liv sağlık köşesi

Tekrarlayan Gebelik Kayıpları Önlenebiliyor

20’nci gebelik haftası öncesi gebeliğin düşükle sonuçlanması gebelik kaybı olarak değerlendirilir. Gebelik kayıplarının yüzde 50-75’inde genetik faktörler (Embriyonun kromozomlarının sayı ya da yapıca anormal olması) sorumludur. 3 ve üzerinde gebelik kaybı olanlar üreme dönemindeki kadınların yüzde 1’ini oluşturur ve tekrarlayan gebelik kayıpları olarak adlandırılır.


Gebelik Kayıpları Ne Zaman Araştırılmalıdır?

  • Embriyoda kalp atımı görülmüş ve özellikle kayıp ikinci trimesterde oluşmuş ise
  • Önceki gebelik kaybında alınan genetik incelemede normal karyotip analizi rapor edilmişse
  • Anne yaşı 35’in üzerinde ise,
  • Anne adayında infertilite (kısırlık varsa),
  • Anne ve/veya babanın karyotip (genetik) analizinde anormallik varsa

Tekrarlayan gebelik kaybı 3 ve üzerindeki kayıp olarak tanımlansa da arka arkaya tekrarlayan 2 gebelik kaybı veya ikinci üç aydan sonra anne karnında oluşan kayıplar tanısal araştırmaya başlamak için yeterlidir.
 

Sebepleri Nelerdir?

  • Anatomik faktörler
  • Anne adayı rahminde bulunan doğuştan (Uterus septum, unicornuate uterus, uterine didelphys, bicornuate uterus) ya da sonradan kazanılmış anomaliler (Miyom, rahim içi yapışıklıklar)
  • Bağışıklık sistemi ile ilgili faktörler (Sistemik lupus eritemozis, antifosfolipid sendromu)
  • Doğuştan gelen trombofililer (Pıhtılaşma bozuklukları) plasenta patolojileri ile direkt ilişkilidir


Sebeplerinin Araştırılmasında Neler Uygulanır?
Anne ve baba adaylarında karyotip analizi (alınan kan örneklerinde genetik araştırma), 
Anne adayının rahminde anatomik bir sorun olup olmadığını araştırmak için 4 boyutlu ultrasonografi, histerosalpingografi (rahim ve tüplerin ilaç verilerek görüntülenmesi), histeroskopi, laparoskopi. Doğuştan ya da sonradan kazanılmış trombofili (pıhtılaşma bozuklukları) ve immünolojik bozuklukların araştırılması için anne adayından alınan kan örneklerinde trombofili paneli çalışması genetik mutasyonlar, lipoprotein A gibi farklı testler dahil en geniş kapsamlı trombofili testleri uygulamada kullanılabilir. Tekrarlayan gebelik kaybı sonrası gebe kalanlarda amniyosentez, koryon villüs örneklemesi, kordosentez gibi anne karnında girişimsel işlemler ile gebelik materyalinin kromozom analizi hakkında kesin bilgi edinilebilmektedir.

 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde