Ciltteki Morarmalar

Ekimoz Nedir?

Halk arasında çürüme ya da morarma olarak ifade edilen “Ekimoz” genellikle fiziksel travmaya bağlı olarak cilt yüzeyine yakın damarlardaki kanamaya bağlı oluşur. Yaşlanmayla beraber cildin incelmesi nedeni ile ekimoza yatkınlık artar. Ekimozun boyutu, travmanın şiddeti ile orantılıdır. Bu nedenle travmaya maruz kalmadan kendiliğinden oluşan veya küçük travmalarla büyük boyutlu ekimozların olması ihmal edilmemeli ve bir uzmana danışılmalıdır. 

Ciltteki Morarmalar Neden Olur?

Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar, steroid, antidepresanlar başta olmak üzere, ilaçlar ve bazı gıda takviyeleri kolay morarmaya neden olabilirler. Bununla beraber kanın pıhtılaşmasında görev alan ve trombosit denen hücrelerin sayısal ya da yapısal bozukluğuna, kanın pıhtılaşmasında görev alan proteinlerin eksikliğine neden olan başta kan hastalıkları olmak üzere birçok medikal durum morarmaya neden olabilir. 
 

Ciltte Morarma Sebepleri Nasıl Anlaşılır?

Nedenini araştırmaya yönelik trombosit sayısı ve fonksiyon testleri, pıhtılaşma testleri ve biyokimya testleri yapılmalıdır. Morarma ile beraber dişeti kanaması, burun kanaması ya da küçük bir kesi sonrası aşırı ve uzun süren kanama olması altta yatan ciddi bir kan hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle bu hastaların muhakkak bir uzmana başvurması gerekir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde