İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nerede Olur?

İdrar yolu infeksiyonu böbrekten başlayarak idrar kesesi veya daha aşağı idrar yollarında olabilir. Böbreğin mikroplara bağlı iltihabi hastalığı piyelonefrit olarak isimlendirilir. Diğer bir ismi de üst idrar yolu infeksiyonudur; en sık etken bağırsaktan kaynaklanan koli basilidi.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nedir?

Belirti ve bulguları;

  • Ateş
  • Terleme
  • Titreme
  • Böğür ağrısı
  • Ağrılı idrar yapma
  • Sık idrar çıkma ve acil idrar yapma isteği

Baş ağrısı, bulantı, kusma olabilir. Taş düşürme ile karışabilir. Tedavi edilmemiş veya geç vakalarda hastanın kanına mikrop karışarak hastanın kaybedilmesine yol açabilir.


İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Alt idrar yolu infeksiyonu değişik seviyelerde olabilir. En sık bilineni idrar kesesi iltihabi olan sistittir. Kadınlarda sık görülür. Belirtileri ağrılı idrar yapma, sık idrar çıkma ve acil idrar yapma isteğidir. Belirtiler üst idrar yolu infeksiyonuna göre daha azdır. 
 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Konulur?

İdrarın mikroskopik incelemesinde mikropların ve iltihap hücrelerinin (lökosit) izlenmesi tanıda yardımcıdır. Kesin tanı uygun teknikle alınmış idrarın mikrobik incelemesidir (idrar kültürü).
 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin sağlıklı olabilmesi için idrar kültürü alınmalıdır. İdrar kültürü alınmadan antibiyotik kullanılması idrar kültürü sonuçlarını olumsuz etkiler. Bu nedenle bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Doğru bir tedavi ile hastalığın kalıcı olarak ve bir hasar vermeden tedavisi mümkündür. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde