liv sağlık köşesi

Kalınbağırsak (Kolon) Ve Rektum Kanseri Yeni Tedavi Yöntemleri

Oluşturma Tarihi: 05.08.2019 10:04 | Son Güncelleme: 18.12.2021 10:37

Kolon Kanseri Nedenleri Nelerdir? Kimler Risk Altındadır?

Kalınbağırsak kanserlerinin %90 dan fazlası daha önceden gelişmiş poliplerden kaynaklanır.  50 yaş öncesi polipler nadir görülmekte iken 50 yaşından sonra polip görülme oranı dolayısı ile kanser oranı artmaktadır.  Yağdan zengin, posadan fakir beslenme alışkanlığı, ailede birinci derece akrabalarda kolon kanseri bulunması, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak  hastalıkları kolon kanseri riskini artırmaktadır.

Kolon Kanseri En Sık Görülen Belirtileri Nelerdir?

Dışkıda kan görülmesi, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, kabızlık, tümörden gizli kanamaya bağlı kansızlık nedeniyle halsizlik, yorgunluk, makata yakın rektum bölgesi tümörlerinde dışkı çapında incelme ve tenesmus denilen dışkılama sonrası hala dışkılama ihtiyacının var hissedilmesi en önde gelen belirtilerdir.

Nasıl Korunuruz? Erken Tanı Nasıl Konulabilir?

Yüksek miktarda sebze, meyve, balık, zeytinyağı, fındık ceviz gibi kuruyemişleri içeren Akdeniz diyetinin kanser ve damar tıkanıklığına bağlı ölümleri ciddi oranda azalttığı çeşitli bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.  Kolorektal kanser taramasında dışkıda gizli kan ve immunohistokimyasal testler kullanılmakla birlikte en yararlı yöntem kolonoskopik incelemedir. Hedef henüz polip aşamasında iken ameliyata gerek kalmadan kanser gelişebilecek polipleri  kolonoskopi esnasında çıkartmak olmalıdır. Bu nedenle ailesinde kalınbağırsak kanseri olmayanlarda 45 yaşında ilk kolonoskopi ile tarama yapılmalı normal saptanması durumunda onar yıllık aralıklarla kolonoskopi tekrarlanmalıdır. Ailesinde kolon kanseri bulunan bireylerde ise kanserin ortaya çıktığı yaşın 10 yıl öncesi ilk kolonoskopi uygulanmalıdır.

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır? Laparoskopik (Kapalı) Yöntemle ya da Robotik Cerrahi ile Tedavi Mümkün Müdür?

Standart tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak ameliyat esnasında tümör ile birlikte bir miktar sağlam kolon dokusu ve etraf lenf bezlerinin çıkarılması hayati önem içermektedir.  Uzun dönem sağ kalım, tümörün tekrar etmesi ya da uzak bölgelere yayılmasına etki eden cerrahi işlemi bu konuda deneyimli cerrahlar uygulanmalıdır. Günümüzde laparoskopik ve robotik yöntem ile karında kesi yapmadan bu ameliyatlar yüksek başarı oranı ile gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik ve robotik ameliyatların üstünlükleri arasında ameliyat sonrası ağrının çok daha az olması, hastanede yatış süresinin daha kısa sürmesi ve ameliyat yerinde çok az ya da hemen hiç iz bulunmaması yer almaktadır.

Rektum Kanseri Tedavisi Kolon Kanseri Tedavisinden Farklı Mıdır? Ameliyatsız Tedavi Mümkün Müdür?

Makata çok yakın yer alan rektum tümörlerinde ise ameliyat öncesi yapılan kemoterapi ve radyoterapi tedavisi ile bazı hastalarda ameliyatsız tedavi mümkün olabilmekte, kalın bağırsağın kalıcı olarak dışarı alınmasının önüne geçilebilmektedir. Ayrıca deneyimli ellerde TEM, TEO dediğimiz yöntemlerle karnı kesmeden sadece makat bölgesinden yapılan lokal girişimlerle tümörü uzaklaştırmak mümkün olmaktadır.

Kolon Kanseri Tamamen Tedavi Edilebilir Mi? Tedavide Başarı Oranı Nedir?

Evrelemeye uygun olarak yapılan tedavilerde başarı oranları yüksek olmaktadır. 1 ve 2. Evrede hastalığı yakalamak ek tedavi gerektirmemektedir. En önemli tedavi cerrahidir. Eğer karaciğer akciğer metastazı yapmış olsa bile son yıllardaki gelişen tedavi yöntemleri ve HİPEC tedavileri ile oldukça başarılı sonuçlar

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde