Beyin Tümörlerinde Tanı ve Değerlendirme

Beyin Tümörü Belirtileri Nedir?

Beynimiz, kafatası olarak adlandırdığımız ve kalın kemikler ile beyni koruyan zarlardan oluşan bir yapı tarafından korunmaktadır. Bu yapı içine beyin dokusu dışında tümör gibi bir yapı daha ilave olduğunda kafatası genişleyemez ve basınç artar. Bu duruma KİBAS (kafa içi basınç artışı sendromu) denilir. Beyin tümörlerinde en sık belirti bu durumda olur.

Genel olarak başağrısı, bulantı, kusma ve görme problemleri ile kendini belli eder. Aynı zamanda beynin içinde sürekli üretilen, dolaşan ve dışına çıkarak emilen BOS sıvısı (beyin omurilik sıvısı) denilen bir koruyucu sıvı sistemi vardır. Bazı tümörler bu sıvı dolaşımını bozarak daha şiddetli belirtilere neden olabilirler. Hatta bu sıvının aşırı üretilmesine neden olan koroid pleksus papillomu adı verilen beyin tümörleri bile vardır. Bir çok tümör beyin dokusuna baskı yaptığında adeta bir süngere benzeyen beyinde ödem denilen bir şişmeye neden olurlar. Ödem sayesinde tümörün yaptığı baskı daha da artma gösterir.

Beyin Tümörü Tetkikleri

Beyin tümörlerinin tanısında hastanın değerlendirilmesi ve muayenesi esastır. Bu aşamadan sonra bazı özel tetkikler yapılması gerekir. Beyin tümörü olan hastalarda belirtiler tümörün yerleşim yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı şekillerde görülebilir. Beyin tümörü hastalarında en sık belirtiler başağrısı (genellikle sabahları daha fazladır) ve nöbet geçirme (epilepsi ‘sara’ krizi) dir. Bunların dışında kusma, bulantı, görme azalması ve çift görme, bilinç bozukluğu, konuşma ve anlama bozukluğu, unutkanlık, dengesizlik, kol ve bacaklarda güçsüzlük ve uyuşma gibi yakınmalardan biri ya da birkaçı görülebilir. Bu belirtilerin bir kısmı genişleyemez bir boşluk olan kafatası içerisinde tümörün büyümesi ile oluşan kafa içi basınç artışına, bir kısmı da beyinin baskı altında kalması ve/veya dokusunun tümör tarafından işgal edilmesiyle ortaya çıkarlar. Bazı tümörlerin özel belirtileri olabilir; hipofiz tümörlerinde el, ayak ve bazı organların büyümesi ve devlik, kısırlık, kortizon fazlalığına bağlı gelişen özel klinik belirtiler gibi…
 

Beyin Tümörü Tanı Yöntemleri:

  • Fizik muayene
  • Nörolojik muayene
  • Bilgisayarlı tomografi (BT)
  • MR tetkiki (MR)
  • Anjiografi
  • BOS (Beyin Omurilik Sıvısı örneklemesi
  • Biyopsi 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde