Odyoloji ve Denge Ünitesi

Liv Hospital  Denge Kliniği'nde; baş dönmesi ve dengeyle ilgili tedaviler yapılarak kişinin yaşam kalitesi yükseltiliyor. Özellikle, “Dengemi kaybediyorum, düşeceğim” hissi yaşıyorsanız hemen bir hekime görünmelisiniz. Baş dönmesi ve denge sorunu birbirinden nasıl ayırt edilir?

Baş dönmesi ve denge problemi genellikle karıştırılır. Baş dönmesinde bir hareket hissi olması gerekir. Vücutta dengeyi sağlayan farklı sistemler vardır. Bunlardan biri ya da birkaçı etkilenebilir. Hangisinin etkilendiği belirlenip ona göre tedavi planlaması yapılır. Baş dönmesinde etraf durmadan döner. Denge sorunu olduğu zaman ise hafif bir sendeleme hissi ve yürürken yalpalama olur. “Dengemi kaybediyorum, düşeceğim” hissi yaşanır.
 

Baş dönmesi ne gibi sorunlar yaratır?

Baş dönmesi, insanların hekime en çok başvurduğu rahatsızlıkların başında gelir. Kişinin sürekli başı döner. Denge problemi yaşayanlar düşüp bir tarafını zedeleyebilir ya da bir yerlere çarpabilir. Özellikle yaşlılarda, düşmeyle daha büyük sorunlar olabilir. Baş dönmesi şikayeti yaşayan hastanın en kısa süre içinde doktora başvurması gerekir.
 

Tanı nasıl konulur?

Baş dönmesi ya da dengesizlik şikayetiyle başvuran hastada, öncelikle komple bir kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Ayırıcı tanıda işitme testi, videonistagmografi, VEMP ve dinamik posturografi gibi testler kullanılır. Böylece, baş dönmesi ve dengesizliğin sebebi tespit edilir ve tedavi şekli belirlenir.
 

Denge probleminde son tanı ve tedavi yöntemi; Dinamik Posturografi

Liv Hospital Denge Kliniği'nde dengesizlik ve baş dönmesini değerlendirmede kullanılan tüm testler yapılır. Bunlardan bilgisayarlı dinamik posturografi hem teşhis hem de tedavi içinde kullanılır. Dengeyi sağlayan sistemlerden hangisinin arızalandığı tespit edilir ve teşhis konulur. Böylece, denge problemi yaratan sebep belirlenir. Teşhisten sonra problemli olan sistemlerin güçlendirilmesi için yapılması gereken egzersizler cihazın üzerinde yapılır.
 
Baş dönmesine sebep olan hastalıklar nelerdir?
Baş dönmesinin pek çok nedeni olabilir. Ama en sık karşılaşılan nedenler, iç kulak hastalıklarıdır.
 

Selim Pozisyonel Vertigo

İç kulakta dengeyi sağlayan kristal parçacıkların yerinden kopup yarım daire kanalına kaçması nedeniyle oluşur. Bu hastalık kendini, yatarken sağdan sola, soldan sağa dönerken baş dönmesiyle gösterir. Şiddetli fakat kısa süren baş dönmelerine neden olur. Bu hastalığın teşhis ve tedavisinde, başa değişik pozisyonlar verilerek yapılan manevralar kullanılır. Bu sayede 2-3 dakikalık bir süre içinde hastalığı teşhis ve tedavi etmek mümkün olur.
 

Meniere hastalığı

İç kulak sıvısının miktarının artmasıyla oluşur. Hastada baş dönmesi, çınlama, kulakta basınç hissi, yüksek seslerden rahatsızlık ve işitme kaybı görülebilir. Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte aşırı tuz tüketimi, stres ve hormonal bozuklukların baş dönmesi ataklarını tetiklediği bilinir. Tedavide öncelikle damar genişletici ve idrar söktürücü ilaçlardan faydalanılır. İlaç tedavisiyle atakları kesilmeyen kişilere cerrahi müdahale yapılır.
 

Denge problemi altında yatan nedenler

  • Geçirilmiş iç kulak hastalıkları
  • Nörolojik problemler
  • Şeker hastalığı
  • Vitamin eksiklikleri
  • Görme bozuklukları

 

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Liv Hospital Denge Kliniği'nde dengesizlik problemi ilaç ya da cerrahiyle tedavi edilebilir. Denge egzersizleri, dengesizliğin neden kaynaklandığını tespit etmek öncelik taşır. Dinamik posturografi yardımıyla dengesizliğin derin duyu, görme ve iç kulak sistemlerinin hangisinden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Bunun sonucunda da uygun denge egzersizleriyle tedavi uygulanır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde