Akıllı Lensler (Multifokal Lensler)

40 Yaşından Sonra Yakın ve Uzakta Gözlüklten Kurtaran Teknoloji

Akıllı lens ile hem katarakt hem de uzak ve yakını görememe gibi kırma kusurlarının tedavisi aynı anda lazerli ya da halk arasında dikişsiz ameliyat tekniği olarak bilinen Fako tekniği ile göz içine yerleştirilerek çözülebiliyor. Liv Hospital Ulus Göz Sağlığı Kliniği’nde uygulanan akıllı lensler diye bilinen “Trifokal Lensler” göz içine yerleştirilerek uzak, orta ve yakın mesafenin net şekilde görülmesini sağlanıyor. 

Multifokal Lenslerle Daha İyi Sonuçlar

Gözlükten kurtulmanın en sık kullanılan çözümü excimer lazer tedavisidir. Lazer tedavisi 18-60 yaş arası yapılabilse de 40 yaşından sonra pek tercih edilmez. Bunun nedeni 40 yaşından sonra ek olarak presbiyopi (Yakını görememe hastalığı) oluşmasıdır. Presbiyopi fizyolojik bir hastalık olup her insanda görülür. Doğal lens esneme özelliğini yaş arttıkça kaybeder ve yakına bakarken odaklanma yapamaz. Akıllı lens diye bilinen göz içi lensler çoğunlukla 40 yaş sonrası uzak ve yakın problemi olan hastalar için çözüm sunar. Bu mercekler genel olarak multifokal (Çok odaklı) mercek olarak adlandırılır ve son yıllarda üretilen trifokal mercekler ile daha iyi sonuçlar alınabilir.
 

En Sık Kataraktta Kullanılıyor

40 yaşından sonra göz içi lensimizde esneme yeteneğini kaybetmesi sonucu yapısal ve fonksiyonel değişiklikler meydana gelir. Artık yakına baktığında şeklini değiştiremez ve yakın okumada odaklayamaz hale gelir. Zaman içerisinde ise katarakt oluşumu ile uzak görüşte de kayıp yaşanır. Katarakt ameliyatları ile doğal lensin yerine göz içi lens yerleştirilir. Ancak günümüz teknolojisinin imkanları sayesinde akıllı lensler ile miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları yanı sıra presbiyopi (yakın görme) tedavi imkanı da sunar.


Hem Kataraktan Hem de Kırma Kusurundan Kurtarıyor

Katarakt hastalığının tek tedavisi cerrahidir ve bu ameliyatta mutlaka göz içi mercekler kullanılır. Eskiden sadece monofokal (Tek odaklı) lensler kullanılırdı. Ameliyat sonrası hastalar uzak ve/veya yakın gözlük kullanırdı. Trifokal merceklerle gözlük ihtiyacı tamamen ortadan kalktı, hasta katarakt hastalığından kurtulduğu gibi varsa miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyopi  hastalığından da kurtuluyor. 


Nasıl Yapılıyor?

Trifokal* AddOn® lens, daha önce katarakt ameliyatınız sırasında implante edilen birincil göz içi lensinizin önüne yerleştirilir. Lensler birlikte çift lens sistemi oluşturur. Birincil lensinizin implantasyonundan aylar, hatta yıllar sonra yapılabilir. İşlem çok kısa ve basit bir şekilde yapılabilir.


Kimler İçin Uygun?

En sık kataraktlı hastalar için kullanılıyor. Göz merceği 40’lı yaşlardan itibaren yaşlanma belirtileri vermeye başlar. Bu yaşlarda lens, saydamdır fakat uyum (yakını netleştirme) gücünün bir kısmını kaybeder.  40’lı yaşların sonuna doğru eğer hasta +3.00 ve üzeri hipermetropsa yakın görme daha da bozulur ve göz merceğinin multifokal lenslerle değiştirmek düşünülebilir. 50’li yaşlardan sonra göz merceğinde yaşlanma artar ve ışık geçirgenliği azalır multifokal lensler bu gözler için de uygundur.  Hem Trifokal hem AddON lensler için hastaların kornea ve retina tabakalarının uygun olması gerekir. Her hastaya bu özellikli lensler uygulanamıyor. Örneğin sarı nokta hastalığı olan hastalarda veya kornea hastalığı olan hastalarda bu lensler tercih edilmiyor. AddON lens uygulaması ile ameliyat öncesi monofokal görüşü olan hasta trifokal hale getiriliyor.


Daha Önce Katarakt Operasyonu Olmuş Ve Şu Anda Gözlük Kullanan Hastalara Yapılabilir mi? 

Akıllı lens ile hem katarakt hem de kırma kusurlarının tedavisi aynı anda lazerli ya da halk arasında dikişsiz ameliyat tekniği olarak bilinen Fako tekniği ile göz içine yerleştirilerek çözülebilir. Bunun yanı sıra geçmişte monofokal denen tek odaklı merceklerle katarakt ameliyatı olmuş, ancak yakın sorunu yaşayan hastalara, excimer lazere uygun olmayan ya da muhtemel retina problemi olan hastalara AddOn® lens ile uzak, yakın ve orta mesafede trifokal lenslerin getirdiği gözlüksüz görme rahatlığı sağlanabiliyor. Eskidenmonofokal lensi değiştirmek ve dönüştürmek imkansızdı. Ancak şimdi AddON lenslerle monofokal lensin üzerine ikincil bir lens yerleştirerek hastayı gözlükten kurtarıp hem uzak hem yakın görmesi sağlanabiliyor. 
 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde