liv sağlık köşesi

Safra Kesesi Cerrahisinden Korkmayın

Oluşturma Tarihi: 06.08.2019 11:35 | Son Güncelleme: 14.03.2022 12:08

Safra kesesinde oluşan taşlar, safra kesesi iltihabı, safra kanalı taşları, hızla büyüyen polipler, safra yolu darlıkları ve kanserleri gibi pek çok hastalık laparoskopik ve robotik cerrahi ile tedavi edilebiliyor.

Özellikle genç kadınlar başta olmak üzere, her yaşta ve her iki cinsiyette de görülebilen safra kesesi problemleri, tedavi edilmediği takdirde ciddi tablolara sebep olabiliyor. Liv Hospital laparoskopik ve robotik cerrahinin önemli avantajları olduğunu belirtiyor.

Safra kesesi taşları

Safra kesesindeki taşların büyük kısmı kolesterol, geri kalanı ise pigment yani mineral kökenli. Yaş ve kilo artışına bağlı olarak, bayanlarda daha sık görülüyor. Safra kesesindeki taşları görmek için ultrasonografi yeterli oluyor. İltihaba sebep olmamışsa safra kesesi taşları ameliyat gerektirmiyor. Ameliyat gereken vakalarda da, laparoskopik ya da robotik cerrahi öneriliyor.

Safra kesesi iltihabı

Sıklıkla safra kesesinde taş olan insanlarda görülse de safra kesesinde taş olmayanlar da safra kesesi iltihabı geçirebiliyor. Özellikle ağır yağlı yemeklerden sonra tetiklenen ağrı atakları,  bulantı ve kusma görülebiliyor. Safra kesesi iltihabı geçiren hastalara safra kesesi ameliyatı öneriliyor. İltihabın sebebi taş olan hastalarda ileride sorun çıkarma ihtimaline karşılık safra kanalında taş bulunmadığından emin olmak gerekiyor. 

Safra kesesi kanseri

İleri yaşlarda ve kadınlarda daha sık görülen bu durumda, sıklıkla safra kesesi taşı da bulunuyor. Bu da süreğen iltihabi atakların kansere gidişe sebep olduğu yönünde şüphe uyandırıyor. Belli belirsiz şikâyetler veya safra kesesi iltihabını taklit eder ağrı gibi şikâyetler gözlemlenebiliyor. Safra kesesi kanserleri için de en etkin tedavi ameliyat. Safra kesesi ile birlikte safra kesesi komşuluğunda bulunan karaciğer dokusu ve bazı durumlarda ana safra kanalı ile etraf lenf bezlerinin çıkarılması gerekebiliyor. İleri evre veya ana damarları tutmuş kanserlerde bazen karaciğerin sağ tarafının tamamı da çıkarılıyor.

Ameliyata uygun olmayan safra kesesi kanserleri için etkin kemoterapi ilaçları bulunmasa da, kemoterapiden kimi hastalar kısmen fayda görebiliyor. 

Safra kanalı taşları

Safra kanalının kendi içerisinde de taş oluşabiliyor. Bu taşlar safra kanalında tıkanıklığa sebep olursa sarılık ve buna bağlı olarak kaşıntı gelişiyor. Tıkanıklık hali uzun sürerse bu bölgede birikecek mikroorganizmalar ağır enfeksiyona sebep oluyor. Safra kanalında taş olan hastalarda safra yolu iltihabı ve pankreas iltihabından korunmak için en erken sürede taşın çıkarılması gerekiyor. Bu işlem endoskopi yolu ile yapılabildiği gibi, cerrahi girişim de gerektirebiliyor. Yine laparoskopik ya da robotik cerrahi gibi hastaların kesilerinin çok küçük, ağrının çok az, iyileşme ve işe dönme süresinin çok daha kısa olduğu kapalı ameliyat yöntemleri uygulanabiliyor.

Safra yolu kanserleri

Safra yolu kanserlerinin tedavisi değişiklik gösteriyor. Safra yolu kanserleri için en etkili tedavi şekli cerrahi. Sarılığı bulunan hastalarda endoskopi veya karaciğere dren takılması ile sarılığın giderilmesi sonrası, karaciğer fonksiyonları düzelince cerrahi tedavi uygulanabiliyor.

Karaciğere yakın, ana safra kanalı ile birlikte karaciğer içerisine kadar uzanımı bulunan tümörlerde bir kısım karaciğer dokusu ile birlikte safra kanalının çıkarılması ve kalan karaciğer dokusunun safra yolunun bağırsak sistemi ile tekrar iştirakinin sağlanması gerekiyor. Sadece ana safra kanalını tutmuş tümörlerde ise safra kanalı ve etraf lenf bezleri çıkarılıyor. Onikiparmak bağırsağı ve pankreas baş kısmına yakın safra kanalından kaynaklanan tümörlerde ise Whipple ameliyatı (onikiparmak bağırsağı, pankreas başı, safra yolu ve safra kesesi ile mide son kısmını çıkarmak gereken kavşak bölgesi ameliyatı) yapmak gerekiyor.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde