Hemoroid

Hemoroid Nasıl Olur?

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid hastalığı anal kanalda mevcut damardan zengin yastıkçıkların sarkmaları, şişmeleri ve kanamaları ile meydana gelir. Toplumda her dört kişiden üçünde görülen hemoroid hastalığı Liv Hospital Genel Cerrahi Kliniği’nde basit ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebiliyor. 


 

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroidler anal kanalda bulunan venleri, arterleri ve düz kas liflerini içeren doku yastıkçıklarıdır. Aslında hemoroidler insan anatomisinin normal bir parçasıdır ve hastaların şikayetleri olduğu sürece müdahale durumu söz konusudur. Aşırı gerilme, karın içi basınç artışı, sert dışkılar, kabızlık hemoroidlerin kanlanmasının artmasına sebep olur. 
 

Hemoroid Dereceleri Nelerdir?

1. derece hemoroidler ıkınmayla anal kanala çıkıntı yapabilir, 2. derece hemoroidler anüsten sarkmakta ancak kendiliğinden toparlanabilir. 3. derece hemoroidler anal kanaldan sarkar ve toparlanmak için müdahaleye gerek duyar. 4. derece hemoroidler makattan sarkar fakat toparlanamaz ve sıkışma riski taşırlar. Birinci ikinci derece hemoroid kanamaları sıklıkla lifli gıdaların gaita yumuşatıcı besinlerin tüketilmesi, sıvı alımının arttırılmasıyla düzelebilir.
 

Basur Tedavisi Nedir?

Erken (1. ve 2.) evre hemoroidal hastalıkta yakınmaları gidermeye ve hastalığın ilerlemesini önlemeye yönelik ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerini kapsar.
 

Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Medikal tedaviyle giderilemeyen yakınmalar olması ve ileri (3. ve 4.) evre hemoroitlerde cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi tedavide klasik ameliyat yöntemlerinin yanı sıra lazer tedavisi de bölümde uygulanıyor.
 

Operatif Hemoroid Ameliyatı

Hemoroidler için çok sayıda cerrahi prosedür mevcuttur.
 

Kapalı Yöntem

Üç hemoroid dokusunun tamamen çıkarılması ve yaranın emilebilir dikişlerle dikilmesi söz konusudur. İşlem lokal, genel anestezi altında yapılabilir.
 

Açık Yöntem

Üç hemoroid dokusunun tamamı çıkarılır ancak yara iyileşmeye bırakılır.
 

Doppler Destekli Hemoroid Damarının Bağlanması

Bu yeni teknik gelecek vaat etmektedir. Doppler yardımıyla hemoroid dokusunu besleyen damar bulunur ve bağlanır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde