Jinekolojik Kanserlerde Robotik Cerrahi

Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde jinekolojik kanserler robotik cerrahi yolu ile başarılı bir şekilde tedavi ediliyor. Kadın hastalıkları tedavisinde günümüzün son teknolojisi olan robotik ve laparoskopik cerrahiler kullanılıyor. Robotik cerrahinin en etkin ve yaygın kullanımı jinekolojik onkoloji alanındadır. Rahim ağzı ve rahim içi zarı kanseri ameliyatlarında başarıyla uygulanıyor. 


 

Tek delikten ve izsiz jinekolojik ameliyatlar


Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde tek delikten veya porttan robotik cerrahi, jinekolojide ameliyatın sadece göbek deliği kullanılarak yapılmasını neredeyse izsiz bir şekilde sağlıyor. Göbek deliğinden karına girildiği için kullanılan port yeri göbek içinde kalıyor. Böylece karında ayrıca bir kesi yeri olmuyor. Bu sebeple mükemmel bir kozmetik sonuç elde ediliyor. Bu ameliyatta göbek deliği içine tek port denilen bir aparat yerleştiriliyor. Bu portun özelliği, içinden bir kamera ve iki ayrı enstrüman geçmesine izin veren bir sistem olmasıdır. Kullanılan tüm kollar robota bağlanıyor ve hepsi cerrah tarafından kontrol edilerek ameliyat başarı ile gerçekleştiriliyor.

Tecrübeli ellerde yapılması çok önemli


Tek port robotik cerrahi, karnın herhangi bir yeri kullanılarak yapılabilmekle beraber göbekten yapıldığında kozmetik olarak en iyi sonuç elde ediliyor. Bu nedenle myomlar gibi iyi huylu rahmin alınmasını gerektirebilecek hastalıklarda, yumurtalık ve tüp problemlerinde, erken evre bazı jinekolojik kanserlerde kullanılabiliyor. Belirli bir tecrübe gerektiren tek delik robotik cerrahide, jinekolojik operasyonlar geleceğin cerrahi operasyonları olup gerçek anlamda “minimal invaziv” işlemlerdir. Çünkü operasyonda 3-4 delik yerine tek delik kullanılır. Bu tekniğin gelişimi ile yakın gelecekte birçok ameliyat bu şekilde yapılabilecektir.

Robotik cerrahinin avantajları nelerdir?

Robotik sistemi kullanan cerrahlar, geleneksel yöntemler ile karşılaştırıldığında, operasyon sırasında daha yüksek bir hassasiyet, esneklik ve kontrol ile cerrahi alanın daha iyi görüntüsü avantajına sahip olurlar. Robotik sistemde kullanılan aletler, göğüs içinde el bileğinin sahip olduğu hareket esnekliğini cerraha sağlarlar. Robotik cerrahi sistemini kullanan cerrahlar, diğer yöntemler ile zor veya imkansız olabilecek hassas ve karmaşık işlemleri yapabilirler.  Robotik cerrahi ile sağlanan minimal invaziv cerrahinin faydaları şunlardır:

  • Daha az komplikasyon oranı
  • Daha az ağrı
  • Daha az kan kaybı
  • Daha çabuk iyileşme
  • Daha küçük ve daha az fark edilebilen kesi izleri.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde