liv sağlık köşesi

Kış Depresyonu

Oluşturma Tarihi: 22.01.2022 08:35 | Son Güncelleme: 22.01.2022 08:36

Kış Depresyonu

Sonbahar ve kış aylarında güneş ışığının azalmasıyla beraber beyin fonksiyonlarımızda değişimler gözlenmektedir. Bu süreçte uyku ve uyanıklık döngüsü ve ruh halimizin düzenlenmesi de etkili olmaktadır.Kış mevsiminde günlerin ve gün ışığının kısalması bazı bireyler serotonin düzeylerinde azalmaya sebep olmaktadır. Bu süreçte depresyon için gereken temel biyolojik süreçleri oluşturabilir. D vitamini eksikliğinin depresyon ile ilişkisi son zamanlarda sıkça tartışılmaktadır. Bundan kaynaklı bu mevsimlerin duygu-durumlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir. 
Araştırmalar; mevsimsel depresyonun, kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bu sürece aile öyküleri, genetik yatkınlıklar eşlik etmektedir. Aile öyküsünde mevsimsel depresyon olanlarda risk daha yüksektir.

Mevsimsel depresyonun tedavisi için; ilaç tedavisi, parlak ışık tedavisi ve psikoterapi kullanılabilmektedir.

Mevsimsel depresyon için önerilen uygulamalar;
  • Sabah erken saatlerde uyanmak,
  • Gündüz açık havada egzersiz yapmak,
  • Doğru nefes alıp vermek,
  • Bol sıvı tüketmek,
  • Zevk aldığımız aktivitelere vakit ayırmak.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde