Zenker Divertikülü

Genel Bakış

Yutma bozukluğu ile kendini gösteren zenker divertikülü, yaşam kalitesini oldukça düşürür ve tanısı reflü hastalığı ile karıştırıldığından gecikebilir. Bu nedenle tecrübeli ellerde takip ve tedavi edilmesi gerekir.


 

Zenker Divertikülü Nedir?

Yemek borusunun üst kısmında meydana gelen genişleme ile divertikül adı verilen kesecik oluşur. Gıdalar bu kesecik içinde birikerek şikayete neden olur. Divertikül adı verilen kesecik yemek borusunun geçiş yolunu tıkadığı için gıdalar yemek borusuna geçemez ve yutma bozukluğu oluşur. Kese içerisinde biriken sindirilememiş gıdalar ağza geri gelir. Akciğere kaçarak pnömoniye (zatürre) yol açabilir. Ağız kokusu yapabilir. Şikayetler daha çok ileri yaşlarda görülmeye başlar. 


Zenker Divertikülü Tanısı Nasıl Konur?

Tanı çoğunlukla endoskopi ile konulur. Baryumlu ya da kontrastlı pasaj grafileri ve tomografiler de tanıda kullanılabilir.


Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide cerrahi ve endoskopik yöntemler kullanılır. Açık cerrahide göğüs kafesinin içerisine girilmesi gerektiği için göğüs kafesini kesmek gerekir. Ya da göğüs cerrahlarının boyun kısmını açmasıyla laparoskopik olarak yapılabilir. Ancak bu yöntemlerde divertikül çıkartılırken bazı komplikasyonlar oluşabilir. Yemek borusunda darlık ya da kaçaklar gelişebilir. Ayrıca açık cerrahilerde endoskopik yöntemlere göre iyileşme süresi daha uzundur. 


Endoskopik Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Birkaç çeşit yöntem vardır. Biri divertikülektomi yöntemidir; direkt olarak divertikül kasları kesilerek müdahale edilir. Bunun yanında “Zenker- Peroral Endoskopik Myotomi (Z-POEM)” adı verilen yöntem ile endoskopik olarak yani ameliyatsız şekilde yemek borusunun içerisinde küçük bir kesi açılarak divertikülün sorunlu kaslarına ulaşılır ve bu kaslar özel endoskopik bıçaklarla kesilir. Açılan küçük kesi de endoskopik kliplerle kapatılır. Böylece yemek borusu lümeni açılmış olur ve kişinin yemek borusunda oluşan basınç düşer. Gıdalar divertikül yerine olması gerektiği gibi yemek borusuna gider. İşlem yaklaşık 1 saat kadar sürer. Hasta işlemden sonra ilk gün su, komposto gibi sıvı gıdalar içmeye başlar. İkinci gün yoğurt, çorba gibi kıvamlı yiyecekler tüketmeye başlayabilir. İkinci günün sonunda hastaneden taburcu olur. 


Divertikül Kansere Dönüşür mü?

Divertikül kanser riskinde artışa sebep olur. Divertikül içeriisnde skuamatöz hücreli karsinom sıklığında artış olduğunu biliyoruz. 


Divertikül Ağrı Yapar mı?

Yemek borusundaki divertikülün ağrıya yol açtığından söz edilemez. Ağrıdan ziyade yutma güçlüğü ile kendini gösterir. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde