Vasküler Anomaliler (Doğum Lekeleri)

Vasküler Anomaliler (Doğum Lekeleri)

Doğum lekeleri, doğumda ya da bazen hayatın ilk aylarında ortaya çıkan, deriye ait elemanların deride anormal şekilde yerleşimleri sonucu gelişen lekelerdir. Birçok doğum lekesi kalıtsal değildir, yani diğer aile bireylerinde benzer lekelerin görülmesi beklenmez. Pek çok doğum lekesine sebep olan genetik mutasyonlar ortaya konmuş olsa da, oluşum nedenleri tam olarak bilinmiyor ve yaygın olarak bilinenin aksine gebelik esnasında annenin bir davranışı sonucu olarak da ortaya çıkmıyor. 


 

Mavi, Gri, Pembe, Kırmızı Renkte Olabilir

Damarsal doğum lekeleri derideki kan damarlarının demetler halinde bir araya gelmesi ile oluşurlar. Mavi, gri, pembe veya kırmızı renkte olabilirler. Damarsal doğum lekelerinin birçok çeşidi bulunur. En sık olarak görülen damarsal doğum lekesi hemanjiom ve şarap lekesidir, ancak bunların dışında çok sayıda nadir görülen damarsal doğum lekeleri bulunur.

 

Tecrübeli Ellerde Tedavi Çok Önemli

Damarsal doğum lekeleri hakim olan damar yapısı ve akım hızına göre kapiller (kılcal damar), venöz (toplar damar), lenfatik (lenf damarı) ve arteriyovenöz (atar damar-toplar damar) malformasyon/fistül olarak sınıflandırılır. Tek başlarına görülebilecekleri gibi, birden çok damar yapısı bir arada (kombine vasküler malformasyon) veya vücudun belirli bir bölgesinde aşırı büyüme gibi çeşitli sendromlar ile birlikte olabilirler. Deneyimli hekimlerce yapılan klinik muayene ile kolaylıkla ayırıcı tanı yapılabilse de bazen kesin tanıyı koyabilmek için, haftalarca veya aylarca takip etmek gerekir. İlk 2 ayda değişiklik gösteren tüm damarsal lekeler ilgili merkezlere yönlendirilmeli, tanı ve eşlik edebilecek sendromlar açısından dikkatlice değerlendirilmelidir. Gerektiğinde çeşitli branşlardan hekimler tarafından değerlendirilmeli, ileri görüntüleme yöntemleri, deri biyopsisi ve genetik incelemeler yapılmalıdır. Sonuçlara göre lazer tedavileri, skleroterapi, cerrahi ve yeni geliştirilen hedefe yönelik ilaç tedavileri başlanarak erken dönemde olumlu gelişmeler sağlanabilir.
 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde