Tiroidin Kadınlardaki Etkisi

Tiroid hastalığı neden kadınlarda daha sık görülür?

Sebebi çok net değil.Tiroid nodüllerinin çoğunun nasıl oluştuğunu bilmiyoruz ancak oldukça sık görülmektedirler. 60 yaşındaki insanların yarısında muayenede ya da görüntülemede bulunabilen tiroid nodülü vardır.Nodüllerin %90’dan fazlası iyi huyludur. Hipotiroidizmin en sık sebebi olan Hashimoto tiroiditi, tiroid nodülü oluşumunda risk faktörüdür. İyot eksikliği de tiroid nodülü oluşumuna neden olabilmektedir.Ayrıca kadınlarda yorgunluk, zihinsel yavaşlama, hareketsizlik, kilo alma, cilt ve saçta kuruma, kabızlık ve adet düzensizliği gibi semptomların daha farkedilir olması ve otoimmün hastalıkların kadınlarda daha sık görülüyor olması ki (hashimoto buna bir örnektir) tiroid hastalığının kadınlarda daha sık görülür olmasını açıklamaktadır.
 

Tiroid hastalığı gebeliği engeller mi?

Anne adayları sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmayı isterler. Ancak tiroid hormonlarının gebelikten önce takip edilmesi, gebelikten sonra da kontrol altında olması gerekir. Kadınlarda gerek genetik etkenler, gerekse stres, çevre kirliliği, sağlıksız beslenme gibi etkenler nedeniyle vücudun bozulan dengesi nedeniyle gebelik elde edilemiyor. Bu etkenlerin içine kalıtsal ve kalıtsal olmayan hastalıklarda dâhil edilebilir. Tiroid hormonları da, kadınlarda gebe kalmaya engel olacak ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Tiroid vücutta mekanizmayı etkisi altına alabilen, önemli bir bezdir. Bunun doğru çalışmaması halinde, çoğu organ olumsuz olarak etkilenmektedir. Bunların başında üreme organları gelir. Kadınlarda yumurta hücreleri, erkeklerde sperm hücreleri bundan nasibini alır. Tirodin zehirleyici ve tembel olması halinde gebeliğe engel teşkil eder. Bu durumda gebelik elde edilse bile, erken doğum ya da düşük riskinin fazla olmasına neden olur.
Tiroid hormonları vücutta başta cinsiyet hormonları olmak üzere, tüm hormonlarla etkileşim halindedir. Kadınlarda yumurtalıkların, erkeklerde testisin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için, tiroid hormonlarının seviyesinin normal düzeyde olması gerekir. Bunların fazla ya da az çalışması, hem erkekte, hem de kadında doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler yapar. Tiroid bezindeki normal değerler hem anne babanın sağlığında, hem de bebeğin sağlığında olumlu etkilere neden olur. Normalden az olan tiroid seviyeleri kısırlık sorununu beraberinde getirdiği gibi, gebelikte bile erken doğum, düşük gibi sorunları arttırabilir. Bebeğin anne karnındaki gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Tiroid hormonları erkek kısırlığında % 30 oranında etkili olurken, kadın kısırlığında % 35 oranında etkili olabilir.

Tiroid hormonunun normalden daha az çalışması ya da fazla çalışması, kadında gebeliğin ilerlemesini etkileyebilir, bebeğin ve anne adayının olumsuz olarak etkilenmesine neden olabilir. Bebekte zekâ geriliğine, gelişim bozukluğuna neden olduğu gibi, anne adayının düşük yapmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikten önce tiroid hastalığı belirlenmiş anne adayları kadın doğum uzmanı, iç hastalıkları uzmanı ve gerekiyorsa endokrinoloji uzmanı tarafından kontrollü bir gebelik geçirmelidir.

Ailesinde tiroid hastalığı mevcut olanların, gebe kalmakta zorluk yaşayan ve düşük yada erken doğum öyküsü olan kadınların yüksek risk grubunda yer almaktadır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde