Klinikte Tedavi Edilen Başlıca Hastalıklar

Boyun Ağrısı

Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak hareketsizliğin artmasıyla birlikte, çok genç yaşlardan ileri yaşlara kadar boyun ağrısı ve tutukluklarına rastlanıyor. Boyun düzleşmesi, doğuştan gelen kemik yapıdaki farklılıklar, boyun fıtıkları, disklerde bozulmalar, kireçlenmeler, omurlarda kaymalar, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, tümörler gibi çok farklı durumlar boyun ağrısına yol açabilir. Muayene ve tetkiklerle tanının konulup kasların ve omurganın değerlendirilmesiyle kişiye özgü fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri yapılır.Sırt Ağrısı

Sırt ağrısının nedenleri başta postür (duruş) bozuklukları, kas gerginlikleri, boyun fıtığı, sırt (dorsal) omurgasında fıtık ve diğer disk bozukluklarıdır. Osteoporoz, kemikleri tutan hastalıklar, enfeksiyonlar, metabolik kemik hastalıkları, romatizmal hastalıklar da bu şikayete yol açabilir. Ayrıntılı doktor muayenesi, radyolojik inceleme ve gerekirse kan tetkikleri bu konuda tanıyı ortaya çıkarır ve kişiye özel tedavi programı planlanır.

Bel Ağrısı

Günümüzde tüm insanlar hayatlarının belli bir döneminde kısa veya uzun süreli bel ağrısı çekerler. Bel ağrısı nedenleri doğuştan olabildiği gibi sonradan çeşitli zorlamalar, mesleki faktörler, yanlış kullanım, hareketsizlik, yaşlanma, bel kaslarının gerginliği veya güçsüzlüğü, romatizmal ve sistemik hastalıklar gibi birçok nedenlere de bağlı olabilir. Bu sorunlar disklerde, eklemlerde, bağlarda ve omurlarda dejenerasyon ve hasarlanmalara yol açarlar. En sıklıkla görülenleri bel fıtıkları (disk hernileri), omurlarda kaymalar ve kireçlenmeler, omurga bağlarında zorlanmalar, kaslarda gerginlik veya tutulmalar, omurga ve sakroiliak eklemlerde fonksiyonel bozukluklardır. Bel ağrılarının büyük çoğunluğu fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerine oldukça iyi cevap verir. Ağrının giderilmesinin yanı sıra kas güçlendirme programları hastaların hızlı bir şekilde günlük hayatlarına dönmesini sağlar. Ameliyat gerektiren bel ağrıları da cerrahi tedavilerinin ardından rehabilitasyon ve omurga güçlendirme programlarından faydalanırlar.

Duruş Bozukluğu

Çağdaş yaşam koşulları günlük hayatı giderek daha hareketsiz hale getirmektedir. Özellikle bilgisayar ve masa başında oturma saatlerinin uzun olduğu büro ortamında çalışmak, spora ve harekete yeterli zaman ayıramamak duruş bozukluklarına yol açabilmektedir. Duruş bozuklukları süreç içinde boyun, sırt ve bel ağrılarına neden olabilen önemli bir etmendir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının yaptığı postür değerlendirmesinden sonra kişiye özel egzersiz programı verilir.

Ergonomi

Ergonomi, insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerine uygun bir yaşam ve çalışma ortamı oluşturmak veya bunu insana uyumlu hale getirmektir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzde; kişilerin ağrı ve fonksiyon durumlarına göre günlük yaşamda ve iş ortamında vücudu doğru kullanma ve çevresini kendine uygun şekilde düzenlemesi öğretilir.

Eklem ve Eklem Etrafı Dokulardan Kaynaklanan Sorunlar

Eklem ve eklem etrafı dokulardan kaynaklanan sorunların tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Bu hastalıklarda fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinin amacı ağrıyı gidermek, eklem şişliklerini azaltmak, eklem kısıtlılıklarını düzeltmek, kasları güçlendirmek ve kaybolan fonksiyonu geri kazanmak ve arttırmaktır. Bu sorunların başlıcaları:

  • Omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığına yol açan tendon hasarları, bursitler, donuk omuz, omuz sıkışma sendromu, eklem kireçlenmesi ve kas gerginlikleri
  • Diz ekleminde ağrı, hareket kısıtlılığı ve güçsüzlüğe yol açan kireçlenme, tendon, menisküs ve bağ lezyonları ile diz kapağı problemleri
  • Ayak bileği ve ayak ağrıları (mekanik bozukluklar, kireçlenmeler, sinir sıkışmaları, kas ve tendon sorunları)
  • El bileği ve el sorunları (ekleme ait sorunlar, tendinitler, sinir sıkışmaları).

Ortopedik Rehabilitasyon

Kemik kırıkları sonucu oluşan eklem kısıtlılıkları ve kas güçsüzlüklerinin tedavisi
Eklem bağlarının, tendonlarının gerilmesi ve yırtılmalarının tedavisi
Ortopedik ameliyatlardan sonra rehabilitasyon tedavisi; Kliniğimizin en önemli uğraş alanlarından biridir. Menisküs ve bağ lezyonlarına bağlı diz artroskopisi, omuz artroskopisi, el cerrahisi, ayak bileği cerrahisi, kalça ve diz eklem artroplasti ameliyatları gibi ortopedik ameliyatlardan sonra eklem kısıtlılığını önleme ve düzeltme, kas gücünü arttırma ve fonksiyon kaybını düzeltmek amacıyla rehabilitasyon tedavisi uygulanır.

Romatizmal Hastalıklar

Eklem ağrıları, eklem şişlikleri, tutukluk gibi bulgularla kendini gösteren romatizmal hastalıklar ve yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) tanısı, tedavi ve takibi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzün önemli uğraş alanlarını oluşturur.

Osteoporoz

Kırık riski açısından önemli bir sağlık sorunu olan osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının tanısı, tedavi ve takibi uzman hekimlerimiz tarafından yapılır. Osteoporozdan korunmak için alınacak önlemler konusunda hastayı bilgilendirme ve uygulanması gereken osteoporoz egzersizleri eğitimi verilir.

Nörolojik Rehabilitasyon

Beyin kaynaklı felçlerde, kafa travmasına ve omurilik yaralanmasına bağlı felçlerde, parkinson ve multiplskleroz gibi nörolojik hastalıklarda yürüme eğitimi, denge bozukluklarının giderilmesi, kas gücünün arttırılması, el ve kol fonksiyonlarının kazanılması amacıyla rehabilitasyon tedavileri uygulanır. Bu nedenle, hastanın fonksiyonel değerlendirilmesi ile hastaya uygun tedavi planı saptanır ve rehabilitasyon tedavisi yapılır.

Karpal Tünel Sendromu ve Diğer Sinir Sıkışmaları

Günümüzde el bileğinde sinir sıkışması (karpal tünel sendromu) ve dirsekte sinir sıkışması (kubital tünel sendromu) başta olmak üzere kol ve bacaklarda sinir sıkışmalarına bağlı uyuşma, karıncalanma, ağrı ve güç kayıpları sık rastlanan sağlık sorunları arasındadır. Bu sorunların tedavisi ve önlenmesi fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinin önemli bir kısmını oluşturur.

Lenfödem

Manuel lenf drenajı, pnömatik kompresyon ve bandajlama yöntemleri ile lenfödem tedavisi yapılmaktadır.

Enjeksiyonlar

Enjeksiyon tedavileri, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarının fizik tedavinin yanı sıra sıklıkla uyguladığı tedavi yaklaşımlardır. Omurgadan kaynaklı ağrılarda, eklem ağrılarında son yıllarda tüm dünyada kullanılan yeni yöntemler Bölümümüzde yerini almıştır. Mezoterapi, diz, omuz eklem içi enjeksiyonları, bel ağrıları için epidural enjeksiyonlar, sakroiliak eklem enjeksiyonları, koksiks enjeksiyonları bunlara örnektir.

Sporcu Sağlığı

Hem profesyonel sporcularda hem de sağlıklı kalmak için spor yapanlarda spora bağlı yaralanmalar ve sakatlıklar sıklıkla görülebilmektedir. Öncelikle sakatlığı önleyici önlemler konusunda bilgilendirilir. Yaralanma ve sakatlık gelişmesi durumunda ise muayene ve gerekli tetkikleri yaparak tanıyı koyduktan sonra tedavisi yapılır. Bu konuda temel hedef, tedavi süreci bittikten sonra hastayı yapmak istediği spora geri döndürebilmektir

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde