liv sağlık köşesi

Hipofiz Tümörü ile İlgili Merak Edilenler

Genel Bakış

Hipofiz hastalıkları multidisipliner yaklaşım gerektiren hastalıklardır. Hastalar, bu alanda uzmanlaşmış ekiplerden oluşan merkezlerde değerlendirilip tanı ve tedavi aldıklarında başarı oranının daha yüksek, risklerin ise daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir. 
Liv Hospital Vadistanbul Hipofiz Merkezi ile ilgili merak edilen soruları Merkez Sorumlusu Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nurperi Gazioğlu yanıtladı.


 

Hipofiz Merkezi Nedir?

Hipofiz hastalıklarının tedavisini başta endokrinolog ve beyin cerrahı olmak üzere deneyimli bir ekibin yönettiği referans merkezidir. Düzenli olarak yapılan hipofiz konsey toplantılarında her hastaya özgü tedavi ve takip programına karar verilir.
 

Hipofiz Merkezinde Kimler Görev Alır?

Başta Endokrinolog ve Beyin Cerrahı olmak üzere Nöroradyolog, Girişimsel Nöroradyolog, Nörooftalmolog, Nöroanestezist, Nöroyoğunbakım uzmanı, Nöropatolog, KBB uzmanı, Psikiyatrist, Psikolog ve Diyetisyen görev almaktadır. Hipofiz hastalarının takip ve tedavisi sürecinde özel eğitim almış ve deneyimli hemşire ekibi de önemli görev üstlenmektedir.


Hipofiz Tümörü Ameliyatı Hangi Kurumlarda Yapılır?

Bünyesinde temelde endokrinolog ve beyin cerrahı olan hastanelerde gerçekleştirilebilir. Ancak özelleşmiş merkezlerin tedavide daha başarılı ve daha az riskli sonuçlarının olduğu kabul edilen gerçektir.
 

Hipofiz Bezi Tümörü Nedir?

Hipofiz bezi vücudumuzun en önemli organlarından birisidir. Salgıladığı hormonlar aracılığıyla diğer iç salgı bezlerini kontrol ederek tüm vücudun bir uyum içerisinde sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Hipofiz bezi tümörleri genel olarak iyi huylu tümörlerdir. Erken tanı ile şifa sağlamak mümkündür. Ancak ilerlemiş vakalarda tümörün salgıladığı hormonlara etraf dokularla ilişkisine göre ciddi sorunlara neden olabilir.
 

Hipofiz Bezi Tümörü İyi Huylu mudur?

Hipofiz bezi tümörlerinin çoğunluğu iyi huylu olup bazıları ise kötü seyir gösterebilir. Tümörün verdiği zarar sadece kitle etkisi ile ölçülemez. Salgıladığı hormonlar vücutta önemli zararlara neden olabilir.
 

Hipofiz Bezi Nedir?

Hipofiz bezinin görevi salgıladığı hormonlar ile diğer iç salgı bezlerini kontrol ederek organların bir uyum içerisinde çalışmasını sağlamaktadır. Hormonlardan birinin ya da bir kısmının az ya da fazla salgılanması klinik olarak hormonun görevine göre çeşitli hastalıklar oluşturmaktadır.
 

Hipofiz Tümörünü Hangi Doktor Ameliyat Eder?

Hipofiz tümörünü Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı doktorlar (nöroşirürjiyenler) ameliyat etmektedir. Bazı kurumlarda ameliyatlar bir ekip şeklinde KBB doktorları ile birlikte yapılmaktadır.
 

Hipofiz Tümörü ile Normal Bir Hayat Yaşanabilir mi?

Doğru ve erken tanı sonrasında uygun tedavi ile hastalar normal bir hayat yaşayabilir.
 

Hipofiz Tümörü Büyüme Hızı Nedir?

Tümörün tipine göre ve genetiğine göre büyüme hızı değişebilmekle birlikte hipofiz tümörleri genellikle çok yavaş büyürler. Tümörün büyüme hızı ve seyri hakkında mutlaka beyin ve sinir cerrahı tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir.
 

Hipofiz Tümörü Baş Ağrısı Yapar mı?

Hipofiz tümörlerinde baş ağrısı olabilmektedir fakat tipik bir baş ağrısı özelliği yoktur. Genellikle hormonal değişiklikler sonucunda oluşan belirtiler nedeniyle tetkik edilerek tanı konulmaktadır. Bazen de baş ağrısı veya boyun ağrısı şikayetiyle çekilen beyin veya servikal MR görüntülemelerde rastlantısal olarak hipofiz tümörü tanısı alabilirsiniz.
 

Hipofiz Tümörü Belirtileri Nedir?

Hipofiz tümörleri kitle etkileri ve salgıladıkları hormonlar nedeniyle çok çeşitli şikayetlere neden olabilir. Hipofiz tümörü aşağıdaki belirtiler gibi birçok şikayetle ortaya çıkabilir;
 • Baş ağrısı
 • Görme netliğinin azalması
 • Görme alanının daralması (her iki yanlarda daralma olması)
 • Memeden süt gelmesi (galaktore)
 • Memelerin büyümesi
 • Cinsel bozukluklar
 • Adet düzensizliği
 • Hamile kalamama
 • El ve ayaklarda büyüme
 • Çenenin öne çıkması
 • Dişler arasındaki boşlukların artması
 • Horlama
 • Terleme
 • Hızlı ve kontrolsüz kilo alma
 • Kilo verememe
 • Tansiyon problemleri
 • Diyabet
 • Ellerde titreme
 • Kilo verme
 • Saçlarda incelme
 • Kas güçsüzlüğü
Hastalar öncelikle şikayetlerine yönelik ilgili uzmanlık dalına başvurmaktadırlar. Muayene ve tetkikler sonucunda hipofiz tümörü tanısı konur.
 

Hipofiz Tümörleri Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Prolaktin salgılayan adenomlar dışındaki bütün hipofiz tümörlerinin birincil tedavisi ameliyattır. Prolaktinomalarda genellikle ilaç tedavisi ilk tedavi seçeneğidir. İdeal tedavi yönetimi endokrinolog ve beyin cerrahının bulunduğu hipofiz konsey toplantılarında alınan kararlarla belirlenir.
 

Hipofiz Bezi Ameliyatı Riskli mi?

Her ameliyatın olduğu gibi hipofiz ameliyatlarının da riskleri vardır. Bu riskler tümörün yapısına ve etraf dokularla olan ilişkisine göre değişmektedir. Riskleri azaltmak için ameliyatlarda navigasyon ve mikrodoppler gibi bazı cihazlardan faydalanılır. Yeni gelişen teknolojilerin kullanılması ve tecrübe ile riskler en aza indirilebilir.
 

Hipofiz Bezi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat süreleri tümörün birçok özelliğine göre, uygulanacak tekniğe ve ameliyatı gerçekleştirecek ekibin tecrübesine göre değişmektedir. Ameliyat süresi 2 saat olabileceği gibi 8 saatin üzerinde süren ameliyatlar da olabilmektedir. Ameliyatın süresi ameliyat öncesinde tetkiklere göre öngörülebilir.
 

Hipofiz Bezi Zarar Görürse Ne Olur?

Hipofiz bezinin zarar görmesi durumunda salgıladığı hormonların eksiklikleri görülür. İlaçlarla tedavisi mümkündür.
 

Hipofiz Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde gelişen teknoloji ve özel ameliyat tekniklerinin uygulama kolaylıkları sayesinde çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Gelişmiş hipofiz merkezi olan hastanelerde genellikle bu ameliyatlar burun içerisinden endoskop ile yapılmaktadır. Bazı merkezlerde burun içerisinden mikroskop ile de yapılabilmektedir fakat endoskopun teknolojik altyapısı nedeniyle birçok üstünlüğü de vardır. Her iki yöntemle de yani endoskopla da mikroskopla da bu ameliyatlar gerçekleştirilebilmektedir. Nadiren tümörün kafa içerisindeki yayılım yerine göre kafatası açılarak ameliyat yapılabilmektedir.
 

Hipofiz MR Görüntüsü Nasıl Yapılır?

Hipofiz MR görüntüleri Beyin MR’dan farklı bir görüntüleme yöntemidir. Hipofiz ve etrafı dokuların incelenmesi için özellikle istenir. Kontrastlı bir çekim yöntemidir.
 

Hipofiz MR Çekimi Ne Kadar Sürer?

MR cihazının kalitesine ve teknolojisine göre süresi değişmekle birlikte çekim ortalama 30-45 dk civarında sürmektedir.
 

Hipofiz Tümörü Genetik mi?

Hipofiz tümörlerinde genetik geçiş nadirdir. Ailevi geçiş akromegalide görülebilmektedir. Sorumlu genlerin başında AIP geni gelmektedir.
 

Hipofiz Bezindeki Tümör Türleri Nedir?

Hipofiz bezi 2 farklı bölümden oluşmaktadır. Ön hipofiz (adenohipofiz) tümörleri adenom olarak adlandırılmaktadır. Rathke kesesi kistleri ve kraniofaringioma en sık rastlanan adenom dışı tümörlerdir. Arka hipofiz (nörohipofiz) tümörleri nadirdir. Hipofiz çevresinde meningiom, germinom, dermoid, epidermoid, kiazmatik-hipotalamik gliom, kordoma ve metastaz gibi tümörlere de rastlanılır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde