Laparoskopik (Kapalı) Cerrahi

Kadın hastalıkları ve jinekolojik onkoloji alanlarındaki operasyonlar giderek hasta açısından daha konforlu hale geliyor. Gelişen anestezi ve ameliyat sonrası bakım hizmetlerinin yanında, aynı ameliyatların daha küçük kesilerle yapılmasının yaygınlaşması da bunda büyük rol oynuyor. Günümüzde jinekolojik operasyonların önemli bir kısmı kapalı yöntemle gerçekleştiriliyor. Önceden sadece büyük karın kesilerden yapılabilen operasyonlar, artık 4-5 adet küçük (5-12 mm) kesiden gerçekleştirilebiliyor. Bunların başında histerektomi (rahim alınması), myomektomi (rahimdeki iyi huylu kitlelerin alınması), ooforektomi (yumurtalıkların alınması), yumurtalık kistlerinin alınması gibi sık yapılan operasyonlar yer alıyor. 

Kapalı cerrahinin avantajları neler?

Kapalı cerrahi teknikleri ile yapılan operasyonlarda, çok daha az ağrı oluyor; hastanın toparlanması daha hızlı gerçekleşiyor. Günlük yaşama daha kısa sürede dönüş sağlandığı için yaşam kalitesinde artış meydana geliyor. Operasyon sırasında dokular daha yakından görülebildiği için önemli organlar daha hassasiyetle korunabiliyor. Açık cerrahiye göre çok daha az kan kaybı oluyor ve bu sayede kan nakli ihtiyacı belirgin olarak azalıyor. 

Kapalı cerrahi yöntemleri neler?

Kapalı cerrahi, laparoskopi veya robotik cerrahi yöntemleriyle gerçekleşiyor. Her iki yöntemde de karına 5-12 mm çapında birkaç adet kesiden giriş yapılıyor. Kamera ve özel aletler yardımıyla, açık kesi ile yapılan operasyonun aynısı kapalı yöntemle gerçekleştirilebiliyor. Laparoskopik cerrahide kamera ve el aletleri cerrahlar tarafından tutularak kontrol ediliyor. Robotik cerrahide ise benzeri aletler özel bir cihaza bağlanıyor; bu enstrümanlar hasta ile aynı odadaki bir konsolda oturan cerrah tarafından kontrol edilerek operasyon tamamlanıyor. 

Kapalı cerrahi sonrasında iyileşme süreci nasıl?

Laparoskopi veya robotik cerrahide kullanılan kesiler küçük olduğundan, hastanın duyduğu ağrı hissi de belirgin olarak azalıyor. Hastalar genellikle ameliyattan 1-2 gün sonra taburcu oluyorlar; yaklaşık 7 gün içinde ev işlerine dönebiliyorlar. Ameliyatın geleneksel cerrahi kesi ile yapıldığı durumlarda ise taburculuk genellikle 4.- 5. günlerde oluyor ve hastanın ev işlerini yapar hale gelmesi birkaç hafta veya bir ay kadar sürebiliyor.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde