Omurilik Ağrı Pili

Genel Bakış

Çoğu kişi bel ve boyun ağrısından dert yanar. Bir grup vardır ki defalarca bel fıtığı ameliyatı geçirmesine rağmen ağrısından kurtulamaz. Omurga kaynaklı ağrılar bel bölgesinde en fazla olmak üzere boyun ve sırt bölgesinde de hissedilir. Bu ağrılar ani şiddetli olarak başlayabildiği gibi (Son altı hafta içerisinde de olabilir) yıllar boyunca orta şiddette sürebilir.

Nedensiz Ağrı da Olabilir

Bel ve boyun bölgesindeki ağrılar çoğunlukla bu bölgelerdeki kas spazmlarına, çeşitli eklemlerin kireçlenmelerine (faset eklem) ve disk maddesinin fıtıklaşmasına bağlı olabilir. Bu ağrılar bir aktivite ya da travma sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Özellikle ruhsal ve duygusal gerginliği, hareketsiz iş ve yaşam tarzı nedeniyle bel ve karın kasları zayıf olan kişiler bel ve boyun ağrıları için daha risklidir.

Girişimsel Tedaviler

Ani başlayan veya uzun süren inatçı bel ve boyun ağrıları fizik tedavi uygulanmasına rağmen azalmazsa ya da cerrahi olarak düzeltmeye gerek görülmediyse girişimsel ağrı tedavi seçenekleri gündeme gelir. Bel ve boyun bölgesindeki ağrıya neden olan faset eklemine veya fıtıklaşma nedeniyle etkilenen sinir köklerine enjeksiyon (kortizon) ve radyofrekans tedavisi yapılabilir. Son yıllarda bel ve boyun sinir köklerine uygulanan radyofrekans tedavisi (pulsed radyofrekans akımı uygulaması) enjeksiyon tedavisine göre daha etkin kabul edilmekte olup daha uzun süreli (en az 2 yıl) ağrı sağaltımı sağlar ve doku hasarı yapmaması nedeniyle tercih edilir.

Pille Ağrı Kontrol Altına Alınıyor

Diğer önemli hasta grubu ise birden fazla bel ve boyun cerrahisi geçirmesine rağmen ağrıları geçmeyen hastalardır. Bel ve boyun fıtığı ameliyatları sonrasında bazı hastalarda omurga kanalında birtakım yapışıklıklara bağlı olarak şiddetli bir şekilde bacak ve bel ağrısı görülür. Bu hastalar bel fıtığı ameliyatından sonra ağrılarının geçmemesi üzerine tekrar tekrar bel cerrahisi geçirmek durumunda kalırlar. Her bel fıtığı cerrahisi yeni bir yapışıklık ve devamında da ağrının daha da artmasına neden olabilir.

Spinal Kord Stimülasyonu

Ağrıya yönelik tedaviler, fizik tedavi, ilaç vb. birtakım tedavi yöntemleri çare olmazsa, uygulanması gereken tedavi yöntemi spinal kord stimülasyonudur. Omurga ağrı pili olarak da adlandırılan bu yöntemde hastanın omurga kanalına bir elektrod yerleştirilir ve ucu akım üreten bir jeneratöre (ağrı pili) bağlanır. Pil tarafından üretilen akım elektrod aracılığı ile omuriliğe iletilerek ağrının beyne iletilmesi engellenmiş olur. Son derece etkin olan bu yöntem ile hastalar bel ve boyun ağrılarını pili devreye sokarak kendileri kontrol edebilir.

Damar Tıkanıklığında Omurilik Pili Uygulaması

Buerger hastalığı başta olmak üzere damar tıkanıklığına bağlı ayak ve ellerinde yarası ve ağrısı olan hastalarda omurga pili ile sağlanan elektrik akımı damarların genişlemesi ve yaraların iyileşmesine de katkıda bulunur. Ayrıca çok şiddetli olan damar tıkanıklığı sonucu oluşan ağrıyı da azaltır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde