Çocuk Kulak Burun Boğaz Kliniği

Çocuk Kulak Burun Boğaz (KBB) hastalıkları, çocuklarda kulak, burun ve boğazla ilgili sağlık sorunlarına odaklanan bir tıp dalıdır. Çocuklarda sıkça görülen KBB sorunları arasında kulak enfeksiyonları, bademcik ve geniz eti sorunları, burun tıkanıklıkları, sinüzit, yutma güçlükleri, ses kısıklığı gibi durumlar yer almaktadır.

Pediatrik KBB Nedir?

Pediatrik Kulak Burun Boğaz (KBB), 0-18 yaş arası çocukların kulak, burun ve boğaz hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp uzmanlık dalıdır. Bu hastalıklar, doğuştan gelen veya sonradan edinilmiş olabilir. Pediatrik KBB, çocukların sağlıklı gelişimi için önemli bir rol oynar. Pediatrik KBB uzmanları, çocukların kulak, burun ve boğaz sorunlarını erken teşhis ederek ve uygun tedaviyi sağlayarak, çocukların normal bir şekilde büyüme ve gelişmesine yardımcı olurlar.

Çocuk Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Nelerdir?

Çocuk Kulak Burun Boğaz (KBB) hastalıkları, çocuklarda sıkça görülen çeşitli kulak, burun ve boğaz sorunlarını içeren bir tıp dalıdır. Bu hastalıklar genellikle çocukların anatomik özellikleri ve bağışıklık sistemlerinin gelişimi göz önüne alınarak ele alınır.

  • Tonsil ve adenoid sorunları
  • Orta kulak enfeksiyonları
  • Orta kulak efüzyonları
  • Kulak kepçesinin ve dış kulak yolunun doğumsal anomalileri
  • Genetik ve kazanılmış işitme kayıpları
  • Larinks ve trakeanın doğumsal ya da kazanılmış darlıkları
  • Sinüzitler
  • Çocukluk çağında görülen tümörler

Liv Hospital Pediatrik Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği

Geniz eti ve bademcik problemleri, orta kulak iltihapları çocuklarda en sık görülen kulak burun boğaz şikayetlerinin başında geliyor. Ülkemizde sık görülen genetik işitme kayıplarının tedavisinde, işitme kaybının cinsi ve derecesine göre, son yıllarda gelişen teknolojiye paralel olarak, koklear implant (biyonik kulak), beyin sapı implantı, aktif orta kulak implantları ve kemiğe yerleştirilen işitme cihazları gibi pek çok tedavi seçeneği sunuluyor.

Hava yollarında görülen doğumsal ya da kazanılmış darlıkların tedavisi Liv Hospital Pediatrik Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nin çalışma alanları arasında yer alıyor. Baş-boyun bölgesinden kaynaklanan iyi ve kötü huylu kitleler, üst solunum yolundaki iltihaplanmalar ve yabancı cisimlerin tedavisi de sağlanıyor.

Liv Hospital Pediatrik Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nin çalışma alanları; çocukluk çağında görülen doğumsal ya da kazanılmış enfeksiyöz, tümöral, gelişimsel ve travmatik nedenlerle ortaya çıkmış olan kulak burun boğaz problemlerinin teşhis ve tedavisini kapsar.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde