Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğumsal (konjenital) kalp hastalıklarında tedavisindeki en önemli nokta kontrollere düzenli gitmektir. Hastaların aileleri çocuklarındaki basit bir üst solunum yolu hastalığının ciddi bir probleme dönüşebileceğini, hangi durumlarda acil olarak hekime başvurmaları gerektiğini bilmelidirler. Liv Hospital Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde doğumsal kalp ameliyatları, tecrübeli bir cerrahi ekibin yanı sıra, tecrübeli bir anestezi ekibi ve yoğun bakım desteğiyle yüksek başarı oranları ile gerçekleştirilir. Liv Hospital Kalp Damar Cerrahisi Ekibi doğumsal kalp hastalıklarının cerrahi tedavisini başarıyla yapabilecek tecrübe ve birikime sahiptir.

Doğumsal kalp hastalıkları nelerdir?

Çocukluk çağında görülen kalp hastalıklarının büyük bölümünü doğumsal kalp hastalıkları oluşturur. Bu yapısal bozukluklar hamileliğin çok erken dönemlerinde, kalbin normal gelişiminin etkilenmesi sonucu oluşur. 


Görülme sıklığı nedir?

Doğumsal kalp hastalıkları toplumda yaklaşık olarak her 100 bebekten birinde görülür. Kalp odacıkları arasındaki delikler, odacıklar arasındaki kapakların yapısal bozuklukları, kalbe kan getiren ya da kalpten çıkarak vücuda ve akciğerlere kan götüren damarların normal yapıdan farklı olması ile bu hastalıklar oluşur. Doğumsal kalp hastası olan çocuklar, bu yapısal anomalilerin ağırlığına göre klinik seyir gösterirler. Bazı küçük delikler kendiliğinden kapanabilir; bu tip çocuklar yakın takip edilirler. Anne karnında USG ile tanı konulan ağır kalp anomalileri de bebek doğar doğmaz ameliyat edilebilir.


Doğumsal kalp hastalıkları neden oluşur? 

Hastalıkların oluşma nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, hamilelikte geçirilen bazı viral hastalıklar (kızamıkçık gibi), radyasyona maruz kalınması, önceki gebeliklerde ya da anne babada doğumsal kalp hastalığı olması, hamilelikte bazı ilaçların kullanımı, hamilelikte alkol ve sigara kullanımı gibi durumlarda riski artırır. Bazı genetik hastalık sendromlarında da doğumsal kalp hastalıkları daha sık görülür. 


Anne karnında saptanabilir mi?

Gebelik sırasında, deneyimli hekim ve görüntü kalitesi yüksek makinelerle yapılan  “3 boyutlu ultrasonografi“ ile doğumsal kalp hastalıklarının çoğunluğunun tanısı konulabilir. Böylece hasta bebeğe, doğar doğmaz medikal tedavi başlanır ve gerekirse hemen ameliyata alınarak tedavisine başlanır.


Belirtileri nelerdir?

  • Çarpıntı
  • Nefes darlığı
  • Morarma
  • Kilo alamama
  • Çabuk yorulma
  • Bebekler de süt emerken morarma
  • Huzursuzluk

Doğumsal kalp hastalıkları nasıl ortaya çıkar? Nasıl saptanabilir?

Kalp hastalığı bazı çocuklarda hiç bir yakınma olmadan kontrol muayenelerde saptanabilir. Bu nedenle sağlıklı bebek ve çocukların pediatrist tarafından yapılan rutin kontrollerine aileler çok dikkat etmelidir. Muayene ve EKO yanında gerektiği durumlarda anjiyografi yapılarak hastalığın tanısı, ağırlığı ve nasıl tedavi edileceği planlanır. Doğumsal kalp hastalığı ameliyatları “tam düzeltme operasyonları “ şeklinde bir kere ameliyat edilerek düzeltilebildiği gibi; “palyatif operasyonlar” olarak belli zaman aralıkları ile 2-3 ameliyat yapılarak da tedavi edilebilirler.


Doğumsal kalp hastalığı olan çocuklar nelere dikkat etmelidir?

Kontrollerine düzenli gitmeleri ve tedavilerini aksatmamaları en önemli noktadır. Çünkü hastalığa bağlı olarak tansiyon değişiklikleri, kalp fonksiyonlarında ki değişiklikler takipteki hastalarda bile ani değişiklikler gösterebilirler. Bu durumlarda bazı hastalar ne yazık ki ameliyat şansını yitirirler. Hastaların aileleri çocuklarındaki basit bir üst solunum yolu hastalığının ciddi bir probleme dönüşebileceğini, hangi durumlarda acil olarak hekime başvurmaları gerektiğini bilmelidirler.


Çocuklar spor ya da farklı aktiviteler yapabilirler mi?

Çocuklar hastalıkların önemini her zaman bilemezler. Bu nedenle efor kapasitelerini zorlarlar. Aşırı hareketlilik kalp yetmezliğine, ritim problemlerine, kalp deliklerindeki akımın tersine dönmesine neden olabilir. Tüm bunlar çocuğun hayatını tehdit edebilir. 
Aileler hastalığın tipine, ağırlığına göre hekimlerden çocukları için hangi aktiviteyi seçmeleri konusunda profesyonel yardım almadan hareket etmemelidirler.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde