaç tedavileri önerilebilir.
 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde