liv sağlık köşesi

Check Up Paketleri ve İçerikleri

Oluşturma Tarihi: 25.03.2023 14:09 | Son Güncelleme: 25.03.2023 14:11

Check Up Paketleri

Check Up Nedir?

Check Up kişilerin henüz belirti vermeyen ya da ileri dönemde meydana gelebilecek hastalıklarının önceden kontrolü içindir. Fakat sadece kontrol sağlamakla kalmaz var olan hastalıklarında tespitini sağlamaya yardımcı olur. Yıllık fizik muayene sırasında standart laboratuvar testleri yoktur. Bununla birlikte, bazı doktorlar rutin olarak bazı testler isterler.
Fakat örneğin kalp hastalığı için risk faktörlerine sahip birini doktor daha sık kontrol edebilir. Aynı zamanda kan tahlilinde anormal kolesterol seviyeleri kalp krizi ve felç riskini artırdığı için testlerin genişletilmesi gerekebilir. Rutin paketlerde bulunan ekokardiyografi bu risk için kalbi incelemeye yardımcı olur. Yapılan ilk tahlillere göre gerekli diğer testler belirlenebilir. Aynı zamanda kişinin cinsiyeti, yaşı ya da var olan diğer hastalıkları Check Up paketleri ile şekillendirilebilir. Her tür hastalığın önceden teşhisine yardımcı olabilen Check Up paketleri hakkında yazımız aracılığı ile bilgi sahibi olabilirsiniz.
 

Check Up Paketi Ne Demek?

Düzenli sağlık kontrolleri, hastalık veya hastalığın erken uyarı belirtilerini belirlemeye yardımcı olabilir. Diyet, kilo, ne kadar egzersiz yapıldığı, sigara ve alkol kullanım durumu dahil pek çok bilgi alınarak taramalara başlanır. Ailede bir hastalık öyküsü gibi yüksek risk faktörleri varsa, belirli bir hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir. Hastaneler tarafından sunulan çeşitli ihtiyaçlara yönelik kontroller için Check Up paketleri mevcuttur. Herhangi bir riski bulunmayan kişilerin rutin bir check up paketi ile düzenli kontrol sağlaması mümkünken yaş ya da hastalık riski bazında paketler de mevcuttur.
 

Check Up İçeriği Nelerdir?

 • Tam kan sayımı
 • Tam idrar tetkiki
 • Kan lipit düzeyleri
 • Akciğer grafisi
 • Elektrokardiyografi
 • Tiroit fonksiyon testi
 

Check Up Paketinde Neler Var?

Check Up paketi içerikleri hastaneler arasında değişiklik gösterse de genel olarak aşağıdaki gibi pek çok check up programı bulunur:
 • Kanser tarama
 • Covid sonrası sağlık
 • Yaş grubuna göre kadın
 • Erkek ve çocuk check upları
 • Gastroenteroloji
 • Endokrinoloji
 • İleri kardiyolojik tanı
 • Sporcu sağlığı
 • Meme ve prostat check up
Fakat ailecek hizmet almak isteyen kişiler için daha kapsamlı aile check up paketleri de mevcuttur.
Kolesterol seviyelerinin ve kan trigliseritlerinin kontrol edilmesi pek çok hastalık için önemlidir. Yüksek seviyeler, kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları riskinin arttığını gösterebilir. Yüksek kalp hastalığı riski bulunan kişilerin 40 yaşından itibaren her yıl test yaptırması gerekebilir. Bu nedenle 40 yaş Check Up paketleri tercih edilebilir. 40 yaş altındaki kişilerin tansiyonu normal olsa dahi ailesinde tansiyon problemi varsa her 2 yılda bir kontrol edilmesi gerekir. Diyabet de zaman zaman kontrol edilmesi gereken hastalıklardandır. Diyabet, kandaki glikozun (şekerin) normalden yüksek olduğu ciddi bir durumdur. Bu, vücudun birçok bölümünü etkileyebilir ve yönetilmezse ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Gerekli durumlarda geriatri  Check Up paketleri hizmeti ile bu risk kontrol edilebilir.
 

Kadın Check Up'ta Nelere Bakılır?

Kadın hastalıkları için bazı dönemler daha detaylı bir Check Up paketi seçilmesi önerilebilir. Rutin paketlerden farklı olarak kadın check up paketleri şunları içerebilir:
 • Göğüs muayenesi: Meme kanserinin, erken teşhis edilmesi başarılı bir şekilde tedavi edilmesi ve hayatta kalma şansını artırmak daha olasıdır. Anormal kitle hissi meme kanserini veya iyi huylu meme hastalıklarını tespit edebilir. Doktor ayrıca koltuk altı bölgesindeki lenf düğümlerini de kontrol edecek ve meme ve meme uçlarındaki görsel anormallikleri arayacaktır.
 • Cinsel hastalık muayenesi: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için rutin kontroller sıklıkla yapılır. Rahim ağzı kanseri taraması belirli yaş aralığında gerçekleştirilmesi gereken testlerdendir. Çünkü erken teşhis ile tedavi edilmesi mümkündür ve risk faktörü bulunan kişilerde önlenebilir. Cinsel olarak aktif kadınlarda Pap testi ve HPV testi rahim ağzı kanseri taraması yapabilir ve riskin değerlendirilmesine yardımcı olabilir.
 • Hamilelik dönemi genel kontrol: Bazı rahatsızlıklar gebe kalmadan önce araştırıldığında önlenebilir. Bu nedenle hamile kalma kararı alındığında yapılması gereken testler mevcuttur. Hamileyken, düzenli doğum öncesi kontroller bebeğin gelişimini izlemeye, anormallikleri tespit etmeye ve sağlığı değerlendirmeye yardımcı olur. Hamilelik dönemindeki yapılan Check Up testlerinde ultrason, idrar ve kan testi, genetik test gibi uygulamalar bulunur. Bazı testler Check Up içerisinde sadece hamile kadınlar için önerilir. Bazı testler ise hamile kadınlara uygulanmaz.

Erkek Check Up'ta Nelere Bakılır?

Erkekler için uygulanması gereken rutin taramalar da vardır. Bu kontroller ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara neden olabilecek hastalıkların riskini ölçmeye ve erkenden teşhis edilmesine yardımcı olur. Rutin kontrollere ek olarak erkekler için Check Up paketinin detayları aşağıdakileri içerebilir:
 • Testis ve penis muayenesi: Bir doktor her testiste yumru, hassasiyet veya boyut değişikliği olup olmadığını kontrol edebilir. Testis tümörünün ilk belirtileri arasında ele gelen şişlik bulunabilir. Peniste şişlik fark eden erkeklerin mutlaka doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Aynı zamanda penis de cinsel enfeksiyonlara karşı incelenir.
 • Fıtık muayenesi: Bağırsaklar ve skrotum arasındaki karın duvarında bir zayıflık olup olmadığı kontrol edilir.
 • Prostat muayenesi: Doktorun prostat büyüklüğü ve şüpheli alanlar için prostat kontrolünü sağlar. Belirli yaştan sonra bu muayenenin Check Up içerisinde bulunması önemlidir.
Check Up İçeriği
 

40 Yaş Üstü Check Up Paketleri

İlerleyen yaş, hem erkeklerde hem de kadınlarda osteoporoz için önemli bir risk faktörüdür. Kemik yoğunluğu testi, kemiklerin sağlığını belirlemeye yardımcı olur. Genel olarak 50 yaş üzerindeki kişilerin kemik yoğunluğu testi yaptırması önemlidir. Yaş ile artan sağlık risklerinin araştırılması için çeşitli Check Up paketleri mevcuttur. 
Bu paket içeriğinde kemik erimesinin değerlendirilmesi, kan tetkikleri, düşme riskinin değerlendirilmesi, yürüme hızı ölçümü, Romberg testi, idrar kaçırma problemlerinin değerlendirilmesi, ultrasonlar gibi kontroller bulunur. Unutkanlık, depresyon ve uyku problemleri incelenir. Bu paket kapsamında mini-cog testi, depresyon ölçeği, uyku kalitesi sorgulama ve gerekli kan testleri bulunur. Çoklu ilaç kullanan kişilerin olası sağlık sorunlarını incelemek için uygulanan Check Up paketi de mevcuttur. Aynı zamanda kas erimesi, kas kuvveti ve denge problemleri de ayrıntılı vücut analizi ile ölçülür. Glokom, katarakt, diyabetik retinopati ve maküler dejenerasyon gibi ciddi göz rahatsızlıkları yaşla birlikte daha sık görülür. 65 yaşından büyük kişiler yıllık muayene yaptırmalıdır.

Check Up Geriatri


Kanser Check Up'ta Çıkar mı?

Yaş ilerlemesine bağlı düşme, kırılma gibi problemlerin taranması için uygulanır. Herhangi bir semptomu olmayan 50 ile 74 yaş arası kişilerde bağırsak kanseri taraması, kanseri erken bulmaya yardımcı olur. Ailede bağırsak kanseri öyküsü varsa, hangi tarama seçeneklerinin kişi için uygun olduğu konusuna doktor tarafından karar verilir. Ailesinde bağırsak kanseri geçmişi bulunan kişilerin ise ortalama her 5 yılda bir kolonoskopi yaptırması gerekebilir. Bu test sırasında doktor, rektum ve kalın bağırsağı herhangi bir anormallik açısından görsel olarak kontrol edilir.
 

Check Up Ne Sıklıklıkla Yapılmalı?

Genel olarak herhangi bir şikayeti bulunmayan kişilerin yaşına göre belirli aralıklarla check-up yaptırması önerilir. Eğer kişinin bir sağlık sorunu yoksa 30 yaşına kadar 5 yıllık aralıklarla, 40 yaşından sonra her yıl Check Up yaptırılması önerilir. Fakat kişinin çeşitli hastalıkları bulunuyorsa ya da riski varsa bu süreç değişiklik gösterebilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde