liv sağlık köşesi

Check Up Ne Kadar Sürer? Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Oluşturma Tarihi: 25.03.2023 12:58 | Son Güncelleme: 25.03.2023 13:11

Check Up Sonuçları

Birçok hastalığın tedavisinde erken tanı ve teşhis son derece önemlidir. Check up gibi yöntemler sayesinde kişiler genel sağlık durumuna yönelik fikir sahibi olabilirler. Sindirim sisteminden, kalp damar sağlığına kadar birçok sistemin incelendiği check-up uygulamaları sağlıklı bir gelecek için herkesin yaptırması gereken uygulamalardır. Check up yaptırmayı planlayan kişiler “check sonuçları kaç günde çıkar?” veya “check up ne kadar sürer?” gibi soruların cevaplarını merak edebilir.

Check up genel bir sağlık kontrolü olarak düşünülebilir. Kişinin doktor ile yapacağı ön görüşmede doktor kişinin ihtiyaç duyabileceği check up işlemlerini tespit eder. Bu noktada doktorun genel değerlendirme yaparken profesyonel bir davranış izlemesi son derece önemlidir. Bu sayede check up uygulamalarından tam bir verim alınabilir. Kişinin tek bir uygulama içerisinde yaptıracağı tetkiklere göre check up süresi, fiyatı ve sonuçlarının çıkma süresi değişkenlik gösterebilir. Check up ile ilgili merak edilen tüm başlıklar aşağıda bir araya getirilmiştir.


Check Up Nedir?

Check up, hastalıkları erken teşhis etme imkanı sunan ve kişinin genel sağlık profiline yönelik detaylı bilgiye sahip olunması için yapılan tetkiklerdir. Bu tetkikler kapsamında kan tahlilleri, idrar ve gaita testi, kanser tarama testleri ve kalp tarama testleri yapılır. Ultrasonografi ve anjiyografi gibi görüntüleme tekniklerine de başvurulabilir. Hastanın doktor ile gerçekleştireceği ön görüşmede doktor hasta için hangi tetkiklerin uygulanması gerektiği yönünde yönlendirmeler yapar. Bu yönlendirmeler kapsamında hastanın tercih edeceği check up paketine göre uygulama dahilinde yer alan tetkikler değişkenlik gösterir.
 

Check Up Nasıl Yapılır?

Check up, uygulaması kapsamında yapılacak olan tetkiklere göre yapılma aşamaları değişkenlik gösterir. Check up sürecine ilk olarak doktor muayenesi ile başlanır. Yapılan muayenede nabız, vücut sıcaklığı ve solunum hızına bakılır. Ardından kişiye özel bir süreç planlaması yapılır.
Check up uygulamalarında genellikle kan testlerine başvurulur. Laboratuvar hemşireleri tarafından kişinin damarından kan örnekleri alınır. Bu örnekler incelenmesi üzerine laboratuvara iletilir. Benzer bir durum idrar tahlilleri için de geçerlidir. Kişiler bir örnek kabına belirli miktarda idrar örneği verir. Kalp tarama testleri veya kanser tarama testlerini uygulamak için kan tetkiklerine ve çeşitli görüntüleme tekniklerine başvurulabilir. Ultrasonografi veya anjiyografi gibi yöntemlerle organların yapısına yönelik incelemeler yapılabilir.
 

Check Up Ne Kadar Sürer?

“Check up işlemleri ne kadar sürede yapılır?” sorusunun cevabı tamamıyla uygulama kapsamında yer alan tetkik sayısına göre değişir. Hastanenin profesyonelliği, bünyesinde yer alan personel sayısı ve yoğunluğu gibi etkenler de yine check up süresini etkilemektedir. İşlemler sırasında kullanılan cihazların son teknoloji olması check up süresini hızlandıran bir etkendir.
Check up paketi kapsamında yer alan tıbbi birimlere göre de yine süre değişkenlik gösterir. Kapsamlı bir paket tercih eden kişiler kalp damar hastalıkları, nöroloji, ağız ve diş sağlığı, enfeksiyon hastalıkları, psikiyatri ve diyetisyen gibi birimlerle görüşebilir. Paket içerisinde dahil olan görüşme sağlanacak birimlerin artmasıyla yine check up süresi uzar.

Check Up Ne Kadar Sürer?
 

Check Up Bir Günde Biter mi?

Check up için bir sağlık kuruluşuna başvuran kişinin aynı gün içerisinde tüm tetkikleri tamamlanabilir. Bu durum birkaç saat aralığında gerçekleşebileceği gibi hastanenin yoğun olması halinde farklı günler için de randevular oluşturulabilir.
 

Check Up Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Check up sonuçlarının ne zaman çıkacağı birçok check up hastası tarafından merak edilir. Check up kapsamında yer alan uygulama çeşidi ve sayısına göre yine sonuçların çıkma süresi de değişkenlik gösterir. Kişinin inceleme sırasında bakılan laboratuvar tetkiklerinin uzun süreli incelemeye tabi tutulması halinde laboratuvar sonuçlarını alma süresi uzar. Bazı parametreler birkaç saat içerisinde çıkarken bazıları birkaç gün içerisinde çıkabilir. Hastanenin yoğunluk durumu da yine check up sonuçlarının çıkma hızını etkilemektedir. Ultrasonografi gibi görüntüleme teknikleri ardından raporlama yapılması da yine check up sonuçları için bir süre gerektirir.

Check Up'ta Neler Belli Olur?

Check up uygulamaları sırasında tercih edilen pakete göre uygulamaların kapsama alanı değişkenlik gösterir. Ancak aşağıda verilecek olan genel başlıklar hemen hemen her check up paketi içerisinde değerlendirilen hastalıklardır. Check up uygulamalarında detaylı inceleme yapılan hastalıklar aşağıdaki gibidir.
 • İnsülin direnci
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Göz hastalıkları
 • Kalp hastalıkları
 • Obezite
 • Yüksek kolesterol
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Akciğer, karaciğer ve böbrek hastalıkları
 • Hepatit, HIV,  kızamık gibi Enfeksiyon hastalıkları
 • Osteoporoz
 • Kolon, akciğer ve meme kanseri gibi çeşitli kanserler
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Psikiyatrik hastalıklar
 

Check Up Faydaları Nelerdir?

Check up kapsamında yapılan uygulamalar sayesinde vücudun doku ve organlarına yönelik bilgi sahibi olunabilir. Kişilerin herhangi bir hastalık riski taşıması halinde check up sonuçları sayesinde bu risk tespit edilebilir. Başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere erken tanı ve müdahale ile yaşam riski taşıyan hastalıkların kötü sonuçlar açmasının önüne geçilebilir. Bu etkilerinin yanı sıra düzenli check up yaptırmanın faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.
 • Check up daha iyi bir tedavi planlamasını destekler ve iyileşme şansını artırabilir.
 • Erken müdahale imkanı yaratarak,  iyileşme sürecinin daha hızlı olmasını destekler.
 • Düzenli kontroller sayesinde fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığın takip altında tutulmasını sağlar.
 • Erken teşhisle beraber tedavi için ihtiyaç duyulabilecek olan bütçenin azalmasını destekler.
 • Kişilerin bedenleriyle ilgili bilincini arttırarak, yaşam kalitesini arttırır.

Check Up Ne Zaman Yapılmalı?

Sağlıklı bir gelecek için check up, yaşamın yetişkinlik kapsamında yer alan her döneminde belirli aralıklarla yapılması gereken uygulamaları kapsar. Kişinin; yaşı, cinsiyeti, sahip olduğu hastalıkları ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak check up yaptırma sıklığı belirlenir. Genel öneri olarak ise 50 yaşından küçük yetişkin bireylerin her 3 yılda bir check up yaptırması önerilir. Düzenli check up takibiyle birçok kronik hastalığın gelişiminin önüne geçilebilir. 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde ise kalp damar hastalığı veya kanser geçmişi bulunan hastaların daha sık bir şekilde check up tetkiklerine başvurması gerekir. Sahip olduğu hastalıklara yönelik genel taramaların genellikle her yıl tekrarlanması önerilmektedir.

Check Up Fiyatları Nedir?

“Check up ne kadar sürer?” veya “check up sonuçları kaç günde çıkar?” gibi soruların merak edildiği kadar, check up fiyatları da merak edilmektedir. Check up fiyatları tamamı ile paket içerisinde yer alan tetkik sayısına göre değişir. Tercih edilen hastanenin laboratuvar işlemlerini fiyatlandırılması da yine check up fiyatlarını etkilemektedir. Bazı hastaneler belirli dönemlerde check up paketleri avantajları sunar. Bu kapsamda belirli uygulamaları kapsayan paketler üzerinde indirimler yapılarak kişilerin check up tetkiklerine daha rahat bir şekilde ulaşması hedefleniyor. Daha önce hiç tarama yapılmamış veya kronik bir hastalığa sahip olan kişiler için daha spesifik değerlendirmelere ihtiyaç duyulabilir. Bu tür durumlarda check up fiyatları değişkenlik gösterir.
Check up uygulamaları sağlıklı bir gelecek için her yetişkin bireyin yaptırması gereken uygulamalardır. Liv Hospital gibi birçok hastane laboratuvar uygulamaları arasında check up paketlerine de yer verir. Check up uygulamaları ile ilgili daha detaylı bilgi ve güncel fiyat bilgisi için hastanelerin hasta temsilcileri ile görüşülmesi önerilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde