Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? 

Liv Hospital Vadistanbul’da bel fıtığı tanı ve tedavisi en güncel yöntemler kullanılarak yapılır ve uygun hastaya uygun tedavi yöntemi uygulanır. Bel fıtığı, insan omurgasını oluşturan kemiklerin arasını dolduran ve vücut yükünün dengeli olarak dağılmasını sağlayan disklerin yırtılıp omurilik kanalına taşması ve sinirleri baskı yapması durumunda oluşan bir hastalıktır. Bel ağrısı ve bel fıtığı toplumun büyük bölümünü etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur.


 

Bel Ağrısı Neden Olur? 

Bel ağrısının sebebi kas ve bağ dokusundaki zorlanmalara bağlı gerilmeler olabileceği gibi bu yapıların oluşturduğu zincirdeki bozukluk da yaşam kalitesinde düşüşe neden olabilir.


Bel Ağrısında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bel ağrısı ve omurga sağlığı için günlük yaşamda giyilen kıyafetlerden yatak ve yastık seçimine, seçilen egzersiz türünden topuklu ayakkabıya kadar pek çok şeye dikkat edilmesi gerekir. Bel ağrısında ilaç kullanımı ve egzersiz işe yaramadığında, devreye cerrahi tedavi girer. Özellikle mikro cerrahi yöntemler ile yapılan tedavinin sonuçları oldukça başarılı yanıtlar verir. Daha karmaşık durumlarda da açık mikroskopik veya enstrümanlı cerrahi devreye girer.
 

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? 

Basit bel ağrıları sıklıkla 6 hafta içinde kendiliğinden veya fizik tedavi ya da ilaç kullanımı ile gerileyebilir. Yaşamı daha olumsuz bir şekilde etkileyecek ağrının nedeni ise boyun ve bel bölgesinde görülen fıtıklardan kaynaklanıyor olabilir. Fıtık, omurilikten çıkan sinirlere baskı yaparak kollarda veya bacaklarda ağrı yapabilir. Fıtıklaşan diskin bulunduğu bölgeye göre kişinin şikayetleri farklıdır. Boyun bölgesindeki fıtıklarda;
 • Sırt bölgesinde ağrı
 • Kollarda, ellerde ağrı
 • Kollarda, ellerde uyuşma meydana gelir.
Bel bölgesindeki fıtıklarda ise;
 • Fıtığın yerine göre sağ/sol bacakta ağrı ya da uyuşma
 • Her iki bacakta ağrı ya da uyuşma şikayetleri olur.
En yaygın belirtisi bel ağrısı ve özellikle bacaklara vuran ağrıdır. Bunun yanı sıra daha uzun vadede;
 • Bacaklarda ayakta uyuşma
 • Bacaklarda ayakta yanma
 • Bacaklarda ayakta güçsüzlük
 • Yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir.
Bel fıtığı ilerlerse;
 • İktidarsızlık
 • Çabuk yorulma
 • İdrarını tutamama
 • Yürüyememe gibi belirtiler de eklenebilir.
 

Fıtık Tanısı Nasıl Konur?

Hastalığın tanısında; klinik muayene bulgularının yanı sıra, röntgen, MRI (Man-yetik Rezonans), CT (Bilgisayarlı Tomografi) sıklıkla kullanılır. EMG dediğimiz sinirlerin elektro fizyolojik tetkiki gerekebilir. 
 

Bel Fıtığı Tedavisi Nedir?

Bel fıtığı hastalarının çoğunluğu ilaç, istiharat, fizik tedavi vs. ile tedavi edilebilir. Yatak istirahati, ilaç kullanımı, egzersizler işe yaramadığında ise devreye cerrahi tedavi girer. Hastalığın tedavisinde fıtığın derecesine göre aşamalar vardır. Ameliyatın gerekliliği uzman doktor tarafından belirlenmelidir.  


Fıtık Ameliyatı Olmak Şart mı?

Tedaviden yanıt alınamıyorsa ya da cevap alınmasına rağmen bu sorun sık sık nüksediyorsa, kişinin yaşam kalitesini bozuyor ve kişi bu ağrıdan kurtulmak istiyorsa ameliyat kararı verilir.
Günümüzde gelişen mikrocerrahi teknikleri sayesinde bel fıtığı ameliyatları hasta açısından daha basit bir hale geldi. Mikrocerrahi teknikleriyle ameliyat sahası, mikroskop ve kamera yardımı ile en ince ayrıntısına kadar görülebiliyor. Bu da bel fıtığı ameliyatlarında büyük rahatlık sağlıyor ve yapılan tedavinin sonuçları oldukça başarılı yanıtlar veriyor.
 

Bel Fıtığı Mikrocerrahi Teknikleri

 

Mikrodiskektomi Nedir?

Mikrodiskektomi, mikroskop altında daha küçük bir cerrahi kesit açılarak yapılır. 
 

Endoskopik Mikrodiskektomi Ne Demek?

Uygun vakalarda video-endoskop yardımıyla altında gerçekleştirilir. Endoskopik Mikrodiskektomi, minimal invaziv cerrahinin günümüzdeki son aşamalarından birisidir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde