Omurga ve Pelvis Tümörleri

Omurga ve Pelvis Tümörleri

Omurga ve pelvis tümörleri ortopedik onkolojide anatomik yapısı nedeniyle farklı bilgi ve becerilere ihtiyaç duyulan bir gruptur. Sadece ortopedik onkoloji deneyimi yeterli olmayıp omurga cerrahisi bilgi ve becerilerini de gerektirir. Omurga kendi içinde en önemli yapı olan ve vücudun tüm kas ve organlarının çalışmasını sağlayan sinir yapıları içeren spinal kordu barındırır. 
 

Omurga ve Pelvis Tümörleri İçin Cerrahi Bir Ekip Gerekir

Pelvis hem karın içi organların hem de alt ekstremitelere giden atar ve toplardamarların ana kavşağının kapsar. Bu nedenle bu tür cerrahiyi yapacak cerrahların batın ve toraks müdahaleleri, damar yaralanmaları gibi durumlarda tecrübe sahibi olması gerekir. Zaman zaman vasküler cerrahlar göğüs cerrahları, genel cerrahlar, ürologlar, plastik cerrahlara ihtiyaç duyulabilir. 
 

Metastatik Tümörler Çok Sık Görülür

Omurga ve pelviste hem kendi dokusundan kaynaklanan iyi huylu ve kötu huylu tümörler olabilir hem de metastatik tümörler bu bölgeye yerleşebilir. Metastatik tümörler olguların %75-80’idir.
 

Omurga ve Pelvis Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Bu bölgeye yerleşen tümörler en çok ağrı ve fonksiyon bozukluğuna neden olur. Özellikle gece uykudan uyandıran ağrılara dikkat edilmelidir. Günümüzde diğer organ tümörlerinin tedavilerinde olan gelişmelerle yaşam sürelerinin uzaması bazı olgularda metastaz görülme olasılığını artırır. Özellikle meme, prostat, akciğer, böbrek ve tiroid kanseri olan hastaların kemik ve omurga metastazları daha sık görülür.
 

Omurga ve Pelvis Tümörleri Tedavisi Nasıldır?

Omurga primer tümörlerinde mümkün şartlarda tümörün temiz doku bölgesinden çıkarılması esastır. Tümör hücrelerine yakın bölgeden veya tümörün içine girilerek yapılan olgularda lokal nüks oranı çok fazladır.
Omurganın metastik tümörlerinde tek soliter tümörlerde radikal cerrahide sonuca pozitif katkı sağlar. Bu tür olgularda hastanın günlük yaşam kalitesinin normal sınırlara dondurulmesi esastır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde