Tiroidit Nedir? Neden Olur?

Tiroidit Nedir?

Tiroidit, tiroid bezinin iltihabına verilen genel bir isimdir. Tiroiditler çeşitli şekillerde ortaya çıkan bir grup  bozukluğu içerir. Örneğin Hashimoto tiroiditi hipotiroidinin en sık nedenidir. Geçici tirotoksikoz (kanda yüksek düzeyde tiroid hormonu olması) ve sonrasında geçici hipotiroidiye neden olan postpartum tiroidit doğumdan sonra gelişebilen tiroid bozukluklarının sık bir nedenidir. Suabakut tiroidit tiroid ağrısının temel nedenlerinden biridir. Tiroidit, interferon ve amiodaron gibi ilaç kullanan hastalarda da görülebilmektedir.


Tiroiditin Klinik Belirtileri Nelerdir?

Tiroidite özgü belirti yoktur. Eğer tiroidit kandaki tiroid hormon düzeylerinde düşüşe yol açan, yavaş ve kronik tiroid hücre hasarına neden oluyorsa hasta hipotiroidi belirtilerini gösterir. Yorgunluk, kilo alımı, kabızlık, kuru cilt, depresyon ve zayıf egzersiz toleransı hipotiroidinin tipik semptomlarıdır. Hashimoto tiroiditli hastalarda bu durum söz konusudur. Eğer tiroidit hızla tiroid hücre hasarına neden olursa, bezde depo edilmiş olan tiroid hormonları kana karışır ve kanda tiroid hormon düzeyi artar. Bu hastalarda hipertiroidizme benzer tirotoksikoz belirtileri ortaya çıkar. Anksiyete, uykusuzluk, çarpıntı (kalp hızında artma), yorgunluk, kilo kaybı ve huzursuzluk bu belirtilerdendir. Bu durum subakut, ağrısız ve doğum sonrası tiroiditlerin toksik döneminde görülür. Tirotoksikoz ve hipertiroidi belirtileri artmış kan tiroid hormonu düzeylerine bağlıdır, ancak tirotoksikozda bezde aslında aşırı aktivite yoktur. Subakut, ağrısız ve doğum sonrası tiroiditte tiroid bezinde tiroid hormonları tükenir ve iltihabın seyri kanda tiroid hormon düzeylerinin düşüşü ve hipotiroidi belirtilerinin gelişmesi yönünde ilerler. Subakut tiroiditli hastalarda tiroid bezinde ağrı olabilir.
 

Tiroidite Neler Neden Olur?

Tiroidit, tiroid hücrelerinde iltihap ve hasara neden olan tiroid bezine bir saldırı sonucu meydana gelir. Çoğu tiroidit türüne tiroid bezine saldıran antikorlar neden olur. Tiroidit sıklıkla, juvenil diabestes mellitus ve romatoid artrit gibi otoimmun bir hastalıktır. Ailesel geçiş eğilimi olmasına karşın, neden belirli insanların tiroid antikorları ürettiği bilinmemektedir. Tiroidit virüs veya bakteri gibi etkenlerle gelişn enfeksiyon nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Enfeksiyonlar da antikorlar gibi bezde iltihaba yol açarlar. Son olarak; amiodaron ve interferon gibi ilaçlar da tiroid hücrelerine hasar vererek tiroidite neden olabilirler.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde