Demans

Demans (bunama) unutkanlıkla seyreden bir hastalık grubuna verilmiş genel bir isimdir. Bu gruptan en tanınmış hastalık alzheimer hastalığıdır. Şeker, tansiyon gibi hastalıklar da tedavi edilmediği takdirde bunama yapabilir. İnsan ömründeki uzama da düşünülürse bunama için yeniçağın hastalığı diyebiliriz. Yavaş başlayan sinsi bir hastalıktır. Kadın olmak, düşük eğitim düzeyi, kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, sigara ve yoğun alkol tüketimi, ailede benzer hastalık olması riski arttırır.

Koruyucu hekimlik önemli

Başladıktan sonra geri dönüşü olmadığı için koruyucu hekimlik önemlidir. Bazı ilaçlarla ilerleyişi yavaşlatılabilir ya da durdurulabilir. Hastalığın belirtilerini azaltmak ve hastaların günlük yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak tedavi hedeflerindendir. Düzenli fiziksel egzersizin koruyucu olduğu ile ilgili pek çok yayın vardır. İleri yaşlarda farklı bir aktiviteye başlamakta önerilir. Örneğin yeni bir dil öğrenmek ya da yeni bir spora başlamak gibi. Düzeltilebilir demans nedenleri arasında guatr benzeri hastalıklar, vitamin eksiklikleri de olduğundan bunların mutlaka gözden geçirilmesi gerekir.

Sorunlar evreye göre değişir

Hastalığın evresine göre sorunlar değişir, ileri evrede yatakta bakım gerektiğinden buna yönelik düzenleme şarttır. Her evrede bakım veren kişiye fiziksel ve psikolojik anlamda destek gerekebilir. Bu kişilerde özellikle yalnızlarsa tükenmişlik sendromu gelişebilir. Sürekli gezinme isteği, evden uzaklaşmalar, düşmeler hastaların yaşayacağı sorunlardandır. Hastalar hırçınlık hatta saldırganlık yapabilir. İlk evrelerde yalnız yaşayan hastalarda unutkanlık nedeniyle ev içi kazalar olabilir. Ocağın açık kalması, sıcak suyla banyo yapma sık görülür. Evde bakım veren birinin varlığı destekleyicidir.

Unutkanlık varsa araştırılmalı

En önemli sorun erken tanıdır. Özellikle ailede bu tür sorun bulunanların belli yaşlardan sonra rutin kontrolünde fayda vardır. Alzheimer gibi genetik yönü olanlarda erken tanı da mümkün olur. Unutkanlık gibi bir belirti de yaşa göre normal olarak değerlendirilmemeli ve mutlaka araştırılmalıdır. Unutmayalım demans oluşturan bazı hastalıklar tedavisi mümkün hastalıklardır. Liv Hospital nöroloji, psikiyatri bölümlerinin iş birliğiyle tanı ve tedavide her türlü destek hizmeti veriliyor.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde