Erkeğin Değerlendirilmesi

İnfertilite problemi nedeniyle başvuran çiftlerde erkeğin değerlendirilmesi, rutin semen analizi ile başlayan ve bazı durumlarda ileri seviye tetkiklerin ve tanısal operatif işlemlerin uygulanmasını gerektirebilen bir süreçtir. Bu nedenle bünyesinde bu alanda uzman bir ürolog bulunan bir merkezin seçimi son derece önemlidir.


 

Tedavi planı için doğru bilgi önemli


İlk muayene sürecinde aşağıda belirtilen parametreler sorgulanır ve tedavinin düzgün planlanabilmesi bakımından açık,dürüst ve doğru bilgi vermeniz istenir.
 • İnfertilite süresi (Korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilemeyen süre)
 • Cinsel işlev bozuklukları (Ereksiyon problemi, erken boşalma)
 • Üreme sağlığını etkileyebilecek geçirilmiş rahatsızlıklar (Enfeksiyonlar, viral hastalıklar, özellikle yüksek ateşli hastalıklar, prostatit)
 • Sistemik hastalıklar (Karaciğer, böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı, tiroid bozuklukları) ve kullanılan ilaçlar
 • Üreme organlarında bilinen anatomik bozukluklar (İnmemiş testis, varikosel, penis eğriliği)
 • Varsa geçirilmiş tanısal ya da operatif işlemlere ait bilgiler (Semen analizi, varikosel ameliyatı, orşiektomi)
 • Ailede kısırlık, kalıtsal genetik hastalık öyküsü
 • Yaşam stili (Sigara ve alkol kullanımı, stres, yeme düzeni, çalışma koşulları-toksik maddelere maruz kalma)
 • Kişiye özel tedavi

Bu sözel değerlendirme süreci sonrasında öncelikle eğer daha önce yapılmadıysa ya da 3 aydan eski ise semen analizi için örnek vermeniz istenir. Semen analizi için kullanılacak sperm örneği 3-8 günlük cinsel perhiz sonrası alınır. Bu süre uygun sperm sayı/canlılık oranının elde edilebilmesi bakımından önemlidir. Semen analizinde gözlenen anormallikler doğrultusunda ayrıntılı üroloji muayenesi, kan tetkikleri ve ileri seviye semen analiz tetkiklerinin (Androloji laboratuvarı bölümünde inceleyebilirsiniz) uygulanması gerekebilir.
 

Ultrasonografik inceleme


Üroloji muayenesinde, testislerin boyutları ve konumu, sperm kanallarının varlığı ve açıklığı, skrotumda genişlemiş damarların varlığı (varikosel) ve prostat bezi incelenir. Varikosel ve sperm kanallarında darlık ya da tıkanıklık şüphesi halinde doplerli ultrasonografik inceleme de uygulanabilir.
 

Hormon tetkikleri gerekebilir


Bu değerlendirme ve muayene sürecinde sperm üretiminde (spermatogenez) problem saptanması halinde (şiddetli oligospermi, kriptozoospermi, azospermi), spermatogenezi yöneten FSH, LH ve testosterone hormon seviyelerinin belirlenmesi için kan tetkikleri istenebilir. Bu testlerin sonuçları ve birbirlerine oranları hipogonadizm (testislerden testosteron üretimi azlığı) hakkında bilgi verebilir. Bahsedilen hormon tetkikleri için normal değerler şu şekildedir:
 • FSH 1.7-12 mlu/ml
 • LH 1.1-7 mlu/ml
 • Testosterone 3-10 ng/ml
 
Hipogonadotropik hipogonadizm olarak adlandırılan, hipofiz bezinden FSH-LH hormonlarının salgısında düşüklükten kaynaklanan sperm üretimindeki azalmanın ilaçla tedavi edilebilen nadir erkek infertilitesi problemlerinden biridir. Dışarıdan bu hormonları içeren preparatların alınması ile ortalama 6 aylık bir sürede sperm üretiminde artış gözlenebilir. Ayrıca gerek görülmesi halinde olası bir genetik anormalliğin (klinefelter sendromu gibi) tespiti için yine kandan bakılan periferik karyotip analizi ve Y kromozom delesyon analizi istenebilir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde