Depresyon

Depresyon hem tek başına görülebilen hem de pek çok ruhsal soruna eşlik edebilen bir duygu durum bozukluğudur. Her yaşta ortaya çıkabilen depresyon, en yaygın görülen ruhsal bozuklukların başında gelir.  Zaman zaman herkesin yaşayabileceği moral bozukluğu ya da keyifsizlikten farklı olarak, klinik anlamdaki depresyon, belirtileri görece daha yoğun ve daha uzun sürelidir. Çok yönlü bir bozukluk olan depresyon kişide, zihinsel, duygusal ve davranışsal açıdan belirgin bir işlev kaybına yol açar.

Belirtileri nelerdir?

Depresyondaki bireyler sürekli olarak kendilerini çökkün ve bitkin hissederler. Sıklıkla eski aktivitelere olan ilgilerini yitirirler ve pek bir şey yapmak istemezler. Yaşadıkları tahammülsüzlük bu kişilerin sosyal olarak içe çekilmelerine ve destek kaynaklarından uzaklaşmalarına yol açabilir. Uyku ve iştah düzeninde meydana gelen değişimler en yaygın görülen belirtiler arasındadır. Depresyondaki bireyler adeta dünyaya bir filtrenin ardından bakar. Bu filtre, onların kendilerini, geleceği ve diğer insanları olumsuz algılamalarına yol açarak umutsuzluğa ve karamsarlığa sürükleyebilir. Kendini köşeye sıkışmış hisseden kişi maalesef bir çıkış yolu olarak intihar düşünceleri hatta intihara yönelik planlar kurabilir. 

Kronikleşebilir

Yaşanan bu belirtilerin sıklığı, yoğunluğu ve süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilmekle birlikte gerek sosyal, gerek akademik ve gerekse mesleki anlamda kişinin işlevselliğini bozarak iş, ilişki ve eş kaybı gibi yan sorunları da beraberinde getirebilir. Zamanında ve/veya etkin bir şekilde tedavi edilmeyen depresyonlar kronikleşme ya da tekrarlama riski taşır.

Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavinin başarısı öncelikle, alanında uzman ruh sağlığı profesyonellerince doğru tanımlamanın yapılıp doğru tedavi protokolünün hazırlanmasına bağlıdır. Yapılan çalışmalar psikoterapinin depresyon tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar getirdiğini göstermektedir. Klinik tabloya göre gerektiğinde psikoterapi, ilaç tedavisi ile bütünleştirilerek kişinin tedaviden en iyi sonucu alması ve sorunun nüksetmemesi sağlanır.  Alanında uzman klinik psikolog ve psikiyatristlerden oluşan Liv Hospital Psikiyatri Kliniği’nde depresyon tedavisi başarı ile uygulanmaktadır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde