Böbrek Nakli Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böbrek Nakli Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Böbrek nakli sonrası hasta taburcu olduktan sonra da ameliyat yeri iyileşmeye devam eder. Banyo yaparken eczaneden temin edecekleri "banyo bandı" kullanmaları önemlidir. 
 • Hastalar ameliyattan üç ay sonra denize girebilirler fakat havuz, hamam ve kaplıca gibi kalabalık ortamlara girilmesi önerilmez. 
 • Bu dönemde yapılan egzersiz ve hareketler ağır olmamalıdır. Ağır işler yapmak ameliyat yerinde fıtık oluşmasına sebep olabilir. En çok tavsiye edilen egzersiz yürüyüştür. 
 • Yürüyüş yapmak kilo alımını önleyeceği gibi kemiklerde meydana gelebilecek zayıflığı da azaltır. Araba kullanabilmek için yara ve fıtığı engelleyen iç katmanların iyileşmesi gerekir.


 

Böbrek Naklinden Sonra Enfeksiyon Olabilir

Nakilden sonra karşılaşılabilecek başlıca sorunlardan biri enfeksiyonlardır. Nakil sonrası ilk aylarda bu enfeksiyonlardan korunmak için antibiyotikler kullanılmaktadır. Ancak buna rağmen nakil sonrası enfeksiyon görülebilir ve ilaçlarınızda değişiklik yapılabilir.

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanmanıza rağmen vücudunuz her zaman yeni takılan böbreği atmaya çalışacaktır bu sebeple ret atakları ile karşılaşılabilir. Ret ataklarının tanısı böbrekten alınacak parçanın incelenmesi ile mümkün olup böyle bir şüphe olduğunda takılan böbrekten parça almak ve ret atağına karşı tedaviler gerekebilir.
 

Böbrek Naklinden Sonra Kullanılan İlaçlar Nasıl Olmalı?

 • Nakil sonrasında özellikle erken dönemde çok sayıda ilaç kullanılması gerekmektedir. 
 • Nakledilen böbrek vücut tarafından yabancı olarak kabul edilip bağışıklık sistemi tarafından harap edilmeye çalışılır. Bu nedenle nakil sonrası böbreğin atmaması için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların bağışıklık sistemini baskılanması nedeniyle gelişebilecek enfeksiyonlardan korunmak amacıyla geçici süreli antibiyotikler kullanılacaktır. Bunun yanında tedavinize ek olarak gerekli görülürse tansiyon ilacı, şeker ilacı ve kolesterol düşürücü ilaçlar eklenebilir. 
 • Burada en önemli nokta bağışıklık baskılayıcı ilaçların tam zamanında ve düzenli olarak kullanımıdır. Kullanacağınız ilaçların ismi, ne sıklıkta ve miktarda kullanacağınızı gösteren liste taburcu olurken size verilecektir. 
 • Bazı ilaçların dozları ilaç kan düzeyine göre ayarlanmaktadır. Bu amaçla her poliklinik kontrolünde ilaç düzeyleri de ölçülecektir. Poliklinik kontrollerine geldiğinizde ilacınızı içmeden kan vermeniz önemlidir.
 • Bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçların kan düzeyleri kullanılan diğer ilaçlardan, bazı yiyeceklerden ve barsak alışkanlıklarından etkilenir. Bu yüzden herhangi bir sebeple farklı bir ilaç kullanmanız gerekirse mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 
 • Greyfurt, zencefil, zerdeçal, ananas, papaya, nar ve nar suyu kullanmış olduğunuz bağışıklık baskılayıcı ilacın düzeyini değiştireceğinden nakil sonrası bu besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.
 • İlaçların saklama koşulları çok önemlidir. İlaçların etkinliğinin bozulmaması için bulundukları ambalajdan kesinlikle çıkartılmaması, ilaçların kullanılacağı zaman ambalajından çıkartılması gerekmedir. 
 • İshal ya da kabızlık durumlarında yine ilaç emilimine bağlı ilaç düzeyinde değişkenliğe sebep olacağından doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde