liv sağlık köşesi

Diş İmplantı Nedir? Nasıl Yapılır?

Oluşturma Tarihi: 15.09.2023 10:29 | Son Güncelleme: 15.09.2023 16:06

İmplant Nedir?

Diş implantı çeşitli nedenlerle kaybedilmiş veya çekilmiş diş yerine yerleştirilen yapıdır. Eksik dişler, diş yapısını bozarak yüz şeklinin de değişmesine sebep olabilir. Diş implantları ile kaybedilen dişin fonksiyonlarının tekrar geri kazandırılması ve estetik bir görünüm elde edilmesi sağlanabilir. Bu yöntem implantların çene kemiğine cerrahi işlemlerle yerleştirilmesinin ardından taç adı verilen yapay dişlerin konumlandırılması için sağlam bir zemin hazırlar. Yazının devamında ‘‘Diş implant nedir?’’, ‘‘İmplant diş nasıl yapılır?’’ gibi soruların daha kapsamlı yanıtlarını bulabilirsiniz.

Diş İmplantı Nedir?

Diş hekimi tarafından implant kararı verilen hastaların aklına ‘‘İmplant diş nedir?’’ sorusu gelebilir. Diş implantı eksik dişler için uygulanan güvenli bir yöntemdir. Diş implantı diş çürükleri, diş kökü kırıkları, diş eti hastalıkları veya çeneye alınan darbeler nedeniyle kaybedilmiş dişleri yerine koymak için iyi bir seçenek olarak kabul edilir. Bu yöntem sayesinde konuşma ve yemek yeme bozuklukları veya estetik kaygılar giderilebilir.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

İmplant Nasıl Yapılır?
 
İmplant uygun görülen hastalara diş doktoru tarafından yapılır. Ancak daha karmaşık bir diş veya çene yapısı olan kişilere ağız çene cerrahları veya periodontistler tarafından yapılabilir. Genel olarak implant diş yapımı aşamaları aşağıdaki gibi belirtilmiştir:
 • İlk muayene: Diş hekimi ilk olarak implant kararı verilen hastaya kapsamlı bir ağız diş muayenesi yapıp diş etlerini ve çene yapısı inceler.
 • Planlama: Çeşitli görüntüleme teknikleri ile ağız, çene yapısı görüntülenir ve implantın yerleştirileceği konum belirlenip, diş kökünün durumu değerlendirilir.
 • Anestezi: Diş implantı genel olarak lokal anestezi altında yapılır. İmplantın yapılacağı diş kökünün olduğu alana anestezi iğnesi yapılır ve kısa bir süre anestezi ilacının etki etmesi beklenir.
 • İmplantın yerleştirilmesi: Lokal uyuşma sonrası diş doktoru implantın yapılacağı alana küçük bir kesi atıp implant deliğini hazırlar. Hazırlanan deliğe önceden belirlenmiş titanyum veya zirkonyum vidalar sıkıca yerleştirilir.
 • İyileşme: İmplantın yerleştirilmesinden sonra, kemik dokusu implantın üzerini doğal olarak kaplamaya başlar. Tam bir uyum ve iyileşme için ortalama olarak birkaç ay beklenir.
 • Diş protezi uygulaması: İyileşme sürecinden sonra diş hekimi tarafından yapay diş uygulamasına  geçilir. Diş protezi olarak da adlandırılan yapay diş hastanın doğal diş yapısına ve rengine göre özel olarak hazırlanıp implantın üzerine yerleştirilir.
Diş implantı tedavisi kaybedilen dişler için kalıcı bir çözüm sunan etkili bir tercih olabilir. Ancak bu yöntem her diş kaybı durumunda uygun olmayabilir ve kişiye özel en uygun yöntem için bir diş doktorunun kararı gerekir.

Diş İmplantı Ne İşe Yarar ve Kimler İçin Uygundur?

Diş implantı kaybedilmiş dişlerin yerine yapay diş kökleri olarak kullanılan ve üzerine yapay dişlerin yerleştirildiği bir restorasyon işlemidir. Bu sayede dişler, eski işlevini ve görününüşünü geri kazanabilir. İmplantlar oldukça doğal bir görünüm sağlamanın yanı sıra işlev açısından doğal bir dişin yerini en iyi dolduran protezlerdir. Çene kemiğine yerleştirilen vidalar sayesinde yalnızca bölgeyi kapatmakla kalmaz, çiğneme esnasında baskıyı kemiğe ve dişetlerine ileterek uyarır. Böylece bu dokular canlı kalırlar ve bölgede kemik kaybının önüne geçilebilir. Ancak söylediğimiz Diş implantı genellikle aşağıda belirtilen özellikteki kişiler için uygun kabul edilir:
 • Yüz ve çene kemiği gelişiminin tamamlanmış olması
 • Çene yapısında implantları sabitlemek için yeterli miktarda kemik hacminin olması
 • Diş eti dokusunun sağlıklı olması
 • Genel sağlık durumunun iyi olması
 • Sigara kullanımının olmaması
 • Yaş sınırının kadınların için en az 16, erkekler için 18 yaş olması
Diş implantı, uygun kişiler için uzun vadede kalıcı çözüm sunan tıbbi bir prosedürdür. Bu yöntem için uygunluk ve uygulama kararı hakkında bir diş profesyoneliyle görüşmek gerekir.

Diş İmplantı Çeşitleri Nelerdir?

Diş implantlarının farklı çeşit ve tipleri mevcuttur. Hangi çeşit implantın kullanıldığı, implant üzerinde tutunan kemiklerin miktarını, süresini ve tedavinin uzun dönem için başarısı üzerinde etki edebilir. İmplant diş modelleri arasında titanyum ve zirkonyum olarak adlandırılan ve yaygın olarak kullanılan 2 farklı diş implantı vardır. Bu implantların özellikleri şöyle açıklanabilir:

Titanyum ve Zirkonyum İmplantlar

 • Titanyum (endosteal) implant: Diş literatüründe endosteal implant olarak da adlandırılan bu tür, diş implantları arasında en yaygın olarak kullanılan çeşittir. Titanyum maddesi insan vücuduyla bio uyumludur ve herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Titanyum implantlar çene kemiğine vidalanarak ya da civatalanarak sabitlenir ve uzun yıllar dayanıklılığını koruyabilir.
 • Zirkonyum implantlar: Zirkonyum implantlar zirkonyum dioksit maddesinden yapılan yüksek dayanıklı bir implant türüdür. Titanyum implantlara alternatif olarak kullanılan zirkonyum implantlar özellikle ön diş implant işlemlerinde tercih edilir. Bu implantlar ön diş dokusuna daha iyi uyum sağladığından doğal diş görünümü için tercih edilebilir.
Yukarıda bahsedilen veya bahsedilmeyen diğer implant türlerinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da olabilir. Kemik yapısına uygun olmayan implantlar operasyon sonrası enfeksiyonlara veya başarısız sonuçlara sebep olabilir. Ağız çene yapısına ve özel ihtiyaçlara uygun implant çeşidini belirlemek için diş doktorunun görüşü önemlidir.

Diş İmplantı İşlemi Ne Kadar Sürer?

İmplant İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş implantı işleminin süresi herkes için aynı olmayabilir ve birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir. Bunlar arasında implant sayısı, çene kemiğinin yapısı veya altta  yatan bir sağlık sorununun olup olmadığı yer alabilir. Ancak genel olarak implant yerleştirme işlemi, yaklaşık olarak 30 ila 60 dakika arasında değişebilir. Yerleştirilen implantların da kemik dokusuyla kaynaşması yine yaklaşık olarak birkaç ay gibi bir süreye yayılır. Tedavini tamamlanmasının ardından diş taçlarının yerleşmesi içinde birkaç kez doktor ziyareti gerekebilir.

Diş İmplantı Komplikasyonları Nasıl Anlaşılır ve Ne Zaman Doktora Gitmeli?

İmplant Komplikasyonları
 
Diş implantı yaptıran kişiler işlem sırasında veya sonrasında bazı komplikasyonlar yaşayabilir. Potansiyel komplikasyonlar şunları içerebilir:
 • İmplantlı bölgede şişlik, ağrı, sıcaklık veya kanama
 • Cerrahi bölgede sinir hasarı
 • İmplantın yapıldığı bölgede enfeksiyon
 • İşlem sonrası çene kemiği ve diş etleri sağlığı için ek işlemlerin gerekmesi
 • İmplantlı bölgeden irine benzer salgıların gelmesi
Komplikasyonların erken fark edilmesi ve önlem alınması daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına engel olup implantın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir. Herhangi bir belirtinin ciddileşmesinin önüne geçmek için en kısa sürede diş doktoruna başvurmak gerekir.

Diş İmplantı Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Yapay dişler, normal dişlere yapılan bakım ve özenin aynısını gerektirir. Diş implantı işlemleri sonrası da rutin ağız diş bakımına devam edilmelidir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve fırçalama sonrası diş ipi kullanılması gerekir. Profesyonel temizlik için ayrıca 6 ayda bir diş hekimine gidilmesi tavsiye edilir. İmplantların uzun süre dayanıklılığını korunması için de, sert yiyeceklerden kaçınmak, alkol-sigara kullanımını sınırlamak ve düzenli diş kontrollerini yaptırmak önemlidir.

Diş İmplantı Fiyat Aralığı

İmplant diş fiyatları genel olarak bazı faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Fiyatı belirleyen unsurlar arasında implantın çeşidi ve sayısı, işlem sırasında başka müdahaleler olup olmadığı yer alabilir. Örneğin, tek diş implant fiyatı ile birden fazla diş implantının fiyatı aynı değildir. Ayrıca işlemi gerçekleştiren doktorun veya carrahın tecrübesi ile işlemin yapıldığı kliniğin donanımı da fiyata etki edebilir.

Diş İmplantı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Diş implantları hakkında sıkça sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir:

Diş implantı sonrası ağrı normal mi?

Diş implantı lokal anestezi altında yapıldığı için işlem sırasında ağrı hissedilmez. Ancak anestezinin etkisi geçtikten sonra kısa süreli ağrı olması normaldir ve ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Diş implantı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Diş implantı sonrası ağız hijyenine dikkat edilmek ve doktor talimatlarına uymak gerekir. Özellikle tam iyileşme olana kadar yumuşak besinlerin tercih edilmesi ve sigara kullanımından kaçınılması implant işleminin başarılı olması açısından fayda sağlayabilir.

Diş implantı ne kadar süre dayanır?

Diş implantları ağız bakımına dikkat edilmesi, düzenli kontrollerin yapılması ve doktor önerilerinin uygulanması halinde bir ömür boyu dayanabilir. Ancak implantlar ağız ve çeneye alınan darbeler, bakımsızlık veya çene kemiği hacmi yetersizliği gibi durumlarda daha kısa süre dayanabilir.

İmplant vidası takıldıktan sonra diş ne zaman takılır?

İmplant vidası eksik olan dişin yerine takılacak olan yapay diş için bir temel görevi görür. İmplant vidası yerleştikten sonra kemik dokusuyla uyum sağlaması için yaklaşık olarak birkaç hafta beklenir. İmplantın çene kemiğiyle uyum sağlamasında ortala olarak 3 ila 9 ay sonra da yapay diş takılabilir.

Siz de kaybedilen bir diş yerine diş implantı tedavisi görmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Liv Hospital’da diş hekimliği alanında hizmet verilmektedir.
 

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde