liv sağlık köşesi

40 Yaş Sonrası Gençleştiren Önemli Dokunuşlar

Oluşturma Tarihi: 01.12.2022 10:11 | Son Güncelleme: 01.12.2022 10:12

Genel Bakış

Yaş ilerledikçe cilt kurur ve matlaşır. Yüzde kırışıklıklar oluşur. Dudaklar hacmini yitirdiği için incelir ve üzerinde çizgiler oluşmaya başlar. Bunlarla birlikte kaşlar aşağı doğru düşer, yanaklar dolgunluğunu kaybetmeye başlar ve sarkar. Yüz gençleştirme işlemlerin 40 yaş sonrasında oluşan deformasyon için çok önemli olduğunu söyleyen 
Liv Hospital Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Canter küçük dokunuşları anlattı.

yuz-genclestirme
 

Yüz Gençleştirme Tedavisi Neye Göre Planlanır?

Yaşlanmak kişinin genetik yapısına, hayatı boyunca maruz kaldığı fiziksel ve ruhsal streslere, sigara alkol kullanımı gibi alışkanlıklara, genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Yüz gençleştirme işlemleri planlanırken kişinin kronolojik yaşından çok fiziksel özellikleri göz önüne alınarak en uygun tedavi planlanmalıdır.
 

Yüz Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlanmayı durdurmak mümkün değildir. Ancak düzenli beslenme, stresten olabildiğinde uzak kalmak, güneşten korunmak ve sigara kullanmamak yaşlanma sürecini önemli ölçüde yavaşlatır. Özellikle kozmetik ürünlerin ve makyaj malzemelerinin kalitesi cilt sağlığı ile bire bir ilişkili olduğu için yaşlanma sürecini de etkiler. 
  • Botoks: Tüm bunların yanı sıra mimik kasları üzerinde etki ederek dinamik yüz çizgilerinin oluşumunu azaltan Botoks uygulaması, mimik çizgilerin statik (kalıcı) çizgilere dönüşmesini geciktireceği için olumlu etkisi olur. Düzenli yaptırılan cilt bakımları cildin kendisini yenilemesine ve ciltteki kan akımının artarak rejenerasyona katkı sağlayacağı için aralıklarla yaptırılması faydalıdır. 
  • Dolgu: İlerleyen yaşlarda cilt altı bağ dokusunun ve yağların hacim kaybetmesine bağlı olarak yüzde incelme ve gerginlikte azalma olur. Erken dönemde yüz dolguları ile kaybedilen hacim yerine konurken daha ileri yaşlarda yüze kişinin kendisinden alınan yağ dokusu konularak daha kalıcı bir çözüm sağlanabilir. 
  • Hücresel tedaviler ve PRP: Tıptaki gelişmeler ile hücresel tedaviler giderek daha ön plana çıkmaktadır. Kandan elde edilen PRP’nin ve yağ dokularından elde edilen kök hücrelerin doku iyileşmesine ve yenilenmesine büyük katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu tedaviler yüz bölgesine uygulandığında ciltteki ince kırışıkların giderilmesine, cilt kalitesinin artarak daha parlak ve canlı bir cilt oluşmasına ve hacim kayıplarının yerine konmasına olanak sağlamaktadır. 
  • İple yüz germe: Balık kılçığı şeklinde tasarlanan özel ipler ile yüz ve boyun bölgesinde sarkan dokulara askı işlemi yapılabilmektedir. Bu sayede yaşlanmaya bağlı aşağıya doğru yer değiştiren ve yüzde tipik yaşlanma bulguları yaratan etki minimalize edilebilir.
“Günübirlik işlemler şeklinde yapılan ufak dokunuşlar ile yaşlanmanın etkileri azalır ve cerrahi girişim gerektiren durumları geciktirir. Ancak her işlemin cerrahi yöntemin yerini alamayacağı, sağlayacağı faydanın sınırlı olacağı unutulmamalıdır.”

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde