Antikor

Antikor nedir? 

Bağışıklık sistemimizin vücudumuza yönelik tehditleri tanımlamasına ve yok etmesine yardımcı olan proteinlere antikor denir. Kişinin vücuduna giren antijene yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından üretilir. Antikorlar yabancı moleküllerin yol açabileceği zarar verici etkilere karşı erkenden uyarıp koruyuculuk sağlar. Bağışıklık sağlandığında gelecekte aynı virüse karşı korunmada yardımcı olur. Vücudumuzda; IgG, IgA, IgM, IgD ve IgE olmak üzere 5 farklı antikor çeşidi bulunur.


Antikor testi neden yapılır? 

Kişinin hastalığa bağışıklık durumunu saptamak için yapılır. Daha önceden Covid 19 enfeksiyonu geçirip geçirmediği, vücuduna giren maddeye karşı bağışıklık gelişip gelişmediğini ve hastalıkla savaşın hangi döneminde olduğunu anlamak amacıyla yapılır.


Antikor testi ne zaman yapılmalıdır? 

Antikor testi genel olarak vücuda giren virüs, kimyasal madde ya da organizma etkisini kaybettiğinde yapılır. Koldan alınan kan örneğiyle bakılır. Enfeksiyon sırasında yapılan erken testler antikorları tespit edemeyebilir. Bu nedenle virüs, kimyasal madde ya da organizma vücuda nüfuz ettikten en az 14 gün sonra antikor testi yapılmalıdır.

COVID-19 aşısının ikinci dozunu olduktan sonra en erken 14.  gün bağışıklık kazanıp kazanmadığınızı antikor testi ile öğrenebilirsiniz. COVID-19 Spike Antikor Testi, COVID-19 virüsüne karşı antikorların belirlenmesini sağlayan bir immünotesttir. Liv Hospital Ulus'ta yapılan COVID-19 antikor testi, spike antikorlarını tespit ederek hastalığa karşı bağışıklık oluşup oluşmadığını öğrenmede etkilidir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde