Kolon Kanseri

Kolon kanseri, dünyada 2. ya da 3. sıklıkta görülen kanserler arasında yer alır.Kolon kanserinin neredeyse yüzde 90’ından fazlası polipten gelişir. Polipler başlangıçta, iyi huylu olan metastaz yapmayan ve henüz kanserleşmemiş urlardır. Daha kanserleşmeden endoskopik yöntemle alınırlarsa (polipektomi) kolon kanserinin büyük oranda önüne geçilmiş olunur.

Erken teşhisin oldukça önemli olduğu kolon kanseri, genellikle belirti vermeyen ve yavaş ilerleyen bir kanser türüdür. Özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerde görülen bu kanser erken teşhisle tedavi edilebiliyor.

 

Tarama Kolonoskopileri Çok Önemli


Kolon kanserinden korunmada, tarama kolonoskopisi önemli bir yere sahiptir. Bu kanserin sık görüldüğü ülkelerde, her ülkenin sağlık otoritesinin kabul ettiği birbirine benzer tarama programları vardır. Tarama programlarının tamamında kalın bağırsağın bir kısmının veya tamamının kolonoskopi denilen bir yöntemle ve gözle görerek kontrolünün yapılması önerilir. Burada amaç, kanseri oluşmadan önlemek veya henüz başlangıç halinde olan ve belirti vermeyen erken evredeki kanserleri geç olmadan yakalayıp tedavi etmektir.
 

50 Yaş Sonrası Tarama Şart


Poliplerin görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Toplumda herhangi bir riski bulunmayan sağlıklı bireylerde kolon kanseri taramasına 50 yaşından sonra başlanır. Böyle bir riske sahip olmayan bireyde 50 yaşından sonra yapılan bir tarama kolonoskopisi eğer tamamen normal sonuç vermiş ise kişiyi yaklaşık 8-10 sene koruyabilir. Ancak; risk faktörü bulunanlarda veya daha önceki kolonoskopisinde polip varlığı olanlarda, ailesinde kolon kanseri bulunanlarda, özellikle birinci derece akrabalarında adenomatöz polip bulunanlarda kolonoskopik tarama sıklığı değişkenlik gösterir.

Tarama kolonoskopisinde polip saptanmayan, risksiz bireylerde ikinci tarama kolonoskopisi için acele etmeye gerek yoktur. Ailevi riski olanlarda ya da kolonoskopide polip saptananlarda ikinci tarama kolonoskopi için gereken süre, polibin türüne, büyüklüğüne, sayısına ve polibin içindeki yapıya göre belirlenir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde