Varis Tedavisi

Günümüzde özellikle kadınların en sık problemlerinden biri olan bacaklardaki varisler, estetik kaygılar veya bacaklarda yarattığı ağrı ve şişlik nedeniyle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Varis tedavisi için kullanılan pek çok yöntem mevcuttur. Açık cerrahi, lazer veya radyofrekans ablasyon ile girişim ve köpük tedavisi kullanılan tedavilerin başında geliyor. Liv Hospital'da tüm bu yöntemler kullanılarak hizmet veriliyor.


 

Hayat kalitesini olumsuz etkiler

Varis problemi olan hastalarda en sık görülen şikayetler; akşam saatlerine doğru artan bacak ağrısı, şişlik, kaşıntı, ağırlık hissi, ayak tabanlarında yanma ve gece artan kramplardır. Bu şikayetler kimi zaman kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve hayat kalitesini bozar. Hatta iş performansını da düşürebilir. Özellikle kadınlarda kozmetik endişelerle kıyafet seçiminde sorun yaratır. Varisi olan kadınlar genellikle pantolon giyerek veya kozmetik ürünlerle bacaklarını kapatmaya çalışırlar.

Tanı

Tanı, fiziksel muayene ile konulur. Renkli doppler ultrasonografi de muayenenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu test hastaya yük getirmeyen, ağrı vermeyen bir görüntüleme yöntemidir.

Tedavi Yöntemleri

Bacak damarlarında belirginleşme olan kişilerin beşte birinde damarda kaçak olabilir. Bu kaçak, damarların içindeki kapakçıkların yetersizliği sonucu oluşur. Bu kaçağı ortadan kaldırmanın yolları farklı olabilir.
Açık ameliyatı: Kasık ve diz altından ufak bir kesiyle damarın iki ucu bulunur. İçinden bir tel geçirilir ve tel çekilir. Böylece damar kopartılarak uzaklaştırılmış olur.
Lazer tedavisi: Kaçak olan damarın içine ultrason eşliğinde lazer katateri yerleştirilir. Damar lazer enerjisiyle yakılır.
Radyofrekans ablasyon: Kaçak olan damarın içine bu kez radyofrekans katateri yerleştirilir. Damar radyofrekans enerjisiyle kapatılır.

Bacakta Beliren Damarlar İçin En Sık Uygulanan Yöntemler

Skleroterapi (İğne tedavisi): Sıvı veya köpük şeklinde olabilir. Damar içine enjekte edilen madde, damarın iç duvarını yakar ve damarın kapanmasını sağlar. Böylece beliren damarlar ortadan kaldırılır. Skleroterapi sonrası ilk günlerde yüksek basınçlı çoraplarla veya bandajlarla hasta eve gönderilir. Sonrasında çorap kullanımının en az üç hafta olması işlemin başarı şansını arttırır. Doppler ultrasonografide damarlarda geri kaçış tespit edilirse hasta ile hekim konuyu ayrıntısı ile tartışmalı ve girişimin getirisi-götürüsü, riskleri ve hastanın beklentileri konusunda ayrıntılı konuşmalıdır. Girişim yapılmayan hastalar her gün düzenli varis çorabı giymelidir.
Lazer tedavisi: Dışarıdan lazer uygulamasıyla bacaklarda beliren damarlar ortadan kaldırılır.

Tedavi sırasında nelere dikkat edilmeli?

Hastanın öncelikle uyumlu olması gerekiyor. Hasta uyumu tedavideki başarıyı arttırıyor. Girişim sonrası bandaj veya varis çorabını düzenli olarak kullanmak başarı şansını artırmada önemli faktördür. Örneğin; hasta iğne tedavisinden sonra varis çorabını düzenli olarak giymiyorsa yüksek olasılıkla varisi tekrar eder. Skleroterapi olarak tanımlanan iğne tedavisi sonrası en azından hastane etrafında 30 dakika yürümek de öneriler arasındadır.

Uzun süre ayakta kalmayın

Bu girişim sonrası şikayeti olan hasta hemen doktoruna bilgi vermelidir. Tedavi sonrasında da bazı kurallara uyum sürmelidir. Bunlar arasında; uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermek; eğer bundan kaçış yoksa varis çorabı kullanmak, hareketli bir yaşamı tercih etmek, kilo almamak yer alır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde