Çocuk Kulak Burun Boğaz Kliniği

Liv Hospital Pediatrik Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nin çalışma alanları; çocukluk çağında görülen doğumsal ya da kazanılmış enfeksiyöz, tümöral, gelişimsel ve travmatik nedenlerle ortaya çıkmış olan kulak burun boğaz problemlerinin teşhis ve tedavisini kapsar.Pek çok hastalık tedavi ediliyor

Geniz eti ve bademcik problemleri, orta kulak iltihapları çocuklarda en sık görülen kulak burun boğaz şikayetlerinin başında geliyor. Ülkemizde sık görülen genetik işitme kayıplarının tedavisinde, işitme kaybının cinsi ve derecesine göre, son yıllarda gelişen teknolojiye paralel olarak, koklear implant (biyonik kulak), beyin sapı implantı, aktif orta kulak implantları ve kemiğe yerleştirilen işitme cihazları gibi pek çok tedavi seçeneği sunuluyor.

Doğumsal ya da kazanılmış darlıklar tedavi ediliyor

Hava yollarında görülen doğumsal ya da kazanılmış darlıkların tedavisi Liv Hospital Pediatrik Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nin çalışma alanları arasında yer alıyor. Baş-boyun bölgesinden kaynaklanan iyi ve kötü huylu kitleler, üst solunum yolundaki iltihaplanmalar ve yabancı cisimlerin tedavisi de sağlanıyor.

Tedavi alanları nelerdir?

  • Tonsil ve adenoid sorunları
  • Orta kulak enfeksiyonları
  • Orta kulak efüzyonları
  • Kulak kepçesinin ve dış kulak yolunun doğumsal anomalileri
  • Genetik ve kazanılmış işitme kayıpları
  • Larinks ve trakeanın doğumsal ya da kazanılmış darlıkları
  • Sinüzitler
  • Çocukluk çağında görülen tümörler

Geniz eti ve bademcik problemleri

Geniz eti ve bademcik problemleri, çocuklarda en sık görülen kulak burun boğaz şikayetlerinin başında gelir. Ağzı açık uyuma, horlama, uykuda nefesin durmasına (apne) neden olan bu problemlerin cerrahi tedavisi modern tekniklerle gerçekleşiyor.

Orta kulak iltihaplanması / sıvısı

Bir çocukluk çağı hastalığı olan orta kulak iltihabı genellikle ilaç tedavisi ile düzelir. Ancak medikal tedaviye cevap vermeyen veya tekrarlayan vakalarda kulağa tüp takılması operasyonları sağlanır.

İşitme azlığı

Ülkemizde sık görülen genetik işitme kayıplarının tedavisinde işitme kaybının cinsi ve derecesine göre; koklear implant (biyonik kulak), beyin sapı implantı, aktif orta kulak implantları ve kemiğe yerleştirilen işitme cihazları gibi pek çok tedavi seçeneği sunulur.

Hava yolu darlıkları

Hava yollarında görülen doğumsal ya da kazanılmış darlıkların tedavisi Liv Hospital Pediatrik Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nin önemli çalışma alanlarında yer alır. Bu darlıkların bir kısmı için cerrahi tedavi uygulanır.

Tümörler

Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da baş-boyun bölgesinde iyi ve kötü huylu kitleler görülebilir. İyi huylu kitlelerin tedavisi için cerrahi, kötü huylu kitlelerin tedavisinde ise cerrahinin yanında kemoterapi ve/veya radyoterapi de uygulanabilir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde