Meme Estetiği

Birçok kadın için meme rekonstrüksiyonu, kendini daha iyi hissetmesi ve hayata yeni bir başlangıç yapmak için iyi bir yoldur. Meme rekonstrüksiyonunu seçen kadınlar için daha kolay ve daha yeni cerrahi prosedürlerdir. Bu yeni cerrahi tekniklerden birine tek aşamalı meme rekonstrüksiyonu denir.Meme rekonstrüksiyonu seçenekleri

  • Memeyi onarmanın farklı yolları vardır. Meme rekonstrüksiyonu, kişinin kendi vücut dokusu, meme implantları kullanılarak veya kendi dokusu ve bir meme implantı kombinasyonu kullanılarak yapılabilir. Doktorunuzla birlikte seçtiğiniz yöntem aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli etmenlere bağlıdır:
  • Sağlığınız ve yaşam biçiminiz
  • Vücut tipiniz
  • Meme büyüklüğünüz
  • Kişisel tercihiniz
  • Geri kalan doku ve deri miktarı
  • Meme rekonstrüksiyonu için kendi dokunuzun kullanılması / Latissimus Dorsi Flep

Kişinin kendi memelerindeki doku kullanılarak onarım yapılmasını sağlayan yöntemlerden birine “latissimus dorsi flep" denir. Bu prosedür sırasında, sırtınızdaki veya kolunuzun altındaki bir parça deri ve kas alınarak, memelerinizin onarılması için kullanıldığı meme bölgesine getirilir. Sırtınızdaki deri ve kas normal olarak oldukça ince olduğu için, yeni göğüslerinize daha dolgun bir şekil vermek için bu yöntem bazen bir meme implantı ile kullanılır. Günümüzde en çok tercih edilen ve en kısa sürede sonuç veren rekonstrüksiyon ameliyatıdır.

İmplantlarla meme rekonstrüksiyonu

Bir mastektomi sırasında cerrah, deri ve meme dokusunu çıkarır ve göğüs dokularını yassı ve gergin hale getirir. Uzun süreli bir implant yerleştirilmeden önce, meme dokusu implanta yer açmak için genişletilmelidir. Bu işleme doku genişletme denir. Tipik olarak iki veya tek aşamada yapılabilir.

İki aşamalı meme rekonstrüksiyonu

İmplantlarla yapılan iki aşamalı bir meme rekonstrüksiyonu çok popüler bir seçenektir. Bu prosedür mastektomiyle aynı anda veya daha sonraki bir aşamada (geç) yapılabilir.

Mastektomi 

Mastektomi, kanserli veya prekanseröz hücre gelişimi sebebiyle meme dokusunun alınmasıdır. Bir mastektomi sırasında alınan doku miktarı her zaman aynı değildir. Kanserin büyüklüğüne ve aşamasında vücut tipine ve kişisel tercihlere göre değişir.

Meme rekonstrüksiyonu zamanlaması

Meme rekonstrüksiyonu, mastektomi ile aynı operasyon sırasında yapabilir. Buna erken rekonstrüksiyon denir. Mastektomiden haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra yapılabilir. Buna da geç rekonstrüksiyon denir. Kişisel koşullarınıza bağlı olarak, doktorunuzla hangi yöntemin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.
Erken rekonstrüksiyon: Erken meme rekonstrüksiyonu yaptırmanın avantajı, memenin mastektomi ile aynı operasyon sırasında onarılmasıdır. Böylece, bir operasyon ve iyileşme dönemi geçirilmiş olur.
Geç rekonstrüksiyon: Geç rekonstrüksiyon avantajı, ilk olarak kanserden iyileşmeye odaklanılmasına ve tekrar gücün kazanılmasına izin vermesidir. Geç rekonstrüksiyon, seçenekleri gözden geçirmek ve meme rekonstrüksiyonu ile ilgili bilgilenmek ve doğru kararı vermek için zaman tanır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde