Böbrek Nakli Ameliyatı

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Normal koşullarda böbrek nakli ameliyatı 3-4 saat sürmektedir. Bir saate yakın ameliyat öncesi hazırlık, yaklaşık iki saat ameliyat ve 1-2 saatlik gözlem süreci sonrası verici ve alıcı servise alınmaktadır. 


 

Böbrek Nakli Olan Hasta Hastanede Kaç Gün Kalır?

Canlı vericiden yapılan nakillerde vericiden alınan böbrek bekletilmeden alıcıya takılır ve genellikle ameliyatın hemen sonrasında nakledilen böbrek çalışmaya başlar. 
Kadavradan yapılan böbrek nakillerinde alınan böbrek takılma işlemine kadar uygun sıvıda buz içerisinde bekletilir. Bu nedenle nakledilen böbreğin çalışması gecikebilir. Ameliyat sonrasında bir süre daha diyaliz tedavisine devam etmek gerekebilir.
Böbrek nakli yapılan hastaların ameliyat sonrasında 5-7 gün gibi bir süre hastanede yatmaları gerekirken, vericilerde bu süre 3-5 gündür. Ancak hastaların ve vericilerin özel durumlarına bağlı olarak kısalabilir ya da uzayabilir.
Vericiler taburcu olduktan 2-3 gün sonra kontrollerini yaptırıp yaşadıkları yere dönebilirler ancak alıcıların nakil merkezinin olduğu şehirde 1 ay kalmaları önerilir ve aralıklı olarak kontrollere gelmeleri istenir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde