Pediatrik Ortopedi

Liv Hospital Pediatrik (Çocuk) Ortopedi Kliniği; çocukluk çağlarında görülen doğumsal ya da kazanılmış nörolojik, enfeksiyöz, tümöral, travmatik ve diğer nedenlerle ortaya çıkan kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Liv Hospital’da çocukluk çağı ve genç erişkin dönemi hasta grubuna özel Pediatrik Ortopedi Uzmanı görev yapıyor.


Pediatrik ortopedi nedir?

Çocuklarda doğumdan erişkin yaş grubuna geçene kadar olan dönemdeki her türlü kas-iskelet sistemi (kemik, eklem, bağ kas ve tendon) problemlerinin cerrahi tedavisi ile ilgilenir. Erişkin ortopedi ve travmatolojiden ayıran en önemli fark, halihazırda büyümekte olan kas-iskelet sisteminin problemleri ile ilgilenmesidir. 


Pediatrik ortopediste ne zaman başvurmak gerekir?

Çocuğunuzda yürüme bozukluğu, kalça eklemi problemi, aksama, bacaklarda eğrilik veya şekil bozukluğu, bacaklar arasında uzunluk farkı, ayak deformitesi, duruş bozukluğu, omurga deformitesi, kemik kırıkları, eklem çıkıkları, kemik ve eklem enfeksiyonları veya kas-kemik tümörü olduğundan şüphe duyuluyorsa pediatrik ortopediste başvurmak gerekir. Ayrıca gelişim geriliği, nöromusküler hastalıklar (Serebral palsi, spina bifida), iskelet displazisi, cam kemik hastalığı, kemik erimesi veya başka sendromlar bulunan çocuklarda da pediatrik ortopedist, multidisipliner takımın bir parçası olarak tedavide önemli rol üstlenir. 


Amaç en kısa sürede tanı ve tedavi

Liv Hospital Pediatrik Ortopedi Kliniği’nde temel amaç; kısa süre içinde tanı ve tedaviyi gerçekleştirerek hastanın uzun dönemde sekel kalmaksızın normal yaşama dönüşünü sağlamaktır. Erişkin yaşlarda ortaya çıkan ortopedik sorunların birçoğu; çocuk yaşlarda tanı almamış, yeterince tedavi edilmemiş veya uygun biçimde takip edilmemiş çocuk ortopedik hastalıklarından kaynaklanır. Bu nedenle pediatrik ortopedi, erişkin ortopedik sorunların azaltılması açısından da önemli bir yere sahiptir. Pediatrik ortopedi, ortopedik cerrahinin en temel ve önemli alanlarından birini oluşturur ve toplum sağlığı içinde önemli bir yer tutar.


Hangi hastalıklarla ilgileniyor? 

•    Kemik deformiteleri ve kısalıklarının tedavisi (Deformite düzeltilmesi ve kemik uzatma)
•    Çocuklardaki nörolojik hastalıkların yol açtığı ortopedik sorunların tedavisi (Serebral palsi, spina bifida)
•    Doğumsal ve gelişimsel ekstremite anomalilerinin tedavisi (Blount hastalığı, tibia vara, fibular hemimeli, tibial hemimeli, konjenital femur kısalığı, konjenital tibia psödoartrozu, polidaktili, parmak ucu yürüme)
•    Pediatrik ayak-ayak bileği sorunlarının tedavisi (Pes ekinovarus, düztabanlık, tarsal koalisyon, halluks valgus)
•    Çocuk ve genç erişkinlerdeki kalça sorunlarının tedavisi (Gelişimsel kalça displazisi, Perthes hastalığı, Femur bası epifiz kayması, koksa vara)
•    Çocukluk çağındaki kırıkların ve kırıklara bağlı komplikasyonların tedavisi
•    Çocukluk çağı omurga problemlerinin tedavisi
•    Çocukluk çağındaki genetik ve metabolik kemik hastalıklarının tedavisi (Osteogenezis imperfekta, rickets, mukopolisakkaridoz, iskelet displazileri)

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde