liv sağlık köşesi

Alt Islatma Problemi

Genel Bakış

5 yaşını tamamlamış çocukların gündüz ve gece idrar kontrolünü kazanmış olması gerekir. Aksi halde özellikle mesane ve böbreği ilgilendiren hastalıklar açısından değerlendirilmeleri gerekir. İdrar kaçırmanın altta yatan önemli bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi sosyal ve psikolojik etkileriyle de çocukları ve ailelerini zorlayan bir durum olduğunu söyleyen Liv Hospital Çocuk Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Taşdemir en sık görülen nedenlerini anlattı.


 

Alt Islatma Nedenleri Nedir?

 • Ciddi bir hastalık varlığı: Öncelikle mesane (İdrar torbası) ile ilgili hastalıklar, böbrek fonksiyon bozuklukları, diyabet, hormonal bozukluklar, idrar yolu enfeksiyonları, hiperaktivite dikkat eksikliği gibi hastalıkların belirtisi ya da eşlik eden sorunu olabilir. 
 • Sosyal ve psikolojik sorunlar: İdrar kaçırma sosyal ve psikolojik durum bozukluğu sorunlarına yol açabilir. Özgüven eksikliği, endişe, depresyon sık görülen sorunlardandır. Bu çocuklar hem okulda hem de arkadaşlarıyla sosyal etkinlik planlamakta sorun yaşayabilir. Aynı zamanda bazı sosyal ve psikolojik sorunlar idrar kaçırmaya neden olabilir (Yoğun stres ve kaygı sorunları, aile içi iletişim eksiklikleri, şiddete maruziyet ya da şiddete tanıklık etmek, ebeveyn kaybı, ev/okul değişikliği, kardeş kıskançlığı, sınav kaygısı, akran zorbalığı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, ihmal/istismar ve taciz gibi travmatik yaşam olayları gibi).
 • Yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları: Gün boyunca çocukların ortalama 1.5-2 litre sıvı almaları öneriyoruz. 3-7 kez de idrar yapmaları sağlıklı olacaktır. Sıvı alımı sabah ve gün içinde yoğun yapılmalı ve akşam uyumadan 2 saat önce yemek ve içmek kısıtlanmalıdır.
 

Alt Islatma Çözümleri Nedir?

Öncelikle idrar kaçırma ile ilgili doktor tarafından ayrıntılı sorgulama yapılmalıdır ve sorunun ne olduğu anlaşılmalıdır. Kabızlık sık eşlik eden durumlardandır, bu açıdan da değerlendirilmelidir. Detaylı bir muayene ve tetkiklerin ardından uygun tedavi altta yatan soruna göre düzenlenmelidir. Tedavi kişiye özel olmalıdır, tüm çocuklara aynı program uygulanması yanlış olacaktır. Mesane küçük, idrar yapma hacimleri az ve sık idrar yapma sorunu varsa mesaneyi büyüten (genişleten) ilaç tedavisi ve üroterapi (işeme eğitimleri) önerilirken, mesane çok büyük ve idrar yapma alışkanlığı çok az sıklıkta olan çocuklarda doğru işeme teknikleri üroterapi, biofeedback uygulamaları faydalı olacaktır. Bu uygulamalarda pelvis taban kas egzersizleri yanında gerekli bazı çocuklarda psikiyatrik danışmanlık da sunulmalıdır (Özellikle hiperaktivite dikkat eksikliği olan çocuklar).
 

Alt Islatma ile İlgili Aileye Öneriler

 • İdrar kaçırma sorunu ile doktorla ayrıntılı konuşmak ve detayları anlatmak önemlidir.
 • Tedavi mümkündür ve en önemli kural sabırlı olmaktır. 
 • Düzenli takip ve önerilere uyum ile başarı oranı yükselmektedir. 
 • Çocuğu tüm diyalogların ve sürecin içinde tutmak önemlidir.
 • Çocuğu bu sorun yüzünden cezalandırmayın lütfen. 
 • Başarı sağladığı her aşamada çocuğu ödüllendirmek teşvik edici olacaktır.
 • Gün içinde yeterli sıvı alımı ve 3-7 kez idrar yapılması iyi olacaktır.
 • Uykudan iki saat önce yeme ve içme kısıtlanmalıdır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde